Yerli Uçak Motoru İçin HAVELSAN İle TR Motor Arasında İş Birliği

TR Motor Güç Sistemleri A.Ş. ile stratejik iş birliği yapma kararı aldı. HAVELSAN’ın simülasyon teknolojisi, şimdi de yerli uçak motorunda kullanılacak.
Yerli uçak motoru projesinde HAVELSAN ile TR Motor Güç Sistemleri A.Ş. stratejik iş birliği yapma kararı aldı. HAVELSAN’ın yaklaşık 25 yıla varan simülasyon yazılımı teknolojisi, Milli Muharip Uçak projesinden sonra, şimdi de yerli uçak motoru projesi için kullanılacak. HAVELSAN-TR Motor Stratejik İş Birliği Anlaşması hakkında konuşan HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif Nacar: “Bu yazılım teknolojisini, simülatör teknolojisini motor tasarımıyla bir araya getirip daha ileriye dönük yeni alanlara açılmaya çalışıyoruz.” dedi.

Milli Muharip Uçak Projesinde HAVELSAN imzası

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Ağustos 2020’de yaptığı bir açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele sürecinde de savunma sanayi sektörünün MMU geliştirme çalışmalarını hız kesmeden sürdürdüğünü aktarmıştı. Demir, MMU geliştirilme çalışmaları kapsamında TUSAŞ ile HAVELSAN’ın iş birliğine imza attığını belirtmişti.
TUSAŞ ile HAVELSAN’ın iş birliğiyle, yazılım geliştirme, simülasyon, eğitim ve bakım simülatörleri gibi birçok çalışma gerçekleştireceğine işaret eden Demir, “MMU’nun Geliştirilmesi Projesi tamamlandığında ülkemiz dünyada ABD, Rusya ve Çin’den sonra 5’inci nesil bir muharip uçağı üretebilecek altyapı ve teknolojiye sahip ülkeler arasında yer alacak.” değerlendirmesinde bulunmuştu. TUSAŞ ve HAVELSAN arasındaki iş birliği, gömülü eğitim/simülasyon, eğitim ve bakım simülatörleri ve çeşitli alanlarda verilecek mühendislik desteği (Virtual Test Environment, proje seviyesi yazılım geliştirme ve siber güvenlik) konularını kapsıyor.

“Dünyanın ilk 100’ü arasındaki 7 Türk şirketten biriyiz”

HAVELSAN, 2020 yılında, Defense News’in savunma gelirlerini baz alarak belirlediği “Defense Top 100” listesine girmeyi başardı. Türk savunma sanayiinin önde gelen firmaları, dünyanın önde gelen savunma sektör firmalarının yer aldığı listede her geçen yıl sayılarını artırıyor. Askeri ve sivil alanda kullanılan platformlar için yazılım, simülatör geliştiren, bu alanda Türkiye’ye liderlik eden HAVELSAN listeye bu yıl giriş yapan 7 Türk savunma sanayii firmasından biri olmayı başardı.

Kaynak: DefenceTurk

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*