Yerli Metro Aracında OSTİM’e Güven Tam

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Metro ön yeterlilik ihalesine yerli firma şartı koyduk. Projesi yapılacak, proje yapıldıktan sonra da yapım aşamasına geldiği zaman da mutlaka yerlilik şartı koyacağız. Çünkü OSTİM bunu başarabilecek kapasitede bir yer.” dedi.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz ve belediye yöneticileri, OSTİM Teknik Üniversitesini ziyaret etti.
Başkan Yavaş, OSTİM’le birlikte yapılabilecek projeler konusunda OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı ve OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Orhan Aydın, OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek ve OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı ile iş birlikleri konusunda görüş alış verişinde bulundu.
Yavaş, ziyaretinin devamında OSTİM Teknik Üniversitesinin laboratuvarlarında, öğretim görevlileri tarafından eğitim imkanları konusunda bilgilendirildi.

Yerli şartı mutlaka koyulacak

Belediye olarak OSTİM’i desteklediklerini kaydeden Yavaş, bölge firmaları ve kümelenmelerin kabiliyet ve yeterliliklerine işaret ederek, “Metro ön yeterlilik ihalesine yerli firma şartı koyduk. Projesi yapılacak, proje yapıldıktan sonra da yapım aşamasına geldiği zaman da mutlaka yerlilik şartı koyacağız. Çünkü OSTİM bunu başarabilecek kapasitede bir yer.” görüşünü aktardı.
Organize Sanayi Bölgelerinin (OSB) kent ekonomisi için önemine dikkat çeken Mansur Yavaş, belediye olarak OSB’lerin ihtiyaç duyduğu hizmetleri sağlamaya devam edeceklerini, istihdam taleplerinin karşılanmasında da OSB’lerle birlikte hareket ettiklerini kaydetti.

Metronun tamamını yapan firmalar var

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı ve OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Orhan Aydın, yaklaşık 10 yıl önce rahmetli Prof. Dr. Sedat Çelikdoğan’ın öncülüğündeki proje ile Ankara metrosunun 200’den fazla parçasını yerlileştirdiklerini anlattı.
Kaza yapan iki metro vagonunun onarım ve bakımının da OSTİM’de yapıldığını anımsatan Aydın, “Ankara metrosu yerli olsun diye mücadele vermiştik. Tabi işi Çinli firma aldı. Yine de yüzde 51’ini yerli yapmak için şart konuldu. Şimdi bu 51’ler yüzde 70-80’lere çıktı. Metronun tamamını yapan yerli ve milli markalarımız bile çıktı.” dedi.
Belediyelerin ihtiyaçlarını karşılama noktasında, Ankara’nın, üniversite, sanayi, teknopark ekosistemine dikkat çeken Orhan Aydın, “Ankara’da yararlanılabilecek inanılmaz bir potansiyel var. Türkiye’nin en entelektüel kapasitesi Ankara’da. Ama bunu koordine edecek bir mekanizmaya ihtiyaç var.” önerisini dile getirdi.

“Ankara şirketlerinin dünyaya açılmasının öncüsü olun”

OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, Ankara’nın bir sanayi şehri olduğunu vurguladı. Yülek, “Belediye başkanı olarak getirilen yerlilik şartını takip etmeniz çok önemli. Çünkü Ankara şirketlerinin dünyaya açılmasının öncüsü olacaksınız inşallah. Ankara sanayisinin dünya sanayisi haline gelmesi, sizin önderliğinizde olması lazım. Her belediye başkanımız için de bu geçerli.” mesajını verdi.
Yerli ürün tercihinin ülke ekonomisine katkılarına ve sosyal hayata etkilerine işaret eden Murat Yülek, “Bizim vergilerimizle belediyemizin satın alacağı; bizim burada yapabildiğimiz bir metro aracı, yurt dışında üretilirse bizim çocuklarımız işsiz kalır. Bu bölgedeki 200 bin mavi ve beyaz yakalı insan belediyemizin bu hizmetlerinden çok istifade edebilir.” görüşünü paylaştı.

Kaynak: Ostim

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*