Ankara’nın Başkent Oluşunun 97. Yıl Dönümü Çoşkuyla Kutlandı

Ankara’nın Başkent oluşunun 97. yıl dönümü bu yıl renkli kutlama programlarına sahne oldu. Anıtkabir ziyaretinin ardından Türk Tarih Kurumu’nda düzenlenen programa katılan Başkan Yavaş, “Ankara’mız ilelebet Cumhuriyete yakışır bir Başkent olacak” dedi. Raylı sistemlerdeki vagon tutamaklarına Ankara’nın tarihi ve kültürel yerlerinin tanıtıldığı künyeler yerleştirilirken, Ankara Metrosu’nda Ankara Marşı da çalındı. Büyükşehir Belediyesi, cadde ve bulvarları billboardlar, Türk bayrakları ve Atatürk posteriyle donattı. Gençlik Parkı Tiyatrosu’nda gerçekleştirilen Mehmet Üçer ve Orkestrası’nın müzik dinletisi ABB TV ve sosyal medya hesapları üzerinden canlı olarak yayınlanırken, Ankara Kalesi gece boyunca Atatürk’ün gözleri ve fotoğraflarıyla ışıklandırıldı.
Ankara Büyükşehir Belediyesi 13 Ekim Ankara’nın Başkent oluşunun 97. yıl dönümü nedeniyle gün boyu çeşitli programlara ev sahipliği yaptı.
Ankara Valisi Vasip Şahin ile Anıtkabir’i ziyaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankara Kulübü Derneği’nin katkılarıyla Türk Tarih Kurumu’nda (TTK) düzenlenen “Ankara’nın Başkent Oluşunun 97. Yıl Dönümü Etkinlikleri”ne de katıldı.

BAŞKAN YAVAŞ: “ANKARA’MIZ İLELEBET CUMHURİYETE YAKIŞIR BİR BAŞKENT OLACAK”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ankara Valisi Vasip Şahin, TTK Başkanı Prof. Dr. Birol Çetin, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muhammet Hekimoğlu, ATO Başkanı Gürsel Baran ve Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Metin Özarslan’ın katıldığı programda konuşan Başkan Yavaş, önemli değerlendirmelerde bulundu:
“Belgeselden de gördük ki Ankara nereden nereye gelmiş. Çubuk Barajı’nı tekrar eski haline getirmek için çalışmalara başladık. Bu çalışmalar sırasında da bazı belgelere rastladık ki… Gerçekten çok zor şartlarda Ankara Başkent olmuş ve bugünlere gelmiş. Bize düşen de bundan sonra Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Başkent yapıp bize emanet ettiği Ankara’mızı inşallah dünya başkentleriyle yarışır hale getirmek. Bunun için de inşallah Cumhuriyetimizle ilelebet yaşayacak diyorum. Başkentimizden bu Cumhuriyete yakışır şekilde ilelebet Başkent olacak diyerek bu toplantıyı tertip eden emeği geçen ve katılan herkese saygılarımı sunuyorum.”
Sosyal medya hesapları üzerinden Ankara’nın Başkent oluşunun 97. yıl dönümü nedeniyle Kurtuluş Savaşı ve Milli Mücadele yıllarına ait görüntülerin yer aldığı bir video da yayımlayan Başkan Yavaş, “Mustafa Kemal Paşam; Siz, Yiğit Seymenlerin Türk yurdu Anadolu’nun bu kadim şehrine inandınız. İnancınızın gururunu taşıyarak ve hedeflerinize sahip çıkarak yürüyoruz. Cumhuriyetimizin ebedi kalesi size minnettardır. Ankara’mızın Başkent oluşunun 97. yılı kutlu olsun” dedi.

BAŞKENT TÜRK BAYRAKLARIYLA DONATILDI, METRO’DA ANKARA MARŞI YANKILANDI

Büyükşehir Belediyesi 13 Ekim Ankara’nın Başkent oluşu nedeniyle kentin cadde ve bulvarlarını Türk Bayrakları ve Atatürk posterleriyle süsledi.
Billboardlarla şehri, afişlerle de toplu taşıma araçlarını donatan Büyükşehir Belediyesi, farkındalık projelerinden birini de 13 Ekim’de hayata geçirdi. Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’nın katkılarıyla AnkaraAks Sosyal Girişimi tarafından hazırlanan ‘Metro Künye Projesi’ ile Ankara’nın kültürel mirası, yapıları ve heykellerinin tanıtıldığı künyeler raylı sistemlerdeki tutamaklara yerleştirildi.
Metro İstasyonu’nda “Ankara Marşı” ile karşılanan Başkentliler vagonlara bindiklerinde de bir başka sürprizle karşılaştılar. Vagonlara yerleştirilen bilgilendirici tutamakları okuyan vatandaşlar, memnuniyetlerini şu sözlerle dile getirdiler:

  • Cemre Gökpınar (AnkaraAks Kurucusu): “Ankara’nın Başkent oluşunun 97. yıl dönümü nedeniyle bu proje kapsamında güzel bir hatırlatma yapmak istedik. Tasarladığımız künyelerle beraber Ankara’nın kültürel mirasını taşıdığı değerleri, binaları ve heykelleri metroda halkın bilgileneceği şekilde tasarladık. Kültür ve Sosyal İşleri Daire Başkanlığı ile birlikte bu projeyi yürüttük. Bunun gerçeğe dönüşmüş olmasından dolayı son derece mutluyuz.”
  • Zeynep Ünsal: “Ankara’nın kültürel ve tarihi yerlerini anlatan bu tanıtıcı kartlar çok anlamlı ve güzel olmuş. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.”
  • Aysu Kuştaş: “Ankara’nın tarihi ve kültürel yerlerinin anlatıldığı bu projeyi çok anlamlı ve başarılı buluyorum. Başkanımız Mansur Yavaş’a teşekkür ederim.”
  • Berkutay Coşkun: “Ankara’da daha önce farkına varmadığım tarihi ve kültürel yerleri tanıtıcı kartlar sayesinde öğrenmiş oldum. Böylesine anlamlı bir projeye imza atan Ankara Büyükşehir Belediyesine teşekkür ederim.”
  • Bekir Altekin: “Büyükşehir Belediyesinin böyle bir günde Başkent’in tarihi ve kültürel yerlerini tanıtıcı kartlarını bastırması çok anlamlı. Böylece vatandaşlar nerede yaşamış olduğunu ve tarihi yerleri öğrenmiş olacak.”
  • Elif Dilan Nadir: “Çok anlamlı ve başarılı bir proje olmuş. Emeklerinden dolayı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş’a teşekkür ederim.”

CANLI YAYINDA KONSER

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal Daire Başkanlığı 13 Ekim’i Gençlik Parkı Tiyatro Salonu’nda düzenlediği konser programıyla taçlandırdı.
97. yıl dönümü kutlamaları kapsamında Şef Mehmet Üçer ve Orkestrası’nın verdiği konser Büyükşehir Belediyesi sosyal medya hesapları ve ABB TV’den canlı olarak yayınlandı. Sınırlı sayıda seyirciye açık olan salonda sosyal mesafe kurallarına uygun olarak oturan vatandaşlar, Doç. Dr. Okan Murat Öztürk’ün sohbetini ve bağlamasıyla eşlik ettiği konser ile Ankara Seymenlerinin Karaşar Zeybeği oynadığı konseri büyük bir keyifle izledi.
Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Hacı Ali Öztürk düzenledikleri kutlama programıyla pandemi süreci nedeniyle sınırlı sayıda seyirci davet edebildiklerini belirterek, şöyle konuştu:
“Ankara’nın Başkent oluşunun 97. yılı münasebetiyle Member Müzik Topluluğu, Ankara türkülerinden oluşan bir repertuvar hazırladı. ABB TV üzerinden yayınladık. Ankaralılar ve bizi canlı yayından izleyen seyircilerimiz umarım beğenmişlerdir. Salonumuzu da maske ve mesafe kurallarına uygun olarak düzenledik.”
Konserde eski Ankara türkülerine eşlik eden Başkentliler, Büyükşehir Belediyesine şu sözlerle teşekkür ettiler:

  • Aylin Kahraman: “Ankara’nın Başkent oluşunun yıl dönümünde böyle bir konserde olduğum için mutluyum. Bu organizasyonu düzenlediği için Büyükşehir Belediyesine teşekkür ediyorum.”
  • Ayşe Soysal Topal: “Şu korona günlerinde çok iyi oldu bu konser. Bizler de sosyal mesafe kurallarına uyarak konseri izleme fırsatı bulduk. Mehmet Üçer hocamızı zaten çok beğenerek izliyoruz. Büyükşehir Belediyesine çok teşekkür ediyorum.”
  • Yasemin Gül Tarım: “Uzun zamandır böyle konserlere hasrettik, bekliyorduk. Büyükşehir Belediyesine teşekkür ediyorum, umarım devamı gelir. Umarım daha çok konserler izleriz.”
  • Mustafa Tarım: “Ankara Büyükşehir Belediyesine teşekkür ederiz, böyle güzel etkinlikler düzenlediği için. Gerçekten keyif alarak izledik.”

ANKARA KALESİ’NDE BİR ÇİFT MAVİ GÖZ

Büyükşehir Belediyesinin akşam saatlerinde ise Başkentliler için hazırladığı bir başka sürpriz de Ankara Kalesi’nde gerçekleşti.
Ankara’nın Başkent oluşunun 97. yılında unutulmaz bir görsel şölene imza atan Büyükşehir Belediyesi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gözlerini ve fotoğraflarını Ankara Kalesi’ne yansıtarak ışık şovu yaptı. Kentin birçok noktasından görülen ışıklı gösteri Başkentlilerden tam not alırken, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da sosyal medya hesaplarından akşam saatlerinde yaptığı videolu paylaşımda, “97 yıl önce bir çift mavi göz, Türk milletinin yeni başkentine inançla bakıyordu. Bugün yine Cumhuriyet’in Kalesi’nden bizi seyrediyor. Bu inanç dolu gözlere olan borcumuzu adalette, refahta, mutlulukta dünya ile rekabet eden bir Başkent inşa ederek ödeyeceğiz” dedi.

Tanıtım Yazısı

E-Ticaret SEO İçin İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?

E-ticaret sektöründe başarılı olmanın anahtarlarından biri, etkili bir içerik pazarlamasıdır. İçerik pazarlaması, eticaret seo sitelerinin arama motoru sıralamalarını iyileştirmesine, organik trafiği artırmasına ve müşteri sadakati […]

Tanıtım Yazısı

Paketleme ve Ambalajlama Arasındaki Fark Nedir?

Paketleme ve ambalajlama, tüketicilerin sıklıkla karıştırdığı iki önemli kavramdır. Her ikisi de ürünlerin korunması, taşınması ve depolanması açısından kritik rol oynar. Ancak aralarında belirgin farklar […]

Tanıtım Yazısı

Ankara Gülüş Tasarımı

Gülümseme, insanların günlük yaşantısında önemli bir rol oynayan ve iletişimde etkili bir araç olan temel bir ifadedir. Fakat birçok kişi diş estetiği konusunda memnuniyetsizlik yaşayabilir […]

Tanıtım Yazısı

Emsal Doğan Ankara’da Lazer Epilasyon

Ankara’nın hareketli yaşam tarzı ve dinamik atmosferi, güzellik ve bakım konusunda da beklentileri yükseltiyor. Bu taleplere cevap vermek adına Emsal Doğan Ankara, şehrin en önde […]

GENEL

Google Maps Firma Ekleme

Google Maps İşyeri Ekleme Ücretli Mi?, İşletme Konumu Nasıl Eklenir?, İşletme Konumu Nasıl Eklenir?, Google Maps Firma Ekleme, Detaylarıyla yazımızda… Google haritalandırma özelliği olan Maps […]

TEKNOLOJİ

Ray Spot Hakkında Her Şey

Ray spot armatür, ray üzerindeki ışık kaynaklarının bir arada ve sürekli olarak yerleştirildiği bina içi aydınlatma ve ışık sağlamanın en modern yöntemlerinden biridir. Bu tip […]

Ibrahim_Murat_Gunduz
Spor

İbrahim Murat Gündüz’den Bir İlk

İbrahim Murat Gündüz, Türk iş insanı ve spor yatırımcısıdır. Spor dünyasında özellikle kickboks alanına yaptığı katkılarla bilinir. Türkiye’nin milli kickboks takımının tarihi bir ilke imza […]

Tanıtım Yazısı

VPN’ler ile Torrent İndirme Kılavuzu

Çevrimiçi içerik paylaşımının popülerliği arttıkça, kullanıcılar daha fazla film, müzik, oyun ve diğer dosyaları torrent sitelerinden indirme eğilimindedir. Ancak, bu dosya paylaşımının bazı hukuki ve […]

GENEL

Ankara Çocuk Diş Tedavisi

Pedodonti olarak bilinen çocuk diş hekimliği, 0-13 yaş grubu çocukların diş problemlerini tedavi etmektedir. Çocukların süt ve daimi dişlerin sağlığının korunması, çürük, travma, kalıtımsal ve […]

GENEL

Ankara Ambar Tavsiyesi

Ankara ambar tavsiyesi arıyorsanız eğer doğru yere hoş geldiniz. Taşımacılık dünyasında güvenilir ve hızlı bir partner arıyorsanız, Ankara Ambar Kargo hizmetleri size istediğiniz çözümü sunuyor. […]

GENEL

Ankara Eşya Depolama Firmaları

Günümüzde evlerimiz ve işyerlerimiz birbirinden değerli eşyalarla dolu. Peki ya bu eşyaları güvenli bir şekilde depolamak için en doğru adımı attığınızdan emin misiniz? Depo Burada […]

GENEL

Robotik Havuz Temizleyici Nasıl Seçilir?

Robotik bir havuz temizleyicisi için alışveriş yaparken dikkate alınması gereken birkaç özellik vardır. Alışveriş gezinize çıkmadan önce aşağıdakilerin her birini düşünmek için bir dakikanızı ayırın. […]

Anneden Anneye Destek Derneği ve Çankaya Muhtarları Derneği
GENEL

Çankaya ilçesi Muhtarlar Derneği İftarı

Çankaya ilçesi Muhtarlar Derneğinin düzenlediği İftar yemeğine katılan Anneden Anneye Destek Derneği Başkanı Dr. Bahar Zeynep Barut, yemeğe katılan 200 Kişiden oluşan katılımcılara yaptığı konuşmada, […]

Pegasus Air
Hava

Ankara Pegasus İletişim

Uçak seyahatleri, hızlı ve konforlu ulaşım imkanı sunar. Günümüzde birçok havayolu şirketi, müşterilerine hizmet vermektedir. Ankara’dan istediğiniz yere uçak bileti satın almak için 0850 500 […]

Ankara Eşya Depolama
GENEL

Ankara Eşya Depolama

Ankara eşya depolama olarak oldukça fazla sirkülasyona sahip şehirlerden biridir. Bu sirkülasyon genelde çalışanların tayinleri ve belli başlı sebepler ile ortaya çıkan bir durum oluyor. […]

GENEL

Ambar Envanterinizi Nasıl Gönderirsiniz?

Ambarenvanter yönetimi, doğru araç ve sistemleri gerektiren karmaşık bir süreçtir. Ambar envanter yönetiminin ilk adımı, ambar envanterinizi göndermektir. Bir ambar envanter sistemi kullanarak, ürünlerinizi ambarda […]

Tanıtım Yazısı

Ankara Uçak Bileti İletişim

Türkiye’nin başkenti ve aynı zamanda en büyük iki metropol şehrinden birisi olan Ankara’nın hava trafiği oldukça yüksek olmasıyla dikkat çekmektedir. Türkiye’nin ve dünyanın birçok farklı […]

GENEL

Portekizce Çeviri Türkçe

Portekizce çeviri Türkçe birçok alanda oldukça önemli bir iştir. İş dünyasında akademik makaleler, web siteleri ve diğer içeriklerin tercüme edilmesi gerekmektedir. Her işin farklı olduğunu […]

GENEL

Ankara Gezilecek Yerler Listesi

Ankara gezilecek yerler listesi oldukça ayrıntılı ve detaylı bir şekilde Trendyer ile keşfedilebilir. Birbirinden farklı mekanlarda neler yapabileceğinizi ve aktivitelerini kolayca öğrenebilirsiniz. Zaman kaybı yaşamadan […]

GENEL

İzmir Almanca Kursu

Almanca, yaklaşık 130 milyon insanın anadili ve ikinci dili olarak, dünya üzerindeki en önemli dillerden bir tanesidir. Avrupa bölgelerinde 110 milyon kişinin anadili Almanca olarak […]

Tanıtım Yazısı

FFXIV 6.1 Güncellemesindeki Yenilikler

Yolculuğunuz henüz bitmedi! Endwalker oyunun ana hikayesini kapatmış olabilir, ancak kahramanınızın maceralarının bitmesine gerek yok. Hala zevk alacağın daha çok şey var, koşacak baskınlarve FFXIV […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*