Yerli Maske Filtresinde Seri Üretime Geçilecek

Medikal maske filtrelerini yerlileştirme mevzusunda TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Malzeme Enstitüsü ile İstanbul Teknik Üniversitesi Ulusal Membran Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (İTÜ MEM-TEK) eş zamanlı yürütülen 2 Ar-Ge projesi başarıyla sonuçlandı.
Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle maske üreticileri araç-gereç tedarikinde aksaklıklar yaşarken, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bu ihtiyacın karşılanmasına yönelik çalışmalara hız verdi. Bu kapsamda yüksek koruyuculuk sağlayan ustalaşmış maske filtrelerinin yerlileştirilmesi için Ar-Ge çalışmaları önceliklendirildi.
Söz mevzusu projelere ait açıklamalarda bulunan Bakan Mustafa Varank, ihtiyacı görür görmez harekete geçtiklerini söyledi.
Filtreleri yerlileştirecek ekiple maske üreticilerini bir araya getirdiklerini söyleyen Varank, oldukça kısa müddette sonuç alınarak seri üretime geçişte önemli mesafe alındığını belirtti. Bakan Varank, şu ifadeleri kullandı: “Koronavirüs salgınıyla mücadelede esenlik ekipmanlarının temini ve arz sürekliğinin sağlanması en temel gayemiz oldu. Bu doğrultuda dezenfektan, kolonya, maske ve yerli teneffüs cihazı benzer biçimde temel malzemelerin piyasa talebini karşılaması için hemen aksiyon aldık. N95 ve N99 olarak adlandırılan yüksek koruyucu maskelerin filtrelerinin yerli üretimi için TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsünü görevlendirdik. Bu filtreleri daha önce Almanya ve Fransa’dan ithal ediyorduk. Kilogram fiyatı 14 avrodan 50 avroya kadar yükseldi. Ancak salgının iyice yayılmasıyla beraber her iki ülke de bu filtrelerin yurt dışına satışını yasakladı. TÜBİTAK’taki ekibimiz, 1 ay benzer biçimde kısa sürede nanofiber esaslı filtreleri üretti. Test süreçleri başarıyla yürütülüyor. Bir diğer emek harcama da İstanbul Teknik Üniversitesi MEM-TEK bünyesinde devam ediyor. 10 sene önce devlet desteği ile kurulan bu Merkezde geliştirilen teknolojilerin neredeyse tamamı Bakanlığımız tarafından finanse ediliyor. Buradaki araştırma ekibinin geliştirdiği N95 filtreleri testleri geçmiş durumda.”

TESTLERİN ARDINDAN SERİ ÜRETİM ÇOK YAKIN

Varank, testlerin peşinden seri üretime geçileceğini belirterek, filtreleri kullanacak maske üreticilerine, hem teknoloji transferi bununla beraber altyapının kurulması konusunda danışmanlık verileceğini dile getirdi.
Yatırım sürecinde firmaların, Bakanlığın KOSGEB ve kalkınma ajansları desteklerinden de yararlanabileceğine dikkati çeken Varank, şöyle devam etti: “Üretim hatlarının faaliyete geçmesiyle beraber bu alandaki dışa bağımlılık tamamen ortadan kalkmış olacak. En az dört şirketin seri üretim yeteneği kazanmasını bekliyoruz. Yıllardır Ar-Ge’ye, teknolojiye ve bilime yaptığımız yatırımlar, kısa müddette kazandığımız bu başarıda temel görevi oynadı. Hızlı bir koordinasyonla, tüm tarafları bir araya getirdik, netice odaklı hareket ettik ve araştırmacılarımızın özverisi yardımıyla de istediğimize ulaştık. Milli Teknoloji Hamlesini, sağlık alanında da hızla yapmaya devam ediyoruz. Sağlık çalışanlarımızın gücüne güç katmak için var gücümüzle çalışıyor, ürün tedariki konusunda kapasitemizi daha da ileriye taşıyoruz.”

“YERLİ MASKE FİLTRELERİ MEVCUT ÜRÜNLERE KIYASLA AVANTAJLI”

TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Metin Usta da Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının talebi üstüne N95, N99 tipi maskelerin filtrelerine yönelik çalışmalara başladıklarını söyledi.
Usta, nanofiber filtrelerin üretim ve testlerinin enstitü bünyesindeki laboratuvarlarda gerçekleştirildiğini ve alakalı Avrupa standartlarına göre sızdırma ve teneffüs direnci testlerinin yapılmasında da MFA Mask firmasından destek aldıklarını belirterek, şu ifadeleri kullandı: “N95 ve N99 sınıfı maske filtrelerinin üretiminde kullandığımız elektrospin nanofiber teknolojisiyle, muadillerine göre daha ince ve hafif bir malzemeyle yüksek sızdırmazlık ve düşük teneffüs direncine sahip maske filtrelerini laboratuvar ölçeğinde üretmeyi başardık. Bu maskeler, pazardaki mevcut ticari ürünlere kıyasla sağlamış olduğu yüksek koruyuculuk ve kullanım rahatlığı açısından önemli avantajlar sunuyor.”

YERLİ FİLTREDE GÜNLÜK 150 BİN KAPASİTE HEDEFİ

Solunum direnciyle alakalı Avrupa standardının belirlediği son kriterin sağlanmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini aktaran Usta, bunların tamamlanmasından sonraki aşamada TÜBİTAK MAM tarafınca pilot ölçekte üretilecek nanofiber filtrelerin MFA Mask firması tarafından maskelere entegrasyonunun gerçekleştirileceğini bildirdi.
Usta, entegrasyon hemen sonra uygunluk testlerinin tekrar yapılacağını belirterek, testlerin başarıyla sonuçlanmasının arkasından seri üretime geçilmesi için MFA Mask firmasına lüzumlu teknik desteğin sağlanacağını, bunlar için de gerekli altyapı maliyetinin belirlenmesi mevzusunda eş zamanlı olarak çalışıldığını anlattı.
Türkiye’nin bu alandaki ihtiyacını karşılayabilmek için şirket tarafından günlük en az 150 bin maske üretiminin hedeflendiğini söyleyen Usta, “Küresel Kovid-19 salgını sebebiyle tedarikte sıkıntı yaşanmış olan N95 ve N99 maske filtrelerinde yerli üretim mecburiyet haline geldi. Yürüttüğümüz proje sonucunda, nanofiber esaslı filtre üretim teknolojisi kazanılmış oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

SALGIN NEDENİYLE ÇALIŞMALARA HIZ VERİLDİ

İTÜ MEM-TEK Müdürü Prof. Dr. İsmail Koyuncu da son dönemde yerli maske üretiminin daha da ehemmiyet kazandığını vurgulayarak, birkaç yıl önce başlattıkları N95-N99 tipi maskelerin filtrelerinin geliştirilmesi konusundaki Ar-Ge projelerine Kovid-19 salgını nedeniyle hız verdiklerini anlattı.
Koyuncu, mart ayının ilk haftasından itibaren, testleri akredite laboratuvarlarda yapılma ve internasyonal standartlara uygun yüzde 100 yerlilikte N95 maske filtre malzemelerinin geliştirdiklerini belirterek, üretimin ancak laboratuvarda değil, pilot ve gerçek ölçekli tesiste de gerçekleştirildiğinin bilgisini verdi.
Projelerinin İTÜ Arı Teknokent ve TÜBİTAK tarafınca desteklendiğini ifade eden Koyuncu, “Proje kapsamında en önce nanofiber üretim teknolojisini geliştirdik ve N95/FFP2-FFP3 seçimi maske filtrelerini üretmeye başladık. Sadece maske filtresi değil, bu tarz şeyleri üretecek makinede de kendimize özgün bir tasavvur geliştirdik, patent başvurularımızı yapma aşamasındayız.” dedi.
Koyuncu, maske filtresi tedarik sorununun önüne geçmek ve Türkiye’de maske üretimini sürdürmek adına geliştirdikleri filtrelerin seri üretimine de başladıklarını vurgulayarak, bu konuda endüstriyel ölçekli üretim yapabilen sayılı ekiplerden birisi olmanın gururunu yaşadıklarını dile getirdi.
Günlük 10-20 bin arasında N95/FFP2-FFP3 özelliklerine sahip maske filtresi üretecek altyapılarının olduğunu dile getiren Koyuncu, bu rakamı bütün maske üreticisi firmaların da ihtiyacını karşılayacak şekilde günlük 500 bine çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi.

N95/N99 MASKE ÜRETİCİLERİYLE TOPLANTI YAPILDI

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı önderliğinde ülkedeki bütün N95/N99 maske üreticileriyle toplantı yaptıklarını ifade eden Koyuncu, şöyleki konuştu: “Bu teknolojiyi katılımcı maske üreticilerinin altyapılarına kazandırabileceğimizi belirttik. Birçok maske üreticisi firmaya üretim altyapısını kazandırmak üzere çalışmalarımızı başlattık, en geç bir ay arasında tamamlanacak ve maske üreticisi firmaların N95 maske filtresi mevzusunda yurt dışına bağımlılığı kalmayacak. Bu konuda gece gündüz demeden, ülkemizin bu zor zamanları atlatabilmesi için ekibimle birlikte elimizden geleni yapıyoruz.”

Mağaza Dekorasyonunda Minimalizm: Az ile Çok Yaratmak

Günümüzde mağaza dekorasyonu, markanın kimliğini yansıtan ve müşterilerin alışveriş deneyimini doğrudan etkileyen önemli bir unsurdur. Bu bağlamda, minimalizm, hem estetik hem de işlevsel açıdan mağaza tasarımında giderek daha fazla tercih edilen bir yaklaşım haline gelmiştir. [...]

Ankara’nın SEO Arenasında 20 Yıllık Tecrübe: Ankaraseouzmani.com.tr

Ankara’nın dijital dünyasında markanızın yükselmesini istiyorsanız, doğru adrestesiniz. Ankara SEO Uzmanı olarak, sektörde 20 yıllık deneyimle sizlere hizmet vermenin gururunu yaşıyoruz. Profesyonel ekibimiz ve başarı dolu referanslarımızla, markanızı dijital dünyada zirveye taşıma konusundaki kararlılığımızı sizlere [...]

İbrahim Murat Gündüz’den Etlik Ülkü Ocakları Başkanı Kerim Yazıharman’a anlamlı ziyaret

Milliyetçi çevrelerde saygın bir figür olarak kabul edilen İbrahim Murat Gündüz, Etlik Ülkü Ocakları’nın düzenlemiş olduğu, anma ve sadakat ruhunu pekiştiren ahde vefa gecesinin mimarı etlik Ülkü ocakları başkanı Kerim Yazıharman’ı ziyaret etti. Ahde vefa [...]

Google Maps Firma Ekleme

Google Maps İşyeri Ekleme Ücretli Mi?, İşletme Konumu Nasıl Eklenir?, İşletme Konumu Nasıl Eklenir?, Google Maps Firma Ekleme, Detaylarıyla yazımızda… Google haritalandırma özelliği olan Maps uygulaması, gitmek istediğiniz yer ve işletmeyi kolayca bulmanızı sağlayan bir [...]

Ray Spot Hakkında Her Şey:

Ray spot armatür, ray üzerindeki ışık kaynaklarının bir arada ve sürekli olarak yerleştirildiği bina içi aydınlatma ve ışık sağlamanın en modern yöntemlerinden biridir. Bu tip aydınlatma besleme sisteminin özelliklerinden biri de ışık yayılımının yönünü hareket [...]

Online Matematik Özel Ders Fiyatları ve Yüksek Başarı Oranları

Matematikte başarılı olmak isteyen öğrenciler için düzenli çalışma, problem çözme becerilerini geliştirme, konuları anlama üzerine odaklanma ve doğru kişiden destek alma önemlidir. Sorunları adım adım çözerek pratik yapmak, ders notlarını düzenli gözden geçirmek ve eksik [...]

Borsa Okulu: Yatırımın Güvencesi ve Başarının Anahtarı!

Ankara’nın finans dünyasına yön veren Borsa Okulu, kendi geliştirdiği benzersiz metodları ile yatırımcılara güvenilir eğitimleri sunuyor ve bu yaklaşımıyla riski minimuma indirerek kazanmayı hedefliyor. Yeni ofisi ile Ankara’da daha da güçlenen Borsa Okulu, sektördeki öncü [...]

Yolculuğunuzda Güvende Olun: Lastikler ve Sürüş Emniyeti

Yolculuklarımızın güvenliği, lastiklerin önemiyle doğrudan bağlantılıdır. Araçlarımızın lastikleri, yol tutuşu ve sürüş deneyimi açısından belirleyici bir etkiye sahiptir. Doğru lastik seçimi yapmak, düzenli bakım sağlamak ve sürücülerin güvenli sürüş alışkanlıkları kazanması, güvenli bir yolculuk için [...]

İbrahim Murat Gündüz’den Bir İlk

İbrahim Murat Gündüz, Türk iş insanı ve spor yatırımcısıdır. Spor dünyasında özellikle kickboks alanına yaptığı katkılarla bilinir. Türkiye’nin milli kickboks takımının tarihi bir ilke imza atmasına öncülük eden Gündüz, takımın uluslararası maçlar için ilk kez [...]

“Oğuz Ünal Kalafat, Şefik Tetik Boks Salonu’nda İş insanı İbrahim Murat Gündüz Ve Milli Sporcularla Buluştu.

Ankara Bugün günün ilerleyen saatlerinde, Ankara’daki Ondokuzmayıs Stadyumu’ndaki Şefik Tetik boks salonuna ünlü medya kişiliği ve yapımcı Oğuz Ünal Kalafat’ın ziyareti gerçekleşti. Oğuz Ünal Kalafat, salonu ziyareti sırasında milli sporcularımızı, iş adamı İbrahim Murat Gündüz’ü [...]

Ankara’da Ne Yapılır? 2023’ün En Popüler 10 Aktivitesi

Ankara, Türkiye’nin başkenti ve en kalabalık ikinci şehridir. Zengin tarihi ve kültürel mirası ile her yıl milyonlarca turisti ağırlamaktadır. Ankara’da yapılacak çok şey var, ancak şehirde en popüler 10 aktivite şunlardır: Anıtkabir’i Ziyaret Edin Anıtkabir, [...]

VPN’ler ile Torrent İndirme Kılavuzu

Çevrimiçi içerik paylaşımının popülerliği arttıkça, kullanıcılar daha fazla film, müzik, oyun ve diğer dosyaları torrent sitelerinden indirme eğilimindedir. Ancak, bu dosya paylaşımının bazı hukuki ve güvenlik riskleri vardır. İşte VPN’lerin (Sanal Özel Ağlar) torrent indirme [...]
bitti :8
bitti :8

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*