Kısa Çalışma Ödeneği’nde Süreç Hızlandırılıyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde düşünülen koronavirüs salgınına karşı ekonomik önlemler içeren kanun teklifi hakkındaki önemli açıklamalarda bulundu.
Yasa teklifinde çalışma yaşamını yakından ilgilendiren konuların yer aldığını anımsatan Bakan Selçuk, koronavirüs ile mücadelede işçi ve işverenleri desteklemek için, Kısa Çalışma Ödeneğinin daha hızlı sonuçlandırılacağını duyurdu. Bakan Selçuk Kısa Çalışma Ödeneğinde, işlemlerin hızlı bir biçimde yapılması için uygunluk tespitinin tamamlanmasını beklemeden ödemelerin gerçekleşeceğini vurguladı. “Kısa Çalışma ödemelerinin süratli bir şekilde yapılması için uygunluk tespitinin tamamlanmasını beklemeyerek, işverenlerimizin beyanı doğrultusunda ödemeleri gerçekleştirileceğiz.” dedi.

İstihdamı Güvence Altına Aldık

Bu yasa teklifi ile mensupları güvence dibine aldıklarını ifade eden Bakan Selçuk, her türlü iş yada hizmet sözleşmesinin 3 aylık süreyle fesh edilemeyeceğini kaydetti. Bu doğrultuda iş sözleşmesini fesh eden işverene ceza kesileceğine dikkat çeken Selçuk, “3 aylık süre boyunca, iyi niyet kurallarına uymayan haller dışında, iş veya hizmet sözleşmeleri feshedilemeyecek. Şayet olursa, her bir işçi için feshin yapıldığı tarihteki brüt asgari ücret tutarında yönetimsel para cezası uygulayacağız.” ifadelerini kullandı.

Nakdi Ücret Desteği ve GSS İşsizlik Sigortasından Karşılanacak

Kısa Çalışma Ödeneği ile Nakdi Ücret Desteği konularında da açıklama icra eden Bakan Selçuk, şunları söyledi:
“Ücretsiz izne ayrılan ve Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanamayan işçilerimiz ile 15 Mart daha sonra iş sözleşmesi feshedilen işçilerimize, ücretsiz izinde bulundukları veya işsiz kaldıkları zaman kadar aylık 1.177TL gelir desteği sağlıyoruz. Buna ayrıca emekçilerimize bir iyi haber daha vermek istiyorum. Nakdi ücret desteğinden yararlanan çalışanlarımız, Genel Sağlık Sigortalı sayılacak ve sigorta primleri İşsizlik Fonu’ndan karşılanacak. Böylece, kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları aile bireyleri sıhhat hizmetlerinden faydalanacak.”

Bakım Hizmetlerinde Gelir Şartı Aranmayacak

Bakan Selçuk, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle, kurumsal bakıma ihtiyacı olan yaşlı ve engellilerin için gelir ölçütü ve ağır engellik şartının geçici olarak, 3 ay süreyle kaldırıldığını da bildirdi.
438 resmî bakım merkezinde, bakıma ihtiyacı olan engelli veya yaşlının gelir ve engel oranına bakılmaksızın tüm giderlerinin devlet tarafınca karşılandığını hatırlatan Selçuk; “İçinde bulunduğumuz süreçte, kurumsal bakım gereksinim duyan yaşlılarımızın ve engellilerimizin gelir durumuna ve engel oranına bakılmaksızın, hususi huzurevlerinde ve engelli bakım merkezlerindeki ücretlerini Bakanlık olarak karşılayacağız.” dedi. Selçuk, laf mevzusu kanun maddesinin üç aylık bir periyodu kapsadığını, Cumhurbaşkanının kanun maddesini 1 yıla kadar uzatma yetkisi bulunduğunu da belirtti.

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*