Ankara Ulaşım Ana Planı Güncellenecek

Gazi Üniversitesi’nin 2013 senesinde hazırlayıp tamamladığı şu ana kadar onaylanmayan Ankara Ulaşım Ana Planı’nın yeniden güncellenmesine karar verildi. Yeni güncelleme kararı Sincan, Çayyolu, Keçiören metroları ile Başkentray’ın o dönem işletmeye açılmamış olması ve havalimanı metrosunun güzergahının yapılan plan ile örtüşmemesinden kaynaklandığı bildirildi.
Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi oy birliği ile Ankara Ulaşım Ana Planı’nın yeniden güncellenmesine karar verdi. Konuyla alakalı olarak yazılan Başkanlık Yazısı’nda, Ankara Metropoliten Alanı ve Yakın Çevresi Ulaşım Ana Planı’nın yapımına 2013’te başlandığı ve ilgili planın 2016 senesinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na iletildiği, aynı bakanlığın 2017 yılında bir değerlendirme yazısı gönderdiği ama planın onaylanmadığı için yürürlüğe girmediği belirtildi.
Yapılacak olan plan değişikliğinin gerekçeleri de açıklandı Buna göre 2013 yılında hazırlanan Ankara Ulaşım Ana Planı hazırlanırken Sincan, Çayyolu, Keçiören metroları ile Başkentray işletmeye açılmamıştı.
Ayrıca Ulaşım Ana Planı çalışması yapılırken 2013 yılı Mart ayında 1/25.000 ölçekli Ankara Nazim İmar Planı verileri dikkate alınmış ancak 2017’de 1/1.000.000 Ankara Nazim İmar Planı onaylandı. 2013’te hazırlanan Ankara Ulaşım Ana Planı bu yeni çevre düzeni planı ile uyumlu hale getirilmesi gerektiği belirtildi.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından projelendirilen havalimanı metrosunun güzergâhı Ulaşım Ana Planı ile örtüşmemediği, güzergâhın güncellenmesi gerektiği belirtildi. Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi aldığı bu yeni kararla 2038 yılı hedefli Ankara Metropoliten Alanı ve Yakın Çevresi Ulaşım Ana Planı yeniden hazırlanacak. Bu yeni plan UKOME Genel Kurulu’nda onaya sunulup yasallaşacak. Bu planın güncellenmesinin yine Gazi Üniversitesi tarafından yapılması bekleniyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*