Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı 2020 Yılı İçerisinde Göreve Başlayacak

BAYKAR tarafından yerli ve milli imkânlarla geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA’nın (Taarruzi İnsansız Hava Aracı) ikinci prototipi de uçuş testlerini başarıyla tamamlıyor. Bayraktar AKINCI TİHA’nın ikinci prototipi gerçekleştirilen Orta İrtifa Sistem Doğrulama Test uçuşunda ortalama 20 bin feet irtifada (Yaklaşık 6.1 km) 2 saat 26 dakika havada kaldı. AKINCI TİHA’nın testleri iki prototip ile sürdürülmektedir.
Yıl sonuna kadar ilk teslimatın gerçekleştirilmesinin planlandığı Bayraktar AKINCI TİHA projesinin üçüncü prototipinin entegrasyon süreci Baykar Milli SİHA Ar-Ge ve Üretim Merkezi’nde devam ediyor. Üçüncü prototip de entegrasyonun tamamlanmasının ardından test uçuşlarını icra etmek üzere Çorlu Hava Meydan Komutanlığı’na gönderilecek.
Alev Alatlı ile Murakabe Günleri’ne konuk olan Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı’nın 2020 yılı içerisinde göreve başlayacağını açıklamıştı. Bayraktar konuşmasında 2020 içerisinde ilk AKINCI TİHA’nın güvenlik güçlerince kullanılmaya başlanacağını ifade etmişti. Baykar Savunma mühendislerinin yoğun mesaisi sonrası taktik insansız hava aracı AKINCI TİHA’nın ilk prototipi ilk uçuşunu Aralık 2019 da gerçekleştirmişti.

AKINCI TİHA için Ukrayna’dan 12 adet motor tedarik edildi

Mayıs 2020’de, Ukrayna’da faaliyet gösteren “National Industrial Portal”, Baykar Savunma tarafından AKINCI TİHA için 2 adet daha Ivchenko-Progress Motor Sich AI-450T tipi Turboprop motor tedarik edildiğini açıkladı. Yapılan aktarımda ikinci prototipin de ilk uçuşunu hazırlandığı vurgulanarak yapılacak uçuş testinde 500 km / s hıza ulaşmasının planlandığı ifade edildi.
Baykar Savunma tarafından AKINCI TİHA için şimdiye kadar 12 adet Ivchenko-Progress Motor Sich AI-450T tipi Turboprop motor tedarik edildiği aktarılırken tedarik takvimine ilişkin bilgilere de yer verildi. Baykar Savunma tarafından Ivchenko-Progress Motor Sich AI-450T tipi Turboporp motordan; 2018 yılında 4 adet, 2019 yılında 6 adet ve 2020 yılında ise 2 adet tedarik edildi.

Kaynak: DefenceTurk

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*