Bozankaya Elektrikli Otobüsten Sonra Yerli Metro Üretecek

Türkiye, yerli elektrikli araçlar üretiminde yeni bir hamleye hazırlanıyor. Elektrikli otobüs ve tramvay üreticisi Bozankaya, Türkiye’nin ilk yüzde 100 yerli metro projesinin de startını verdi. Yerli metro, gelecek yıl Türkiye’de kullanılacak ve ihraç edilecek.
Türkiye için büyük bir değer oluşturan üretim hem yurtdışına ihraç edilecek hem de ülke içindeki ağlarda kullanılacak. Firma, Romanya ile imzaladığı 150 milyon euroluk bataryalı troleybüs ve tramvay projelerinin teslimatını da 2021’de yapacak. Yeni projeler üzerine çalıştıklarını belirten Bozankaya Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay, 2019’da Romanya pazarında önemli projeler üstlendiklerini söyledi..
Romanya’da ilk araç teslimatlarını 2020’nin son çeyreğinde gerçekleştireceklerini bildiren Günay, “Temeşvar tramvay projesi için ilk 5 ek tramvay siparişini de aldık ve sipariş sayısı 21 adete ulaştı” dedi. Türkiye’nin ilk metro ihracatını 2016’da Siemens ile kurdukları konsorsiyum ile gerçekleştirdiklerini hatırlatan Günay, “Siemens ile Asya’da yürüttüğümüz işbirliğini Tayland 3. metro projesi ve ayrıca Siemens ABD ile Kanada raylı sistem projesiyle, Kuzey Amerika’yı kapsayacak şekilde genişlettik. İlgili ihracat 2021 yılı itibariyle başlamış olacak” şeklinde konuştu.

İç Pazarda İddiasını Sürdürüyor

Günay,Türkiye’de ise Kocaeli -Gebze metrosu ihalesinde en iyi teklifi verdiklerini belirterek, “İhalenin lehimize sonuçlanmasını bekliyoruz” dedi. Türkiye’nin ilk yüzde 100 elektrikli yerli otobüsünü üreten firma olarak, elektrikli otobüs çalışmalarına devam ettiklerini belirten Günay, yüzde 100 yerli metro çalışmalarını da sürdürdüklerini açıkladı.
Elektrikli otobüs üretimi ve ihracatını 5 yıl içinde dünya pazarında önemli bir paya sahip olacak şekilde artırmayı planladıklarını da aktaran Günay, “Bükreş için imzalamış olduğumuz 100 araçlık projemiz de bunun başlangıç noktası” dedi. Günay, Dünya pazarında 5 yıl içinde belli başlı ihaleleri alarak, elektrikli otobüs ve raylı sistem araç ihracatında önemli bir paya sahip olmayı hedeflediklerini dile getirdi. Antalya’da devam eden tramvay projesi için 33 metrelik, 70 km/h hıza erişebilen, 300 yolcu kapasiteli 15 adet düşük tabanlı tramvayın yanı sıra yine aynı özelliklerde 3 adet de ek satın alma opsiyonu bulunduğunu kaydeden Günay, “2021’in 2. yarısında araçlarımızı teslim etmeye başlayacağız” şeklinde konuştu.

 Hedef  Yerli Metro Aracını 2021’de Raylara İndirmek

Günay, Bangkok’a teslim ettikleri metro trenleriyle Türkiye’nin ilk raylı sistem ihracatını gerçekleştirdiklerini ve 2019 yılında ise rotalarını Romanya’ya çevirdiklerini söyledi. Günay, “İlerleyen zamanlarda Avrupa, Güney Amerika ve Asean ülkeleri için de iş geliştirme çalışmalarımız devam edecek” dedi. Günay şöyle devam etti: “Ankara Sincan OSB’de bulunan fabrikamızda yaklaşık 62 milyon euro yatırım yaptık ve 2012-2020 yılları arasında ArGe yolu ile geliştirilen ürünlerin satışından 200 milyon euronun üzerinde rakam elde ettik. Ar-Ge projeleri sonucu elde edilen tutarın yüzde 10’u ihraç geliri, yüzde 90’ın tamamı ise ithal ikamesidir. Türkiye’nin ilk yerli yüzde 100 elektrikli otobüsümüzün ardından, otonom, yani sürücüsüz yüzde 100 elektrikli toplu taşıma aracı projemiz ile yerli metro aracı projelerimiz TÜBİTAK tarafından değerlendirilip desteklenmeye uygun bulundu. Hedefimiz yerli metro aracımızı önümüzdeki yıl raylara indirmek”. diye konuştu.

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*