Milli Muharip Uçak 2023’te Hangardan Motoru Çalışır Şekilde Çıkacak

Milliyet gazetesinde yer alan habere göre 2023’te hangardan çıkacak olan milli muharip uçak için özel inşaa edilen kompleks tamamlanmak üzere. Türk Havacılık ve Uzay Sanayi’nin (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, kompleks tamamlandığında 3 bin mühendisin gece gündüz çalışabileceği bir ortam oluşturulmak istendiğini ifade etti.
Kompleksin hemen yanına hangar yapılacağını belirten Kotil, ayrıca rüzgâr tüneli, yıldırım test sisteminin de oluşturulacağını kaydetti. Kotil, “5 milyon voltluk yıldırım düşerse uçağın ne olacağını yerde test edeceğiz. Dalgaları yansıtmaması gerekiyor. Bunun gibi konular ayrıntılı test edilecek” dedi.

Çanakkale Zaferi’nin Yıldönümünde Hangardan Çıkacak

Türk Hava Kuvvetleri envanterinde yer alan F-16 savaş uçaklarının yerini alması beklenen milli savaş uçağının yeteneklerinin daha da artırılacağını belirten Kotil, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan söyledi biz de posterini her tarafa astık. Çanakkale zaferinin yıldönümü olan 18 Mart 2023’te milli muharip uçağımız hangardan motoru çalışır şekilde çıkacak. Yer testlerine hazır bir şekilde. Hangardan çıkınca hemen uçamıyor. Çünkü 5. nesil savaş uçağı bu. Aşağı yukarı 2 yıl yer testleri yapılacak. Sonra havaya kaldıracağız. Yine bitmeyecek, iyileştirmeler. Silahlı kuvvetlerimize 2029’da F35 ayarında uçağı teslim edeceğiz” ifadelerinde bulundu.

TUSAŞ’ın 2023 Hedefleri

TUSAŞ’ın 2019 yılını dolar bazında yüzde 43’lük bir büyüme ve 2.2 milyar dolar ciro ile kapattığını belirten Kotil, 2028’de TUSAŞ’ın 10 milyar dolar ciro yapması ve 20 bin personelinin olmasını hedeflediğini kaydetti.
Kotil, 2023’te Türkiye’ye 100. yıl hediyeleri olarak şunları vereceklerini söyledi:

  • Hürjet uçacak
  • Gökbey teslim edilecek
  • Milli savaş uçağı hangardan çıkacak
  • Atak 2 uçuşunu yapmış olacak.

F-35 savaş uçağının tek alternatifi Milli Muharip Uçak

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir internet medyası ile gerçekleştirdiği görüşmede devam eden savunma sanayii projeleri hakkında açıklamalarda bulundu.
İsmail Demir konuşmasında Türk savunma sanayiinin en önemli projelerinden Milli Muharip Uçak projesi ile ilgili kararlılık vurgusunu F-35 JSF üzerinden yineledi. Türkiye Cumhuriyeti’nin F-35 savaş uçağına alternatiflerine yönelik basında dönen ifadelere karşın İsmail Demir tek alternatifin Milli Muharip Uçak/ MMU olduğunu ifade etti.

Kaynak: DefanceTurk

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*