TCDD Araç Filosu Sigortasız

CHP’li Deniz Yavuzyılmaz, “9 adet YHT seti, 664 adet lokomotif, 101 adet elektrikli tren seti, 952 adet yolcu vagonu, 17 bin yük vagonunun” sigortası bulunmadığını açıkladı.
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) yaklaşık 5 milyar lira değerindeki araçları sigortalamadığı ortaya çıktı. CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, herhangi bir kazada zararı kurumun karşılayacağını söyledi.
Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre: “Sayıştay Başkanlığı, TCDD 2018 Yılı Denetim Raporu’nda “Demiryolu kazaları sonucu yüksek hızlı tren setleri ve çekilen araçlarda meydana gelen hasarların ve zararların kurum tarafından karşılanması nedeniyle yüksek maliyetlerin oluştuğuna” dikkat çekmişti. Sayıştay, bu araçların kaza sigortası ile yolcu ferdi kaza sigortasının yaptırılmasını önermişti. Kurumun “2019 ve 2020 yıllarını kapsayacak şekilde 3. şahıs mali sorumluluk sigortaları ile bölgesel, anahat ve YHT yolcularını kapsayacak şekilde ferdi kaza sigortası yaptırdığı” öğrenilmişti. Demiryolu araçlarının da sigorta ettirilmesine yönelik de risk analizi çalışmalarının devam ettiği bildirilmişti.
Bu konunun da görüşüldüğü TCDD 2017-2018 KİT Alt Komisyonu toplantısı geçen 20 Şubat’ta gerçekleşti. Toplantıda TCDD’nin araç filosuna ilişkin bilgiler paylaşıldı. Buna göre TCDD’ye ait 664 lokomotif, 19 yüksek hızlı tren, 104 adet dizel tren seti, 101 adet elektrikli tren seti, 952 adet yolcu vagonu ve 17 bin yük vagonu bulunuyor.

‘BİRLİKTE TESİS EDELİM’

Toplantıda bu araçların sigortalanmasına ilişkin ilginç bir diyalog yaşandığı kaydedildi.
Toplantıda bulunan CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, sigortası yaptırılmayan “yüksek hızlı trenlere ilişkin genel müdüre”, “Arabanız var mı, varsa sigortasını yaptırdınız mı” diye sordu. Genel müdür de “Evet” yanıtını verdi. Yavuzyılmaz söz konusu toplantıda yaşananları şöyle aktardı: ‘O halde bu trenleri de sigorta ettireceksiniz sayın Genel Müdür’ dedim. ‘Şayet yurtiçindeki sigorta şirketleriyle bu işi çözemiyorsanız bizler milletvekilleri olarak Meclis’te tıpkı zamanında – satılmadan önceki- Ray Sigorta’nın oluşumu gibi, devlet kurumlarının hissedarı olduğu bir sigorta şirketinin kurulması adına harekete geçelim. Birlikte bunu tesis edelim’, dedim.
Aksi takdirde bilinmelidir ki, 2020 yılı itibarıyla TCDD araç filosunda toplam, 19 adet YHT seti, 664 adet lokomotif, 101 adet elektrikli tren seti, 952 adet yolcu vagonu, 17 bin yük vagonu vardır ve toplam piyasa değeri 5 milyar TL’yi aşan bu demiryolu araçlarının hiçbirinin sigortası yoktur.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*