Cumhurbaşkanı Müjdeyi Verdi! Karadeniz'de 320 Milyar Metreküplük Doğalgaz Rezervi Bulundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz’de 320 milyar metreküplük doğalgaz rezervi bulunduğunu söyledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasında satır başları;
– Enerji, bağımsızlığın tesisinde de büyük öneme sahip.
– Doğu Akdeniz’de oynanan oyunun gerisinde de enerji kaynaklarının paylaşımı kavgası vardır.
– Hep önce insan, hep önce dostluk, kardeşlik, hep önce mazlumlar ve mağdurlar dedi. Hep önce hak, hukuk, adalet dedi, insanlık bizde petrol onlarda kalmış olabilir. İşte rabbim bize bambaşka bir yerde, hem de görülmedik zenginlikte bir kapı açtı.
– Türkiye tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdik.
– Karadeniz’de 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi bulundu.
– Yarın benzer kapılar başka yerlerde de önümüze açılacaktır. Çünkü artık bu alanda en üst lige çıkmış bir Türkiye var.
– Bugünlere elbette kolay gelmedik. Ülkemizde çok uzun yıllar boyunca petrol ve doğalgaz arama çalışmaları genellikle kiralama usulü ile yapıldı.
– Derin deniz sondajlarında tamamen dışa bağımlı yüzlerce milyon dolarlık arama faaliyetleri… sonun da elimize üç beş sayfalık bir rapor dışında hiçbir şey geçmedi.
– Hedefi veriyorum, hedefimiz 2023 yılında Karadeniz gazını milletimizin kullanımına sunmaktadır.
– İnşallah benzer bir müjdeli haberi Akdeniz’den de bekliyorum.
– Enerji meselesini kökten çözmekte kararlıyız. Türkiye yıllarca bunun sancısı sıkıntısını çekmiş, bedelini ödemiş bir ülkedir.
– Cari açığımızın en büyük sebebi de hep enerji olmuştur. Yerli ve yenilenebilir kaynaklara verdiğimiz önem sayesinde bu konuda bir denge sağlarsak da hala ciddi bir ithalatçı durumundayız.
– Denizlerde ve karada daha çok arama yapıp, neticeye ulaşarak enerjiden net ihracatçı konumuna gelene kadar bize durmak, dinlenmek yok.
– Türkiye artık hiçbir alanda birilerinin gölgesine sığınmak ihtiyacı duymadan, kendi ayakları üzerinde durabilecek güce, iradeye ve kaynağa sahiptir.
– Kimsenin hakkına gözümüzü dikmedik ama kimseye de hakkımızı yedirmeden, hedeflerimize doğru yürümeyi sürdüreceğiz.
– Yunanistan başta olmak üzere bu meselede karşımıza dikilenlerin hepsi de haklı olduğumuzu gayet iyi biliyorlar.
– Özellikle Avrupa Birliği, Yunanistan’ı şımartıp, üzerimize salarken sergilediği çifte standart sebebiyle bir kez daha kendi ülkelerine ihanet ettiğini, birliği ayakta tutan değerlerin yıprandığını görmelidir.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak:

– Türkiye olarak bu yüzyılın kaderinin şekillendiği bugünlerde ülkemizin geleceği açısından da çok önemli bir sürecin şahidi oluyoruz.
– On yıllardır süregelen, özellikle enerji alanında ülkemizde hep ifade edilen makus talihini tarihe gömdüğümüz büyük şanlı bir zafere imza attığımız bir sürece de şahitlik ediyoruz.
– Son 10 yılın ortalamasında, ortalama 40 milyar dolarlık enerji ithalatı yapan ülke Türkiye, bugün buradaki bu potansiyelle birlikte inşallah cari açığı değil, cari fazlayı konuşacağımız, döviz fazlasını konuşacağımız yeni bir dönemin inşallah başladığı, yeni bir sürece girdiğimizi görüyorum.
– Artık ne doğu ne batı yeni eksen Türkiye söyleminde yeni bir sürece inşallah gidiyoruz.
Hibya Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*