Jandarma Genel Komutanlığı’na Bayraktar TB2 SİHA Teslimatı Gerçekleştirildi

Jandarma Genel Komutanlığı’na 3 adet Baykar Savunma ürünü Bayraktar TB2 SİHA teslimatı gerçekleştirildi. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir sosyal medya hesabı üzerinden teslimatı duyurdu. Demir paylaşımında:
“Jandarma Genel Komutanlığı’na 3 adet Bayraktar TB2 teslimatı gerçekleştirdik. Böylece envantere giren İHA/SİHA sayısı 107’ye ulaştı. Milli Teknoloji Hamlesi ile çıktığı yolda ülkemizin her kritik döneminde gönülden işe koyulan Baykar Savunma’yı tebrik ediyorum.” ifadelerinde bulundu.
Baykar tarafından geliştirilerek kullanıma sunulan Bayraktar TB 2 Taktik S/İHA Sistemi, kullanıcıya tüm çözümleri bir arada sunan bütünleşik ağ tabanlı bir sistem mimarisidir. Sistem, Bayraktar TB2 S/İHA Platformu, Yer Kontrol İstasyonu, Yer Veri Terminali, Uzak Görüntü Terminali, İleri Üs ve Jeneratör ile Römork modüllerinden oluşur. Baykar’ın teknolojik kabiliyet ve yetenekleri sayesinde tüm sistem yerli ve milli olarak üretilmektedir.
Türkiye’nin ilk yerli ve millî SİHA’sı Bayraktar TB2, 150 bin uçuş saatini başarıyla tamamlayarak Türk havacılık tarihinde yeni bir rekora imza atmıştı. Türk havacılık tarihinde ilklere imza atan ve son olarak terör örgütüne karşı yürütülen Barış Pınarı Harekâtı’nda başarıyla görev yapan Bayraktar TB2 SİHA Sistemi, Ukrayna ve Katar Silahlı Kuvvetlerinde de aktif olarak kullanılıyor.
Türkiye’nin millî SİHA sistemlerini üreten Baykar tarafından geliştirilen, teknik özellikleri ve katıldığı operasyonlar değerlendirildiğinde kendi sınıfında dünyanın en iyisi olan Milli SİHA Bayraktar TB2, 2014 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) envanterine girdi. 2015’te silahlandırılan insansız hava aracı, TSK, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Milli İstihbarat Başkanlığı tarafından operasyonel olarak kullanılıyor. Şu anda envanterde bulunan 107 adet Bayraktar TB2 SİHA; güvenlik güçleri tarafından 2014’ten beri yurt içi ve yurt dışında terörle mücadelede etkin olarak görev yapıyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Bayraktar TB2 İHA’ları göreve başladı

Baykar Savunma tarafından teslim edilen Bayraktar TB2 İHA’lar Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığı ve Adana Emniyet Müdürlüğü koordinesinde, Adana Havacılık Şube Müdürlüğü’nde aktif olarak faaliyetlerine başladı.
2019 yılı Aralık ayında EGM’ye 6 adet Bayraktar TB2 İHA teslim edilmişti. Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne 6 adet Bayraktar TB2’nin teslim edildiğini duyurmuştu.
Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada: “Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığı ve Adana Emniyet Müdürlüğü koordinesinde, Adana Havacılık Şube Müdürlüğü Bayraktar Taktik (İHA) TB2’ler faaliyetlerine başladı. Birimlerimizin başarısına çarpan etkisi yapacaktır.” denildi. (Kaynak: defenceturk)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*