STM, Yerli Elektronik İzleme Sistemi’ni Adalet Bakanlığına sundu

STM ana yükleniciliğinde geliştirilen Yerli Elektronik İzleme Sistemi (E-Kelepçe) kapsamında Adalet Bakan Yardımcısı Sn. Uğurhan Kuş ve Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü yönetimine projenin geldiği son duruma ilişkin operasyonel bir senaryo ile sunum gerçekleştirildi.
Adalet Bakan Yardımcısı Sayın Uğurhan KUŞ, Adalet Bakanlığı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı işbirliğinde yürütülen yerli elektronik izleme sistemlerinin geliştirilmesini sağlayacak çalışmalarda gelinen noktayı görmek için yüklenici firma Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. (STM) hizmet binasını ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı.
STM’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Sayın Yılmaz ÇİFTÇİ, Genel Müdür Yardımcısı Sayın Hasan AKCEVİZ, Denetimli Serbestlik Daire Başkanı Sayın Burak CEYHAN katıldı.
Gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısı ile katılımcılara yerli Elektronik Kelepçe, Anlık Takip, Ev Hapsi ve Alkol İzleme Ünitelerinin ve yerli elektronik izleme yazılımının geldiği son aşama hakkında bilgi verildi. Toplantıda ünitelerin ilk üretim örnekleri de katılımcılara tanıtılırken, yazılım ve ekipmanlar üzerinde canlı uygulamalar yapıldı. STM yetkililerince yerli yazılım ve ekipmanların yakın bir zamanda Adalet Bakanlığına teslim edileceği ve alanda kullanımına başlanabileceği ifade edilirken ortaya çıkan ürünlerin dünya örnekleri ile yarışabilecek özellikleri barındırdığı, geliştirilen yazılım ve ekipmanların farklı ülkelerden de talep göreceğinin beklendiği bilgisi verildi.
Toplantı sonunda Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Sayın Abdurrahman Yavuz GÜVENLİOĞLU tarafından Adalet Bakan Yardımcısı Sayın Uğurhan KUŞ’a plaket takdim edilirken Sayın Bakan, çalışmalarda gelinen noktadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Elektronik İzleme Sistemi; şüpheli, sanık veya hükümlülerin elektronik yöntem ve araçlar ile toplum içinde izlenmesini, gözetim ve denetim altında tutulmasını sağlayan, mağdurun ve toplumun korunmasını destekleyen kararların infaz edilmesinde kullanılan bir yöntemdir. Suç olaylarını engellemek ve azaltmak için genel hedefin bir parçası olarak, proje Avrupa standartlarına uygun olarak Türkiye’de etkili ve işlevsel bir elektronik izleme sistemi oluşturmayı amaçlamaktadır. Elektronik Kelepçeler Avrupa Birliğinde de sanık ve hükümlülerin izlenmesi ve gözetim altında tutulmasının yanı sıra, öğrenciler için de sosyal ve sorumluluk takip amaçlı kullanılmaktadır.

Ocak 2021’de tamamen yerli sistem kullanılacak

Ürün geliştirme süreçlerine Şubat 2020 tarihi itibariyle başlanmış olup, hızlı prototipleme yöntemiyle 3 geliştirme versiyonu geliştiriliyor. Sürekli entegrasyon prensibi ile yürütülen faaliyetler dolayısıyla ilave bir entegrasyon süresine ihtiyaç duymayacak olan cihazların kullanımına 1 Kasım 2020 tarihinde başlanacaktır. 31 Aralık 2020 tarihine kadar halihazırda kullanılmakta olan sistemle paralel çalışacak olan Elektronik İzleme Sistemi, 1 Ocak 2021 itibarıyla kullanılmakta olan sistemin yerini tamamen alacaktır.

Kaynak: DefenceTurk

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*