Tümamiral Cihat Yaycı’nın İstifası Kabul Edildi

Türkiye’nin Doğu Akdeniz ve Libya Stratejilerinin mimarı olarak bilinen Tümamiral Cihat Yaycı’nın Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevinden alındıktan sonra istifa ettiği belirtilmişti.
Gelen açıklamalara göre Milli Savunma Bakanlığı’nın Tümamiral Cihat Yaycı’nın istifa kararını kabul ettiği belirtiliyor.
Türk Deniz Kuvvetleri yıllardır Türk Silahlı Kuvvetleri’nin vizyoner kanadını temsil ediyor. Yerli ürünler ve teknoloji geliştirme çabalarına maksimum düzeyde destek oluyor. Bu durumun en büyük etkeni Türk Deniz Kuvvetleri’nin vizyoner ve iyi eğitimli subaylarıdır.
Türkiye’nin çeşitli politik nedenler ile Doğu Akdeniz’de çok sayıda ülkeye karşı yalnız kaldığı ve bu yalnızlığı askeri güç ile dengelemeye çalıştığı dönemde Libya ile stratejik bir mutabakat imzalandı. Libya ile imzalanan deniz yetki alanları sınırlandırmasına yönelik mutabakat ile Türkiye ciddi bir diplomatik güç kazandı.
Bu anlaşmanın mimarı ise bugün adını sıklıkla duyduğumuz Tümamiral Cihat Yaycı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Yeni Tip Denizaltı Projesi’nin ilk deniz altısı Pirireis’i Havuza Çekme ve 5. Gemisi Seydialireis’in İlk Kaynak Töreninde yaptığı konuşmada bu durumu bizzat anlatmıştı:
Türkiye olarak deniz yetki alanları konusunda Libya ile 10 yıl önce ilk adımları attıklarını dile getiren Erdoğan, “Halen Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın Kurmay Başkanlığı’nı yürüten Tümamiral Cihat Yaycı’nın bu konuda hazırladığı raporlar, haritalar, yazdığı makaleler ve kitaplar ortadadır. Dönemin Libya Devlet Başkanı Kaddafi ile bu meseleyi harita üzerinde konuşmuş, kendisiyle anlayış birliğine varmıştık. Ülkemizin Libya’ya bakan kara bölümü ile Libya’nın ülkemize bakan kara bölümü arasındaki deniz yetki alanı çakışması uluslararası mevzuata ve uygulamalara göre bize bu hakkı veriyor. Bölgedeki karışıklıklar sebebiyle mutabakat metninin hukuki zemine taşınması biraz gecikti.” ifadelerini kullanmıştı.
Ayrıca Tümamiral Cihat Yaycı, Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı görevini yürütürken Doçent olarak bir ilki başardı. Yaycı, görevde bu ünvanı alan ilk muharip Amiral oldu.
Bugün Libya’da Watya hava üssü ülkenin meşru hükumeti tarafından ele geçirildi. Çok kritik olan üs için uzun zamandır mücadele ediliyordu. Libya’da stratejik olarak çok önemli bir başarının kaydedildiği bugünde Libya anlaşmasının mimarının istifaya sürüklenmesi talihimizin olumsuz bir parçası olarak yerini aldı. (Kaynak: DefenceTurk)

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*