KORKUT Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sisteminin Yenileri TSK'ye Teslim Edildi

KORKUT Alcak Irtifa Hava Savunma Silah Sisteminin Yenileri TSKye Teslim Edildi
KORKUT Alcak Irtifa Hava Savunma Silah Sisteminin Yenileri TSKye Teslim Edildi

KORKUT Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sisteminin Yenileri TSK’ye Teslim Edildi; Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aselsan Yeni Sistem Tanıtımları ve Tesis Açılışları programında halen Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterinde bulunan KORKUT Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sisteminin yenilerini de bugün TSK’ye teslim edeceklerini dile getirdi.
KORKUT Kundağı Motorlu Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemi, hareketli unsurlar ile mekanize birliklerin hava savunmasını etkin şekilde gerçekleştirmek üzere SSB Projesiyle ASELSAN tarafından tamamen milli imkanlarla geliştirildi. Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçları doğrultusunda dağıtık bir mimariye sahip olan KORKUT sisteminde her bir takım birbirlerine telsizle bağlı üç adet Silah Sistemi Aracı (SSA) ve bir adet Komuta Kontrol Aracından (KKA) oluşuyor.
KORKUT Projesi, ASELSAN’ın hava savunma alanındaki yeteneklerinin daha ileri bir noktaya taşınmasını ve ülkemizin bu alanda pek çok yeni teknolojiyi kazanmasını sağladı. KORKUT ve yine ASELSAN tarafından geliştirilen 35 mm Parçacıklı Mühimmat (PMT) ile birlikte ülkemiz dünyada az sayıda ülkenin sahip olduğu bir yeteneğe milli olarak sahip hale geldi. KORKUT, alçak irtifa hava savunmasını uçak ve helikopterler gibi klasik hava tehditlerinin yanı sıra havadan karaya füzeler, seyir füzeleri ve insansız hava araçları gibi güncel hava hedeflerine karşı da en etkili şekilde icra ediyor. Yeni Korkut sistemlerinin teslimat faaliyetleri son aşamadadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*