Genel Müdür Yazıcı'nın 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kutlama Mesajı

Kıymetli Yolcularımız,
19 Mayıs 1919, Türk milletinin Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde “Ya İstiklal Ya Ölüm” inancı ile İstiklal Mücadelemizi zaferle taçlandırdığı, Anadolu’da Türk milletinin varlığının perçinlendiği, ulusal egemenliğin yedi düvele haykırılışının başladığı gündür.
19 Mayıs, Türkiye Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı gündür.
Bu nedenle Gazi Mustafa Kemal Atatürk doğum gününün 19 Mayıs olduğunu söylerken, bu günü gençlere bayram olarak armağan etmiş, Gençliğe Hitabesi ile 19 Mayıs ruhunun sonsuza kadar yaşatılmasını istemiştir. Çünkü 19 Mayıs ruhu Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet yaşamasının teminatıdır.
Türk demiryollarının altın çağını yaşamasının başlangıcı da 19 Mayıs’tır. İstiklal Mücadelesi’nde demiryolunun önemini anlayan Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin her alanda kalkınmasını sağlamak üzere demiryolu seferberliği başlatmıştır.
“Demiryolları bir ülkenin toptan tüfekten daha mühim bir emniyet silahıdır.” diyerek yabancı devletlerin elindeki demiryolu hatlarını millileştirmiş, 3 bin 500 kilometre demiryolu hattı inşa edilmesini sağlamıştır.
Bu anlamlı günde bir kez daha Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve vatan için canını ortaya koyan şehitlerimizi, vatanseverleri minnet ve şükranla anıyoruz. Ruhları şad olsun.
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun.

Kamuran Yazıcı
TCDD Taşımacılık Genel Müdürü ve
Yönetim Kurulu Başkanı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*