Türkiye Arnavutluk'a MPT-76 ve MPT-55 hibe etti

Türkiye Cumhuriyeti Millî Savunma Bakanlığı ile Arnavutluk Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı arasında 30 adet hafif piyade tüfeğinin hibesine yönelik teknik bir protokol imzalandı.
Arnavutluk Genelkurmay Başkanlığı Karargâhında, NATO standartlarına sahip 30 adet MPT-55 ve MPT-76 tipi hafif piyade tüfeğinin hibesine yönelik teknik bir protokol, Türkiye Cumhuriyeti Tiran Askerî Ataşesi Albay Şakir Cumhur Somer ve Arnavutluk Genelkurmay Başkanlığı Harekât ve Eğitim Başkanı Albay Leonard Çoku tarafından imzalandı.
Konuyla ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Silahlar Arnavutluk Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından kullanılacaktır. Bu silahlar, Türkiye’nin Arnavutluk Silahlı Kuvvetleri’ne sürekli olarak sağladığı Doğal Afet Malzemeleri yardımının yanında gerçekleştirdiği bir hibedir.
MPT-55 ve MPT-76 piyade tüfekleri, 5.56 mm ve 7.62 mm çapına sahip, tüm aşırı sıcak ve soğuk hava koşullarına dayanabilen, yüksek hassasiyete sahip ve en son teknoloji ile üretilmiş hafif piyade tüfekleridir. Çoğunlukla özel birlikler tarafından kullanılmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*