Ankara YHT Kazası Davasında Tutuklu Sanık Kalmadı

Ankara’da 13 Aralık 2018’de 9 kişinin yaşamını yitirdiği Yüksek Hızlı Tren (YHT) kazasına ilişkin davada tek tutuklu sanık olan Osman Yıldırım’ın tahliyesine karar verildi.
Ankara’da Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile yol kontrolü yapan kılavuz trenin çarpışması sonucu meydana gelen kazaya ilişkin 1’i tutuklu 10 sanığın yargılandığı davanın 6. duruşması Ankara 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 9 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan Yüksek Hızlı Tren kazası davasında tek tutuklu sanık olan Osman Yıldırım’ın tahliyesine karar verildi.
Tren teşkil memuru olarak görev yapan İbrahim İlhan tanık olarak dinlendi. Kazanın olduğu saatlerde evde olduğunu söyleyen İlhan, hareket memurunun talimatıyla tutuklu yargılanan sanık tren teşkil memuru Osman Yıldırım’a garda işe başladıktan sonra makasları ve yolları tanıttığını anlattı. İlhan, “Osman abi anlattığım her şeyi anladı, makas değişimlerini nasıl yapacağını anladığını gördüm” dedi.
Gece nöbetine kaldıklarında normalde saat gece 01.00’de işlerinin bittiğini ve kulübede dinlendiklerini söyleyen İlhan “İşimiz bitince de garın içindeki odamıza geçeriz” diye belirtti. Bunun üzerine sanık avukatların, “Tren makasın başına geldiğinde görevli bayrak gösterir mi?” sorusuna İlhan, “Evet makas başında hangi görevli varsa o bayrak gösterir. Makinist dur işaretinin olduğu kırmızı levhaya gelince durur. Hareket memuru da tren teşkil memurunun vereceği işarete göre hareket etmesini söyler biz de makas değişimi durumunda yeşil bayrak gösteririz makinist ona göre hareket eder” şeklinde yanıtladı.
Mahkeme başkanının “Hala aynı görevde misin?” sorusuna İlhan, “Hayır bıraktım, aynı yerde memurluğa geçtim” dedi.

“EĞİTİME TABİ TUTULMADI”

Ardından sanık Yıldırım’ın avukatı Mehmet Eker, “Savcılık ifadende başka şeyler anlatıyorsun. Savcılık ifadende eğitim almadığınızı söylemişsin” dedi. Eker’in “Ankara Gar’da kazadan önce çalışan kaç tane tren teşkil memuru dışarıdan geldi?” sorusuna ise İlhan, “Ben Sincan’dan geçici olarak ardından nakil edildim. Benden başka 2 kişi nakil ile, Eskişehir tarafından da geçici görevli olarak gelenler vardı” şeklinde yanıt verdi. Ardından avukat Eker, “Osman Yıldırım’ın iş yeri amirleri tarafından tek başına nöbete girmesi noktasında herhangi bir performans testine tabi tutulduğunu gördünüz mu” sorusuna İlhan, “Hayır görmedim” dedi. Avukat Eker’in “Makasçıların dinlendiğini söylediğiniz kulübe kazadan önce var mıydı?” sorusuna ise İlhan, “Küçük bir kulübe vardı ama büyük kulübe kazadan sonra konuldu” şeklinde yanıtladı.
Eker’in “YHT trafik eğitimine dair bir eğitim aldınız mı? Mevzuatı biliyor musunuz?” sorusuna İlhan, “Hayır almadım. Bu eğitim nasıl bir eğitim bilmiyorum” dedi. Bunun üzerine Eker, “Osman Yıldırım’ın aldığı bir eğitim yok. Siz de almadım dediniz, ama aldığınıza dair dosyada belge var. O zaman bu da doğru değil” diye belirtti. (Kaynak: Evrensel)

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*