TCDD Engellilerin Ücretsiz Ulaşım Hakkını İade Etmeli

Engellilere yönelik yapmış olduğu çalışmalarla tanınan Gönül Gözü Derneği Genel Başkanı Devriş Ahmet Şahin, TCDD’nin engellilere uygulamakta olduğu çifte standarttan biran önce vazgeçmesini talep etti.
Başkan Şahin yapmış olduğu açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Covid-19 bahanesi ile Engellilerin Ücretsiz Ulaşım Hakkı Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ve TCDD Taşımacılık AŞ Tarafından Hukuka Aykırı Olarak Askıya Alınmıştır.
Bizler, engellileri temsil eden sivil toplum kuruluşları olarak, TCDD’nin ve Taşımacılık AŞ’nin, ücretsiz ulaşım hakkını askıya alması; 4736 sayılı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve Hizmet Tarifeleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun ilgili maddelerinin ihlalidir diyoruz.
Pandemi nedeniyle 28 Mart 2020 tarihinde “tüm vatandaşlar için” seferleri durdurulan; Yüksek Hızlı Tren (YHT) ve ana hat yolcu tren seferleri, 28 Mayıs 2020 tarihinde “tüm vatandaşlar için“ yeniden başlatılırken, hiçbir yasal gerekçesi olmadan engellilerin ücretsiz ulaşım hakkı askıya alınmıştır. Bu uygulama hukuksuzdur.
Olağanüstü durumlar için herkes için önlem alınır. Kaldı ki, pandemi nedeniyle belirli bir süre, herkes için TCDD’nin seferleri durdurulmuştur.
Normalleşme sürecine girildiğinde, pandemiye yönelik gerekli önlemler alınarak TCDD seferleri yeniden başlatıldığında, engellilerin “sözde” koruma altına alındığı bahane edilerek, ücretli olarak seyahat etmelerine karar verilmiştir.

  • 4736 sayılı Kanunda pandemiye yönelik hiç bir değişiklik yapılmadığı halde, hukuksuz ve dayanaksız bir biçimde engelliler adına alınan bu karar hakkında Ulaştırma ve Altyapı Bakanımıza soruyoruz; “Bu hukuksuz uygulamadan haberdar mısınız?”
  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımıza ve Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürümüze soruyoruz; “Bu hukuksuz uygulamanın kaldırılması hakkında bir işlem başlattınız mı?”
  • Sağlık Bakanımıza soruyoruz; “Bakanlık olarak TCDD’ye yolcu taşımacılığında pandemiye yönelik önlemler kapsamında “engellilerin ücretsiz ulaşım hakkını askıya alın” tavsiyesinde bulundunuz mu?
  • Adalet Bakanımıza soruyoruz; “4736 sayılı Kanunda, herhangi bir değişiklik yapılmadan engellilerin ücretsiz ulaşım hakkının TCDD tarafından askıya alınmasını, hukuka aykırı buluyor musunuz?

 

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*