Ankara Sivas YHT Hattı Bu Yıl İçinde Faliyete Geçecek

Bakan Karaismailoğlu, NTV’ye verdiği röportajda yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı bağlantı ile katılarak açılışını yapacağı Beğendik Köprüsü’nün 165 metre uzunluğu ile Türkiye’nin en uzunu köprüsü olduğunu açıkladı. Karaismailoğlu, “İnşallah bu proje hayata geçtiğinde bölgedeki huzur daha da gelişecek, üretim, istihdam, turizm çok gelişecek” dedi.
Bakan Karaismailoğlu, demiryolu projelerine büyük önem verdiklerini ve yüksek hızlı tren projelerinin devam ettiğini vurgulayarak “İnşallah bugün bu yıl içerisinde Ankara-Sivas hattını faaliyete geçireceğiz. Onun yanında 2023 yılına kadar Adana, Mersin, Osmaniye, Gaziantep yüksek hızlı tren hattımızı bitiriyoruz” ifadelerini kullandı.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, NTV’ye canlı yayın ile bağlandı. Bakan Karaismailoğlu, yaptığı açıklamada hükümet olarak Türkiye’nin dört bir yanına büyük yatırımları bulunduklarını anımsattı. Özellikle ulaştırma ve altyapı yatırımları alanında son 18 yılda 880 milyar TL’lik yatırım yaptıklarını belirten Karaismailoğlu, Muş ve bölgedeki diğer illerin de önemli yatırımlara ev sahipliği yaptığını kaydeden Karaismailoğlu, “Malumlarınız Mart ayında salgın süreci başladı. Hiç beklenmeyen bir şeydi tabi, ama bütün dünyada adeta savaşlar, ekonomik krizler olurken, maske savaşları çıkarken biz hiçbir şekilde şantiyelerimizin hiçbirini kapatmadık, işlerimizi durdurmadık. Tabi tedbirlerimizi aldık, güvenliğimizi aldık, şantiyelerimizi yeniden dizayn ettik. Maske, mesafe, temizlik kurallarına riayet ederek şantiyelerimizi açık tuttuk ve faal oldu şantiyelerimiz hala devam ediyor” dedi.

“Huzur Bitmeyecek Daha Güzel Günler Olacak”

Karaismailoğlu, yapılan yatırımların sadece Muş’ta değil bölgedeki tüm şehirlerde huzur ve istikrar sağladığını ifade ederek, “İnşallah bu ortam sürecek. Biz de yatırımlarımızı hızlı bir şekilde devam ettirip bitireceğiz. Bölgede yaşayan halkın yaşam standartlarını yükselteceğiz. Biliyorsunuz yol ve ulaşım altyapı projeleri sadece bir yatırım değil, yani bölgeye hareketlilik getiriyor, canlılık getiriyor. Bölgede üretim, istihdam, ekonomi artıyor, gelişiyor, canlanıyor, o yüzden tabi bunlar da halkın yaşam standartlarına yansıyor” diye konuştu. Bölgedeki sosyoekonomik canlılığın artması için devam eden projeleri tamamlamalarının ardından ara vermeden projelere başladıklarını ifade eden Karaismailoğlu, “İnşallah bölgede huzur hiç bitmeyecek daha da güzel günler olacak” dedi.

Beğendik Köprüsü ile üretim artacak

Bakan Karaismailoğlu, yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı bağlantı ile katılarak açılışını yapacağı Beğendik Köprüsü projesiyle ilgili de açıklamalarda bulundu. Beğendik,’in hem Siirt’i ve Bitlis’i hem de Hakkari için önemli olduğunu söyledi. Mevcut yolun çok düşük standartlarda ve zor coğrafi koşullara sahip olduğunu söyleyen Karaismailoğlu, “72 kilometrelik bir alanda Siirt, Pervari, Şirvan, Bitlis arasındaki bir yol. Çok teknolojik bir köprü yapıldı burada. Köprünün orta açıklığı 210 metre bir eğik konsol şeklinde yapıldı. Toplamda 450 metre uzunluğunda bir köprü. Bir de yüksekliği 165 metreyle ülkemizin en yüksek köprüsü” dedi. Söz konusu projenin zor şartlarda tamamlandığını, hem yüklenici firma hem de Karayolları Genel Müdürlüğü personelinin büyük özveriyle projeyi bitirdiğini vurgulayan Karaismailoğlu, “İnşallah bu proje hayata geçtiğinde bölgedeki huzur daha da gelişecek, üretim, istihdam, turizm çok gelişecek” diye konuştu.

“Memleketimizin her bir noktasına değer katıyoruz”

Bakan Karaismailoğlu, Begendik Köprüsü gibi yatırımların terörün düşmanı olduğunu ve bu nedenle terör örgütlerinin bu yatırımların yapılmasını istemediğini söyledi. Güvenlik güçlerinin büyük bir özveriyle çalışarak terör örgütlerini bölgeden kovduğunu ifade eden Karaismailoğlu, “Onların artık hiç izi yok burada, bölgede huzur var. Bütün engellemelere rağmen projelerimiz bir bir bitiyor. Buna benzer bölgede pek çok projemiz var” dedi. Geçtiğimiz günlerde de Cizre, Şırnak, Eruh, Şirvan, Pervari ve Batman’da bir dizi incelemelerde bulunduklarını da vurgulayan Karaismailoğlu, “Memleketimizin her bir noktası ayrı bir güzellik, her bir noktasına daha da değer katan projeler yaptıkça biz de huzur buluyoruz. Yol demek istihdam, ekonomi, ticaret demek. Bölgedeki ticaret ve hareketlilik önemli oranda artacak” dedi.

Ankara-Sivas YHT hattı bu yıl hizmete verilecek

Bakan Karaismailoğlu, bir soru üzerine de büyük demiryolu projelerine ilişkin de açıklamalarda bulundu. Samsun-Sivas-Kalın Demiryolu hattını tamamen yenileyerek kapasiteyi üç katına çıkardıklarını anlatan Karaismailoğlu, bu proje ile Karadeniz’i Anadolu’ya açtıklarını söyledi. Eski hatların yenilenmesi ve yeni konvansiyonel hatların planlaması projelerinin de çok hızlı bir şekilde devam ettiğini söyleyen Karaismailoğlu, “Eski hatlarımızın elektrikli hale getirilmesi, sinyalizasyon çalışmaları da bir taraftan devam ediyor. Bunun yanında biliyorsunuz birkaç yıl önce daha ülkemiz yüksek hızlı tren hatlarına kavuştu müthiş bir ilgi var. Yani demir yolu konforunu hisseden vatandaşımız ondan ayrılmıyor. Ankara-İstanbul, Eskişehir-Ankara, Ankara-Konya yoğun bir şekilde çalışıyor. İnşallah bugün bu yıl içerisinde Ankara-Sivas hattını faaliyete geçireceğiz. Onun yanında 2023 yılına kadar Adana, Mersin, Osmaniye, Gaziantep yüksek hızlı tren hattımızı bitiriyoruz, onun çalışmaları üzerindeyiz. Yine doğuya doğru da Sivas üzerinden devam ediyoruz, önümüzdeki günlerde Kayseri’yi de bağlayacağız hızlı tren hattına” dedi. Bursa’yı, Ankara-İstanbul yüksek hızlı tren hattına da bağlayacaklarını kaydeden Karaismailoğlu, bu projenin yakın zamanda üst yapı ihalesine çıkılacağını bildirdi. Karaismailoğlu, 3 yıl, 4 yıl içerisinde yüksek hızlı tren hattı uzunluğunu 5 bin 500 kilometreye çıkarmayı hedeflediklerini belirterek “Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu kadar sıkıntılara, salgın sürecine rağmen yatırımlarda hiçbir şekilde hız kesmiyoruz” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*