Muharrem Ayı Ne Zaman Başlıyor? Aşure Günü Ne Zaman?

Muharrem Ayı Ne Zaman Başlıyor?

Müslümanlarca mubarek kabul edilen Muharrem ayı ne zaman ? Aşure günü hangi gün? Duaların kabul olduğu bu ayda ibadet edilip ,oruç tutulmaktadır.Bereketin sembol olan  Aşure günü bu ay içerisinde aşure pişirip dagıtılır.

1 Muharrem -11.Eylül .2018  Salı Günü

Aşure günü –   20 Eylül 2018 Perşembe

 

MUHARREM AYI NEDEN ÖNEMLİDİR ?

Müslümanlık açısından birçok önemli olayın yaşandığı Muharrem ayında gerçekleşen hicret, tarihte yeni bir sayfa açılmasını sağladı. Hz. Ömer’in halife olduğu dönemde hicretin gerçekleştiği gün, Hz. Ali’nin teklifiyle hicrî takvimin başlangıcı sayıldı. O günden itibaren de İslam âleminde 1 Muharrem hicrî takvimin başlangıcı olarak kabul görüldü.

AŞURE GÜNÜNDE NELER OLDU ?

Duaların kabul oldu inaılan  Aşure Günü‘nde, Hazret-i Âdem’in tevbesi kabul olmuştur, Hazret-i Nuh tufandan kurtuluşu ,Hazret-i Yunus balığın karnından çıkarıldı, Hazret-i İbrahim ateşte yanmadı, Hazret-i İdris canlı olarak göğe çıkarıldı, Hazret-i Yakub oğlu Hazret-i Yusuf’a kavuştu, Hazret-i Yusuf kuyudan çıktı, Hazret-i Eyyüb hastalıktan kurtuldu, Hazret-i Musa Kızıldeniz’i geçti, Hazret-i İsa doğdu ve ölümden kurtulup, diri olarak göğe çıkarıldı.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*