TCDD 356 İşçi Alımı Sözlü Sınav Sonuçları Neden Açıklanmıyor?

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) 1500’e yakın adayın girdiği 356 işçi alımı için yaptığı sözlü sınavın sonucunu aradan geçen yaklaşık 190 güne rağmen açıklamadı.
İşkur üzerinden başvuru yapan adayların Sözlü sınavlar Ağustos 2019 tarihinde TCDD tarafından gerçekleştirilmiş, Fakat, Eylül ayında, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın’ın görevden alınması sonrasında sözlü sınav sonuçları açıklanamamıştı.
TCDD işçi alımı mülakat sonuçlarının açıklanmayışı hakkında ilk önce, T.C Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın yoğunluğu gerekçe göstermiş, daha sonra da sınava katılan kişiler için ilgili kurumlar tarafından yürütülmekte olan güvenlik soruşturmasının henüz tamamlanmamış olmasından kaynaklandığı bildirilmişti. Ancak güvenlik soruşturmaları sözlü sınav sonuçları açıklandıktan sonra, atama evrağı hazırlanırken yapılmakta olduğu için bu gerekçede kafaları karıştırmıştı.
TCDD Genel Müdürlüğü, 4 Nisan 2019 tarihinde yayımladığı İlan metine göre, 86 tren teşkil işçisi, 42 demiryolu yol yapım, bakım ve onarım makinesi operatörü, 188 demiryolu hattı bakım onarımcısı, 40 liman vinç operatörü olmak üzere toplam 356 işçi alınacaktı .
356 işçi alımı sözlü sınavına giren adaylar TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun’dan, kimsenin hakkı yenmeden sonuçların açıklanmasını ve günlerdir yaşadıkları mağduriyetin giderilmesini talep etti.

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu Soru Önergesi Vermişti

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, 08.10.219 tarihinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi vermişti:

  • Aradan geçen 3 ayda mülakat sonuçlarının açıklanmama gerekçesi nedir?
  • Söz konusu mülakatın yazılı sınav şeklinde değil de sözlü yapılmasının gerekçesi nedir?
  • Mülakatın yapıldığı tarih göz önüne alınarak, geçen süre zarfında planlanan personel alımının henüz yapılmamış olması TCDD görev ve sorumluluklarında hangi aksamalara yol açmıştır?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*