ASELSAN’ın İthal Ettiği Santrifüj Fan, Milpower Şirketi Üzerinden Millileştirildi

ASELSAN tarafından yurt dışından satın alınan, “Santrifüj Fan”, Milpower şirketiyle yapılan iş birliği sonucunda millileştirildi.
Savunma sanayiinde dışa bağımlılığın azaltılması yönünde sürdürülen millileştirme çalışmaları, hız kesmeden devam ediyor. Türkiye’nin savunma sanayii sektöründe faaliyet gösteren önemli şirketlerinden biri olan ASELSAN, bu kapsamdaki çalışmalarıyla, yurt dışından satın alınan bir ürünü millileştirdi. ASELSAN tarafından yurt dışından satın alınan ve ihracat lisansına tabi olan “Santrifüj Fan”, Milpower şirketi ile yapılan iş birliği üzerinden millileştirildi. Bahse konu gelişmenin dışa bağımlılığı azaltması bekleniyor.

Tedarikçilerine desteğini artırarak sürdürdü

ASELSAN ve iş birliği içinde olduğu şirketlerde pandemi ile mücadele aralıksız devam ediyor. Savunma sanayi ekosisteminin sürdürülebilirliği konusunu temel öncelik olarak gören ASELSAN, pandemi sürecinde tedarikçilerine desteğini artırarak sürdürdü. Tedarik süreçlerinde hiçbir aksamaya yer verilmeyen bu dönemde 5 bini aşkın paydaş kuruluşa yeni siparişler vermeye devam etti.

Milpower Savunma Sis. Tic. Ltd. Şti.

Türkiye’nin stratejik bağımsızlığına katkı sağlama amacıyla 2017 yılında kurulan Milpower, Türk Savunma Sanayii’ne yerli çözümler üretmeyi hedeflemektedir. Şirketin, halihazırda Bilkent Cyberpark ve İstanbul Teknoparkta AR-GE ofisleri ve Tuzla/İstanbul’da Test ve İmalat atölyesi bulunmaktadır. Güç grubu tasarımı ve entegrasyonu, tekerlekli zırhlı muharabe aracı tasarımı gibi konularda yoğunlaşmış tecrübeye sahip olan Milpower, bu alanda yerlileştirme çalışmalarına başlamış ve kısa sürede güç grubu soğutma fanı tasarımı, analizi, üretimi ve testlerini yapabilecek kapasiteye ulaşmıştır.
Firma, kara ve hava araçlarında kullanılmak üzere soğutma fanları geliştirmektedir. Milpower, yerli tedariği bulunmayan bahse konu alandaki çalışmaları ile üretilen projelerin yerlilik oranında artış sağlamayı temel hedef olarak görmektedir.

Kaynak: DefenceTurk

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*