Schengen vize başvurusu Ankara’dan nasıl yapılır?

shengen vize basvuruları

Schengen vize başvurusu Ankara’dan nasıl yapılır?

Yabancı ülkelere gidebilmek için, remi makamlardan alınan izine Vize denir. İş ya da tatil maksadı ile yurt dışına çıkmak isteyenlerin, öncelikle vize almaları gerekmektedir. Pek çok ülke tarafından ülkemiz vatandaşları için vize istenmesinden dolayı, seyahatin amacına uygun olacak şekilde evrakların hazırlanması ve vize başvurularının yapılması için, en az 1 ay önceden başvuru yapılmalıdır.

Shengen Vizesi Gereken Ülkeler

Shengen vizesi için ise konsolosluktan istenen belgelerin temin edilmesi oldukça önemlidir. Belçika, Danimarka, Estonya, Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan, Fransa, İspanya, Letonya. İtalya, Liechtenstein, Litvanya, Slovenya, Lüksemburg, Macaristan, Polonya, Malta, Hollanda, Avusturya, Portekiz, Slovakya, Norveç, Finlandiya, İsveç, İsviçre, İzlanda ve Yunanistan Schengen ülkeleri arasındadır.

Vize basvuru islemleri ankara
shengen vize islemleri nasil yapılır ?

Shengen Vizesi Nasıl Alınır?

Ankara’da shengen vize başvurusu yapmak için öncelikle konsolosluk tarafından istenen belgeleri hazırlamanız gerekmektedir. Shengen vizesi için, konsolosluğun size güvenmesi ve inanması gerekmektedir. Belgelerde seyahatin amacı ve gidilecek ülkeleri destekleyen belgeler yer almalıdır. Eksiksiz ve doğru bir şekilde bu belgeler konsolosluğa sunulmalıdır. Konsolosluk gerekli gördüğü takdirde, sizden daha farklı belgeler de talep edebilmektedir.

Shengen Vizesi için gereken belgeler:

 • Pasaport,
 • Vize Talep Formu,
 • Biyometrik Fotoğraf,
 • Seyahat Sağlık Sigortası,
 • Uçak Bileti,
 • Konaklama Rezervasyonu,
 • Eğer Turla Gidilecekse İlgili Evraklar,
 • Belgesi,
 • Davetiye,
 • Dilekçe

Çocuklar için ayrıca istenen belgeler:

Nüfus kayıt örneği

Ebeveynler tarafından başvuru formunun imzalanması

Ebeveynlerin kimlik belgelerinin ve pasaportlarının onaylı kopyaları

Çocuğun velayeti sadece bir ebeveynde ise, aile mahkemesinin emri gerekir

Çocuk tek başına seyahat edecek ise, her iki ebeveyn tarafından imzalı ve noter onaylı izin

Shengen Vize İşlemleri

Vize işlemlerinde başvurular, yapılacak ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Shengen vize işlemlerinde başvuru için gerekli işlemlerin, büyük bir kısmı aynı olsa da bazı evraklarda ülkelere göre değişiklikler söz konusu olabilmektedir. Kimi zaman ise aynı ülke için  başvuru yapıyor olsanız dahi Ankara’da bulunan elçilikler ile İstanbul’da bulunan başkonsolosluklar tarafından istenen evraklarda değişiklik olabilmektedir. Bu nedenle başvuru yapacağınızda, vize hizmet merkezlerinden evraklarınızı hazırlamaya başlamadan evvel, evrak listenizi istemelisiniz.

 1. Güven

Shengen üyesi ülkelere  vize başvurusu için konsolosluklar ve büyükelçiliklerin inisiyatifi önemli bir unsurdur. Bu konuda yetkililerin en çok önem verdikleri konu güvendir. Vize yetkili başvuru yapan kişinin Türkiye’de bir işi , düzeni, mal varlıkları ve yabancı ülkeye yerleşmeyeceği konusunda kanaat getirdiğinde Shengen vizesi verme olasılığı artar. Bu nedenle, SGK hizmet dökümü gibi belgelerle ne iş yaptığınızı ispat eden evraklar bulunması gerekir

 1. Evrak Hazırlığı

Vize evraklarının hazırlık aşamasında eski tarihli ve hatasız olması gerekir. Aksi halde süreniz uzayabilir. Maddi kaynaklarınızı gösteren belgeler sizi Türkiye bağlı kılan etkenler olmasından dolayı, hazırda bulundurmanızda fayda var.

 1. Banka Hesap Özeti

Turist vizesi almak isteyenler için, vize yetkilileri tarafından bankada gösterilern para miktarına ve hesap hareketlerine önem verilmektedir. Bu nedenler shengen başvurusu yaparken maaş bordonuz ve hesabınızdaki yüklü parayı göstermeniz vize almanızda etkili olacaktır.

 1. Eski Pasaportlar İşinizi Kolaylaştırır

Daha önce almış olduğunuz vizelerin etkisi olumlu yönde olacaktır. Başvuru esnasında eski pasaportunuzu göstermeniz halinde daha kolay vize alabilirsiniz.

 1. Birlikte gideceğiniz kişilerim vize fotokopilerini sunun

Eşiniz ya da arkadaşınız ile gidecekseniz onların da vize fotokopilerini sunmalısınız. Arkadaşınızın vizeleri sizinle aynı süreli Shengen vizesi almanızı sağlayabilir

 1. Mülakatta heyecanlanmayın

Ülke yetkilileri gerek gördükleri takdirde, sizi mülakata çağırabilirler. Mülakat sırasında verdiğiniz bilgiler ile, konsolosluğa verdiğiniz bilgiler uyuşmalıdır. Bu nedenle sakin olmalı ve doğru bilgiler vermelisiniz.

 1. Otel ve uçak rezervasyonları, seyahat sağlık sigortasını mutlaka yaptırın.

Shengen vize başvurusunun en önemli maddesi olan Seyahat Sağlık Sigortası, uçak ve otel rezervasyonlarıdır. Bu belgelerden birinin eksik olması halinde vizeniz olumsuz sonuçlanır. Uçak ve otel rezervasyonlarının ise gerçek olması önemlidir. Vize yetkilileri rezervasyonlarınızı kontrol etmek için beyan ettiğiniz oteli arayıp doğrulama yapabilirler. Eğer otel rezervasyonunuz onaylı değilse Schengen vizeniz olumsuz sonuçlanabilir. Eğer bu evraklarınızı eksiksiz bir şekilde sunarsanız Schengen vizesi almanız daha kolay olabilir.

Shengen vize başvurusu Ankara’dan nasıl yapılır sorusunun yanıtını sizler için aktardık. Bilgiler değişiklik gösterebilir Başvuru öncesi mutlaka konsosluluğa veya yetkili vize seyahat acentesi basşvurmanız faydalı olacaktır.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*