Medipol Talep Etti, TCDD İhale Düzenledi

TCDD, 92 yıllık tarihi misafirhanesinin Sağlık Bakanı Koca’nın kurucusu olduğu Medipol’e tahsisinin ardından ortak ısıtma sistemini ayırmak için 233 bin liralık harcama yaptı. BTS yöneticisi Eroğlu, Medipol’ün eski sistemi 60 bin TL’ye hurda olarak sattığını, yeni sistemin de Medipol’ün talebiyle kurulduğunu söyledi.
Birgün’den İsmail Arıvnın haberine göre; “Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), Ankara Garı Yerleşkesi içerisinde bulunan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kurucusu olduğu Medipol Üniversitesi’ne devredilen bina nedeniyle binlerce liralık harcama yaptı.
Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, TCDD Genel Müdürlüğü 30 Haziran tarihinde ‘CTC binası ısı sistemlerinin devredilen misafirhane binasından ayrılarak yenilenmesi işi’ adı altında bir ihale düzenledi. İhalenin, Sağlık Bakanı Koca’nın kurucusu olduğu Medipol Üniversitesi’ne tahsis edilen TCDD Misafirhanesi binası nedeniyle düzenlendiği bildirildi. 27 Temmuz tarihinde de sözleşme imzalanarak yeni ısı sistemi kurulumu için tam 233 bin TL’lik harcama yapıldı.

YENİ SİSTEM KURULUYOR

“TCDD içerisinde nereye elinizi uzatsanız hukuksuzluk ve keyfilikle karşılaşıyorsunuz” diyen Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Genel Basın Yayın Sekreteri Ahmet Eroğlu, şöyle konuştu:
“TCDD Ankara Garı Yerleşkesi içerisinde yer alan binalara ait ısı merkezi Medipol Üniversitesi’ne devredilen TCDD Misafirhanesi binasının alt katında bulunuyordu. Bu ısı merkezi, TCDD yerleşkesindeki işyerleri, genel müdürlük, lojman, kreş ve büroların ısı ihtiyacını karşılayan büyük bir birimdi. Son zamanlarda da Medipol kendilerine tahsis edilen ama TCDD tarafından kullanılmaya devam eden yerlerin boşaltılmasını istiyordu. TCDD, ısı merkezinde her biri 7 ton ağırlığında olan toplam ağırlığı da yaklaşık 35 ton olan 5 kazanı Medipol’e bırakarak yeni bir ısı merkezi kurma yoluna gitti. Yeni ısı merkezi ise 233 bin TL harcanarak CTC binasına kurulacak.”

60 BİN TL’YE SATTI İDDİASI

Kamunun zarara uğratıldığını vurgulayan Eroğlu, “Aldığımız duyumlara göre Medipol, kendilerine devredilen binada bulunan ısı merkezindeki kazanları 60 bin TL civarında bir bedelle hurda olarak sattı” dedi ve ekledi: “Kuruma ait olan malzemelerin hangi mantıkla bu şekilde satıldığının araştırılması gerekiyor. Sadece üç yıl kullanılacak binaya binlerce lira harcanarak yeni ısı merkezi kuruluyor.”

HER KÖŞEDE YAĞMA

Son aylarda TCDD yönetimi tarafından sendika üyelerinin sürgün edildiğini de hatırlatan Eroğlu, “TCDD’nin her bir yerinde yağma devam ediyor ve tüm bunları kamuoyuyla paylaştığımız için de arkadaşlarımız, sendikamız üyesi yöneticilerimiz TCDD yönetimi tarafından sürgün edilmeye devam ediyor. TCDD’nin bütün kritik yerlerini devrettiler. Kuruma ait tüm arsalar, araziler bir bir elden çıkarılıyor. Tüm bu yaşananlar karşısında kesinlikle sessiz kalmayacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*