Çin’de Robotların Görev Yaptığı Gezici Covid-19 Test Aracı Hizmete Başladı

Yeni koronavirüs salgını başladığından bu yana testler için başlıca engelleyici faktör, COVID-19 testi yaptırmak isteyenlerin uzun bekleme sıraları olmuştu. Şimdi gezici bir laboratuvarın ortaya konulması bu sorunun giderilmesine bir ölçüde katkıda bulunacağa benziyor.

Tsinghua Üniversitesi ve üniversiteye bağlı Beijing CapitalBio Technology’den bir araştırmacı ekip, gezici laboratuvar işlevi gören bir COVID-19 test kamyonu oluşturdu. Bu laboratuvarda robotlar nükleik asit örnekleri anında analiz edilebiliyor ve test uygulanan kişiler sonuçları neredeyse anında denebilecek kadar kısa sürede, 45 dakika içinde elde edebiliyorlar. Bu, eskiye göre süre açısından çok büyük bir aşama demek oluyor.

Araştırma ekibinin şefi Prof. Dr. Cheng Jing, laboratuvarın boğazdan örnek alan robotlarla ve otomatik analiz yapma olanağı sağlayan kimyasal çiplerle donanmış bulunduğunu açıkladı. Söz konusu donanım, test süreci hızını üçle çarpma ve konvansiyonel yöntemlere göre viral enfeksiyon riskini azaltma olanağı sağlıyor.

Günde 500 ila 2 bin kişiye test yapma kapasitesine sahip olan laboratuvarın sorumlularından Pan Liangbin, bir kişinin örnek alan robotların çalışmasından sorumlu olarak çalıştığını, diğerinin de örnekleri arayıcı çiplere koymak ve test sonuçlarını bilgisayardan okumakla yükümlü olduğunu belirtiyor ve bunu yapan görevlilerin de işleri yürütebilmek için yalnızca iki saatlik bir eğitimden geçmelerinin yeterli olduğunu ekliyor.

Her bir gezici laboratuvarın fiyatı şu anda 2 milyon yuan ( yaklaşık 300 bin dolar) kadar. Ancak şimdilik bunlardan ayda ancak 20 adet üretilebiliyor. Kuşkusuz ki, gelecekte üretim kapasitesi arttıkça maliyet de düşecek.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*