Milli IFF Mod-5 sistemleri ATILGAN ve ZIPKIN hava savunma platformlarında

Milli Savunma Bakanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı ile ASELSAN arasında yürütülmekte olan Dost Düşman Tanıma Tanıtma Sistemleri (IFF MOD-5) Projesi kapsamında tedarik edilen Milli IFF Kısa/Orta (K/O) Menzilli Sorgulayıcı Cihazlarının, KMS ATILGAN/ZIPKIN Platformlarına entegrasyon çalışmaları, ASELSAN tarafından yürütülüyor. Entegrasyon faaliyetleri kapsamında bir adet ATILGAN ve bir adet ZIPKIN Sisteminin yer ve uçuş testleri Konya’da gerçekleştirildi.
Yer testleri 1-3 Temmuz tarihlerinde Konya Hava Savunma Okulunda ilgili askeri personelin katılımıyla icra edildi. Yer testlerinde ASELSAN tarafından geliştirilen Milli IFF Sorgulayıcı Mobil Test İstasyonu kullanılarak başta MOD-4 ve MOD-5 olmak üzere, tüm MOD’larda testler başarıyla tamamlandı.
Uçuş Testleri 08-09 Temmuz tarihlerinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Savunma Okulu ve Kara Havacılık Komutanlığının katılımıyla Konya Hava Savunma Okulunda icra edildi. Uçuş testlerinde, sözleşme kapsamında ASELSAN tarafından Milli IFF Cevaplayıcı Entegrasyonu tamamlanmış Sikorsky S-70 Helikopteri kullanıldı ve başta MOD-4 ve MOD-5 olmak üzere bütün MOD’larda testler başarıyla tamamlandı.
Sözleşme kapsamındaki tüm Milli IFF K/O Menzilli Sorgulayıcı teslimatları tamamlandı.Sistemlerin ATILGAN ve ZIPKIN platformlarına seri kurulum bütünleştirme faaliyetleri devam ediyor.

Kaynak: DefanceTurk

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*