Bakan Varank: 'Covid-19'un Erken Tespiti İçin Yenilikçi Bir Kit Geliştirildi'

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Covid-19’un erken aşamada tespit edilmesine yönelik PCR yöntemine alternatif yenilikçi bir kitin geliştirildiğine dikkati çekerek, bu kit ile hastalık belirtileri ortaya çıkmadan önce 30 dakikada sonuç alınmasının amaçlandığını ifade etti. Prototipin haziran ayında tamamlanmasının hedeflendiğini anlatan Varank, “Tanıda güçlüyüz, şimdi öncü olma vaktidir.” ifadesini kullandı.
Covid-19 ile mücadelede ilaç alanında; hem kimyasala hem de biyo-teknolojiye odaklanan 9 farklı projenin olduğunu kaydeden Varank, “Haziran ayında, ilaç projelerinden birinde yerli kaynaklarla sentez alanında önemli bir müjdemiz olacak. Tüm bu çabalarda, gençlerin enerjisinden de faydalanıyoruz.” dedi.
Bakan Varank, ülkemizin tanı kiti ve tanı sistemlerine ilişkin kabiliyetlerinin paylaşıldığı, Covid-19 Türkiye Platformunun düzenlediği Türkiye’nin Tanı Gücü Sanal Konferansı’na katıldı. Hızlı, hassas ve yüksek duyarlılıkta yenilikçi teknolojiyle üretilecek kitler, taşınabilir laboratuvar, hibrid ve termal kameralar, mikro akışkan çip yöntemi ve yapay zeka tabanlı uygulamalar gibi başlıkların ele alındığı konferansta konuşan Bakan Varank, şunları kaydetti:
SEFERBERLİK RUHU: (Covid-19 ile mücadele) 2020 yılına girerken, sanırım kimsenin aklına böylesine bir manzara ile karşı karşıya kalacağımız gelmezdi. Tüm dünyayı aynı anda etkileyen, gelişmiş ya da yoksul ülke ayrımı yapmayan bir felaketi yaşıyoruz. Hastalanmasak dahi; virüsün ekonomik, sosyal ve psikolojik etkilerine maruz kalıyoruz. Böylesine sıkıntılı bir ortamda, ülkece başarılı bir sınav verdiğimize inanıyoruz.  Bakanlık olarak, sanayi ve teknoloji ekosisteminde seferberlik ruhunu harekete geçirmeye odaklandık.
COVID-19 İLE MÜCADELE: COVID-19 ile mücadelede bilim ve teknoloji temelli bir yaklaşımı takip ediyoruz. TÜBİTAK ve enstitüleri gece gündüz demeksizin çalışıyor. Çok dinamik, heyecanlı ve sonuç-odaklı çalışan bir ekibimiz var. Aşı ve ilaç geliştirme alanındaki çalışmalarımıza, virüs daha ülkemiz sınırlarına girmeden önce başlamıştık.
AŞI ÇALIŞMALARI: Ülkemizin en yetkin akademisyenleriyle bir araya geldik, yol haritamızı birlikte çizdik. Bugün geldiğimiz noktada 17 projemiz başarıyla devam ediyor. Bunların içinde 8 aşı projemiz var; yıl sonunda klinik öncesi süreçlerin tamamlanmasını öngörüyoruz. Bununla birlikte; bazı aşı projelerinde daha erken sonuçlar da elde edebiliriz. Projelerden birinde hayvan deneyleri aşamasındayız; diğer iki projede de yakın zamanda bu deneyleri başlatacağız.
İLAÇ PROJELERİ: İlaç alanında; hem kimyasala hem de biyo-teknolojiye odaklanan 9 farklı projemiz var. Haziran ayında, ilaç projelerinden birinde yerli kaynaklarla sentez alanında önemli bir müjdemiz olacak. Bu çabalarda, gençlerin enerjisinden de faydalanıyoruz.
HASTALIĞIN TIBBİ TANISI: Aşı ve ilaç kadar önemli olan bir diğer konu da, hastalığın tıbbi tanısındaki gelişmişlik düzeyi.  Konferansın adını özellikle Tanı Gücü olarak koyduk, çünkü ülkemizde bu alanda gelişmiş bir kapasite var. Özel sektör bugüne kadar, sağlık teknolojileri alanında birçok yenilikçi ürün geliştirdi. Bu ürünleri sadece geliştirmekle de kalmadı, aynı zamanda ihracatını da gerçekleştiriyor. Tabi ki özel sektörün Ar-Ge ve yenilik alanında cesaretle hareket etmesinde TÜBİTAK desteklerinin büyük rolü var.
TÜBİTAK DESTEKLERİ: Tıbbi tanı kitleri, biyoteknolojik ilaçlar, yoğun bakım cihazları, teşhis ve tanıya odaklanan bilişim uygulamaları gibi pek çok inovatif ürünün ilk adımları TÜBİTAK destekleriyle atılmış. Klinik öncesi araştırmalar için son 5 yılda yaklaşık 3 bin projeye 2,3 milyar liralık kaynak aktardık. Yine aynı dönemde; tanı kitleri dâhil tıbbi cihazlar alanında 402 milyon liralık 516 projeyi destekledik.
TIBBİ TANI KİTLERİ: Tıbbi tanı kitleri bu sürece katkı sağlayan önemli teknolojilerden birisi. Tanıda ne kadar iyiyseniz, tedavide de etkinliğiniz o derece artıyor. Buradan hareketle; TÜBİTAK’ın mevcut desteklerine ek olarak COVID-19 özelinde hızlı bir çağrıya çıktık ve KOBİ’lerden ürün odaklı projelerini talep ettik. 1 haftalık süreçte 446 başvuru aldık. Karşılaştığımız bu ilgi, KOBİ’lerimizin gücünü bize tekrar gösterdi. Değerlendirme sürecinin ardından; yoğun bakım cihazları, tanı kitleri, erken teşhis ve takip aşamaları için ileri çözümler ve akıllı sağlık gibi alanlarda 35 projeyi destekleme kararı aldık. Tanı alanında da, bu çağrı kapsamında 10 projeyi destekliyoruz.
TANIDA GÜÇLÜYÜZ: COVID-19’un erken aşamada tespit edilmesine yönelik PCR yöntemine alternatif yenilikçi bir kit geliştiriliyor. Bu kit ile COVID-19’un kuluçka döneminde, hastalık belirtileri ortaya çıkmadan önce 30 dakikada sonuç alınması hedefleniyor.  Biyokimyasal reaksiyonlar yerine, virüsün ağırlıklarının tartılmasına dayalı nanomekanik bir sistem içeriyor. Henüz dünyada benzeri olmayan bu yenilikçi yaklaşımı ilk kez burada dinleyeceğiz. Prototipin Haziran ayında tamamlanması planlanıyor. Dolayısıyla bu projede dünyaya örnek olabilecek bir kit geliştiriliyor. ‘Tanıda güçlüyüz, şimdi öncü olma vaktidir’ diyoruz.
İKİ YENİ ÇAĞRI: Firmalarımızı ve ekosistem paydaşlarımızı yakından ilgilendiren iki yeni çağrıyı daha buradan müjdelemek istiyorum. Bunlardan ilki, Siparişe Dayalı Ar-Ge Projeleri için KOBİ Destekleme Çağrısı. Burada KOBİ ölçeğinde en az 1 tedarikçi kuruluş ve bir Müşteri Kuruluşun (büyük şirket olabilir) ortak başvuru yapmasını bekliyoruz. Konu ve sektör sınırlamamız bulunmuyor. KOBİ’ler Ar-Ge çalışmalarına göre ürünü geliştirirken; Müşteri Kuruluş da Ar-Ge projesinin hedeflendiği şekilde yürütülmesine destek olacak. Böylece; bilgi paylaşılacak, yayılacak ve hızla ürüne dönüşecek. Ar-Ge’yi odağına alan projelerde, birlikte geliştirme mekanizması hız kazanacak.
PATENTLİ TEKNOLOJİLERİN SANAYİYE AKTARILMASI: İkinci çağrımız, Patent Tabanlı Teknoloji Transferini Desteklemeye yönelik. Biliyorsunuz; üniversitelerde, araştırma altyapılarında ve teknopark şirketlerinde geliştirilen patentli teknolojiler var. Çağrımız, patentli teknolojilerin sanayiye aktarılmasını hedefliyor. Teknoloji üreten kuruluşlarla müşterileri arasındaki etkileşimler artacak; hizmet alımları desteklenecek. Ulusal veya uluslararası patentlerle korunan teknolojilerin, lisanslama veya devir yoluyla ekonomik değer oluşturması sağlanacak. Her iki çağrıya da başvuruları yarın almaya başlayacağız.
TÜBİTAK İLE DMO ARASINDAKİ İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ: TÜBİTAK ve Devlet Malzeme Ofisi arasında bir işbirliği protokolü imzalandı. TEYDEP Ar-Ge teşviklerinden faydalanarak bir ürün geliştirdiyseniz; bu ürün doğrudan DMO’nun Tekno Katolog Platformuna dâhil edilecek. Böylece ürününüzü rahatlıkla kamuya satabilecek hale geleceksiniz.Tek seferde 500 bin liraya kadar sipariş alabileceğiniz bu sistemde ödemeleriniz de 10 gün içerisinde yapılacak. TÜBİTAK’tan aldığınız Ar-Ge desteği, size kamuya mal satmanın ve işinizi ölçeklendirmenin de kapılarını açacak.
TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, konferanstaki konuşmasında, Türkiye Covid-19 Platformu kapsamında aşı ve ilaçla ilgili çalışmaların önceki toplantılarda paylaşıldığını anımsatarak, “Şu an 17 projeyle başarılı bir şekilde ilerliyoruz. Aşı ve ilacın yanında teşhis koyma sürecinde Türkiye’nin çok kuvvetli bir şekilde, yurt dışına da ihraç potansiyelinin bulunduğu, tanı sistemleri özelinde sanal konferansın yapılması talep edilmişti. Geçen sürede 10 firmamız tanı sistemleri üzerine yeni projelerini gerçekleştirmek üzere bizden destek aldılar.” diye konuştu.
 

Mağaza Dekorasyonunda Minimalizm: Az ile Çok Yaratmak

Günümüzde mağaza dekorasyonu, markanın kimliğini yansıtan ve müşterilerin alışveriş deneyimini doğrudan etkileyen önemli bir unsurdur. Bu bağlamda, minimalizm, hem estetik hem de işlevsel açıdan mağaza tasarımında giderek daha fazla tercih edilen bir yaklaşım haline gelmiştir. [...]

Ankara’nın SEO Arenasında 20 Yıllık Tecrübe: Ankaraseouzmani.com.tr

Ankara’nın dijital dünyasında markanızın yükselmesini istiyorsanız, doğru adrestesiniz. Ankara SEO Uzmanı olarak, sektörde 20 yıllık deneyimle sizlere hizmet vermenin gururunu yaşıyoruz. Profesyonel ekibimiz ve başarı dolu referanslarımızla, markanızı dijital dünyada zirveye taşıma konusundaki kararlılığımızı sizlere [...]

İbrahim Murat Gündüz’den Etlik Ülkü Ocakları Başkanı Kerim Yazıharman’a anlamlı ziyaret

Milliyetçi çevrelerde saygın bir figür olarak kabul edilen İbrahim Murat Gündüz, Etlik Ülkü Ocakları’nın düzenlemiş olduğu, anma ve sadakat ruhunu pekiştiren ahde vefa gecesinin mimarı etlik Ülkü ocakları başkanı Kerim Yazıharman’ı ziyaret etti. Ahde vefa [...]

Google Maps Firma Ekleme

Google Maps İşyeri Ekleme Ücretli Mi?, İşletme Konumu Nasıl Eklenir?, İşletme Konumu Nasıl Eklenir?, Google Maps Firma Ekleme, Detaylarıyla yazımızda… Google haritalandırma özelliği olan Maps uygulaması, gitmek istediğiniz yer ve işletmeyi kolayca bulmanızı sağlayan bir [...]

Ray Spot Hakkında Her Şey:

Ray spot armatür, ray üzerindeki ışık kaynaklarının bir arada ve sürekli olarak yerleştirildiği bina içi aydınlatma ve ışık sağlamanın en modern yöntemlerinden biridir. Bu tip aydınlatma besleme sisteminin özelliklerinden biri de ışık yayılımının yönünü hareket [...]

Online Matematik Özel Ders Fiyatları ve Yüksek Başarı Oranları

Matematikte başarılı olmak isteyen öğrenciler için düzenli çalışma, problem çözme becerilerini geliştirme, konuları anlama üzerine odaklanma ve doğru kişiden destek alma önemlidir. Sorunları adım adım çözerek pratik yapmak, ders notlarını düzenli gözden geçirmek ve eksik [...]

Borsa Okulu: Yatırımın Güvencesi ve Başarının Anahtarı!

Ankara’nın finans dünyasına yön veren Borsa Okulu, kendi geliştirdiği benzersiz metodları ile yatırımcılara güvenilir eğitimleri sunuyor ve bu yaklaşımıyla riski minimuma indirerek kazanmayı hedefliyor. Yeni ofisi ile Ankara’da daha da güçlenen Borsa Okulu, sektördeki öncü [...]

Yolculuğunuzda Güvende Olun: Lastikler ve Sürüş Emniyeti

Yolculuklarımızın güvenliği, lastiklerin önemiyle doğrudan bağlantılıdır. Araçlarımızın lastikleri, yol tutuşu ve sürüş deneyimi açısından belirleyici bir etkiye sahiptir. Doğru lastik seçimi yapmak, düzenli bakım sağlamak ve sürücülerin güvenli sürüş alışkanlıkları kazanması, güvenli bir yolculuk için [...]

İbrahim Murat Gündüz’den Bir İlk

İbrahim Murat Gündüz, Türk iş insanı ve spor yatırımcısıdır. Spor dünyasında özellikle kickboks alanına yaptığı katkılarla bilinir. Türkiye’nin milli kickboks takımının tarihi bir ilke imza atmasına öncülük eden Gündüz, takımın uluslararası maçlar için ilk kez [...]

“Oğuz Ünal Kalafat, Şefik Tetik Boks Salonu’nda İş insanı İbrahim Murat Gündüz Ve Milli Sporcularla Buluştu.

Ankara Bugün günün ilerleyen saatlerinde, Ankara’daki Ondokuzmayıs Stadyumu’ndaki Şefik Tetik boks salonuna ünlü medya kişiliği ve yapımcı Oğuz Ünal Kalafat’ın ziyareti gerçekleşti. Oğuz Ünal Kalafat, salonu ziyareti sırasında milli sporcularımızı, iş adamı İbrahim Murat Gündüz’ü [...]

Ankara’da Ne Yapılır? 2023’ün En Popüler 10 Aktivitesi

Ankara, Türkiye’nin başkenti ve en kalabalık ikinci şehridir. Zengin tarihi ve kültürel mirası ile her yıl milyonlarca turisti ağırlamaktadır. Ankara’da yapılacak çok şey var, ancak şehirde en popüler 10 aktivite şunlardır: Anıtkabir’i Ziyaret Edin Anıtkabir, [...]

VPN’ler ile Torrent İndirme Kılavuzu

Çevrimiçi içerik paylaşımının popülerliği arttıkça, kullanıcılar daha fazla film, müzik, oyun ve diğer dosyaları torrent sitelerinden indirme eğilimindedir. Ancak, bu dosya paylaşımının bazı hukuki ve güvenlik riskleri vardır. İşte VPN’lerin (Sanal Özel Ağlar) torrent indirme [...]
bitti :8
bitti :8

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*