ASELSAN, ADOP-2000 Projesinde Teslimatları Tamamladı

ASELSAN, ADOP-2000 Projesinde Teslimatları Tamamladı
ASELSAN, ADOP-2000 Projesinde Teslimatları Tamamladı

ASELSAN’ın ateş destek ürün ailesinden sistemlerin bir araya getirilmesi ile oluşturulan sistemler sistemi ADOP-2000’nin teslimatları devam ediyor.
ADOP-2000 (Ateş Destek Otomasyon Sistemi-2000) projesi ikinci yaygınlaştırma sözleşmesi kapsamında ilki Temmuz ayında tamamlanan üçüncü teslimat partisinin ikinci grup kabul faaliyeti, ADESTİM karargâhı ve topçu taburu gözetleme postası sistemlerinin de testlerden başarıyla geçmesi ile tamamlandı.
Salgın ortamının zor şartlarında, başta ASELSAN personeli olmak üzere tüm paydaşlar tarafından herhangi bir gecikmeye mahal vermeden teslimat süreci planlandığı takvimde sonuçlandırıldı.
İkinci teslimat grubu kapsamında elektro-optik cihazların entegre edildiği sistemler, Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilirken, ADOP-2000 sistemleri ile donatılan birlik sayısı yirmiye, teslim edilen toplam sistem sayısı 1.100’ün üzerine ulaştı.

Topçu birliklerinin önemli gücü: ADOP-2000

ADOP-2000 muharebe sahasında hedef tespit, ateş desteğinin komuta, kontrol ve teknik ateş idare fonksiyonlarının otomasyonunu, ateş desteğinin diğer muharebe sahası fonksiyonel alanları ile tam bir uyum içinde uygulanmasını sağlar. Komutanın uygun hedefi uygun zamanda uygun silah sistemi ve uygun mühimmat ile ateş altına almak için gerekli planları yapmasını, uygulamasını, muharebe sahasındaki ateş destek unsurlarının azami etkinlikle kullanılmasını sağlayan bir C4I sistemidir.
ADOP-2000, silahların (toplar, havanlar ve çok namlulu roketatarlar) ve hedef tespit radarlarının ateş desteğinin otomasyonuna dahil olmasını sağlarken bu silahlar için teknik ateş idare fonksiyonlarının gerçekleştirilebilmesine imkan sağlar. Ayrıca ADOP-2000, meteoroloji ölçümü ve topografik yer ölçme gibi görevlerin doğru, hasas ve hızla icra edilmesini, elde edilen verilerin sayısal ortamda diğer sistemlere aktarılmasını sağlar.

Kaynak: DefenceTurk

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*