TSK’ya Kirpi II Zırhlı Araç Teslimatları Devam Ediyor

BMC tarafından geliştirilen Kirpi II TTZA’ların TSK’ya teslimatları devam ediyor
T.C. Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yapılan açıklamada Kirpi II teslimatlarının devam ettiği aktarıldı. Yapılan açıklamada,
“KİRPİ-II Mayına Karşı Korumalı Araçların, TSK’ya teslimatları devam ediyor.

  • Mayın ve Balistik Tehditlere Karşı Yüksek Koruma
  • Farklı Görev Ekipmanları Entegre Sistemi
  • 13 Donanımlı Personele Kadar Taşıma Kapasitesi
  • Yüksek Manevra Kabiliyeti” ifadelerine yer verildi.

Taktik Tekerlekli Araçlar-2 (TTA-2) Projesi kapsamında, terörle etkin bir şekilde mücadele edilebilmesi, personelin emniyetle ve süratle taşınması, manevra unsurlarına etkin ve devamlı muharebe ve muharebe hizmet desteği sağlanabilmesi için İçeriden Komutalı Silah Sistem özelliğine sahip 230+ adet BMC Kirpi II’nin teslimatı tamamlandı. TTA-2 Projesi kapsamında Kara Kuvvetleri Komutanlığı için 329 adet ve Jandarma Genel Komutanlığı için 200 adet araç tedarik edilmesi planlanıyor.

Kirpi II TTZA’lara Birlik Takip Sistemi (BTS-2)

ASELSAN ile BMC firması arasında imzalanan sözleşme kapsamında TSK envanterindeki Kirpi II TTZA’lara BTS-2 entegrasyonu gerçekleştirildi. İmzalanan ilave Birlik Takip Sistemi  tedarik sözleşmesi ile Kirpi II TTZA’lara BTS-2 entegre edilecek.
Birlik Takip Sistemi (BTS-2), entegre edildiği araçların konum bilgilerini periyodik olarak aracın sahip olduğu haberleşme altyapıları üzerinden harekât merkezine aktaran bir dost birlik takip sistemidir.
 

Kirpi II TTZA

Mayına karşı korumalı araç sınıfında sağladığı üstün koruma düzeyi ile bir efsane haline gelen Kirpi’nin yeni versiyonu Kirpi II’de bağımsız süspansiyon sistemi bulunuyor. Yüksek koruma özelliklerine ek olarak geliştirilen Kirpi 4×4, hem yol tutuşunda hem de yolcu konforunda sınıfının öncüsü olmaya devam ediyor.
Bağımsız Süspansiyonlu 4×4 Kirpi, monokok tipte zırhlı kabin ve özel zırhlı camları, şok emici koltukları, silah istasyonu ve acil çıkış kapağı özelliklerinin yanı sıra; özel olarak entegre edilen göreve yönelik birçok donanım (KBRN korunma sistemi, atış yeri hedef tespit sistemi, otomatik yangın söndürme sistemi, iç konuşma sistemi, karıştırma köreltme sistemi, vb.) ve özel tasarlanmış patlayıcı madde keşif ve imha robot kollu versiyonu ile ön plana çıkıyor.
 

Kaynak: DefenceTurk

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*