TUSAŞ’tan ANKA’ya ŞİMŞEK Hedef Uçak Sistemi Entegrasyonu

Azeridefence tarafından aktarılan bilgiye göre, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Azerbaycan ve Kazakistan’da ŞİMŞEK hedef uçak sistemini tanıtmaya devam ediyor. Bu kapsamda, ŞİMŞEK Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemi Azerbaycan’da test edildi.
TUSAŞ, Şimşek hedef uçaklarının hava savunma sistemlerinin etkinliğini test etmek için Azerbaycan Hava Kuvvetleri tarafından yapılan atış testlerinde kullanılmak üzere seçildiğini ifade etti. TUSAŞ ile Azerbaycan Hava Kuvvetleri arasındaki müzakerelerin ardından 2019’un sonlarında Azerbaycan’a getirilen ŞİMŞEK Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemi, 3 gün içinde 3’ü Azerbaycan’ın başkenti Bakü yakınlarındaki test alanında olmak üzere altı uçuş gerçekleştirdi.

ANKA İnsansız Hava Aracına Entegre Edildi

ŞİMŞEK Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemi üzerinde sürekli olarak yeni konseptler geliştirmeye devam eden TUSAŞ, yakın zamanda ŞİMŞEK hedef uçak sistemini ANKA insansız hava araçlarına (İHA) entegre etti. Anka İHA’ya entegre edilen ve her kanada 1 adet entegre edilebilen ŞİMŞEK hedef uçağı havadan havaya fırlatılabilir.
Azeridefence tarafından verilen bilgiye göre 50.000 saatten fazla uçuş saatine sahip olan ve Türkiye’nin yurt içi ve yurt dışı operasyonlarında kendini kanıtlayan Anka İHA’sına bir hedef uçağının entegrasyonu ile TUSAŞ, insansız hava aracı endüstrisinde başka bir atılım yapmayı başardı.
Sadece kara platformlarından değil, aynı zamanda su üstü platformlardan da fırlatılabilen “ŞİMŞEK” hedef uçak sistemi, görevini tamamladıktan sonra bir paraşüt kullanarak iniş yapabilir.
Türk Deniz Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen tatbikatlarda oldukça başarılı performans sağladığı aktarılan ŞİMŞEK hedef uçak sistemi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın 12-17 Ocak 2020 tarihleri arasında Ege’de gerçekleştirdiği tatbikatlar kapsamında hedef uçak olarak görev gerçekleştirmişti. Tatbikatlar kapsamında “ŞİMŞEK Hedef Uçak” sistemi 13 Ocak 2020 tarihinde Kuzey Ege’de 3 ve 16 Ocak 2020’de Güney Ege’de 3 olmak üzere toplam 6 uçuş gerçekleştirdiği açıklanmıştı.

ŞİMŞEK

ŞİMŞEK Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) hava savunma birliklerinin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 2009 yılında Ar-Ge olarak başlatılmış özgün TUSAŞ tasarımıdır.
Müşteri ihtiyaçlarına göre şekillendirilebilir açık mimari yapıda tasarlanmakta olan ŞİMŞEK Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemi; hava-hava, satıh-hava, uçaksavar ve füze sistemleri ile atış ve radarla takip eğitimlerinde kullanılacak, muharip uçakların ve füzelerin uçuş karakteristiklerine yakın özelliklere sahip, Yüksek Hızlı Hedef Uçak ihtiyaçlarını karşılayacaktır.

ŞİMŞEK Sistemi Genel Özellikleri

  • 45 dakika havada kalma süresi
  • 1000ft (350m) ile 15000ft (4500m) (ASL) irtifalar arasında görev kabiliyeti
  • Menzil 50 km

Kaynak: DefanceTurk

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*