Salgın Sonrası Normalleşme Aşamaları Takvime Bağlandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılan kabine toplantısında konuşulan ‘normalleşme takvimi’ne göre; bayram sonrası ‘yüzde yüz normalleşme’ gerçekleşmeyecek ancak kademeli olarak yasaklar kalkacak ve kapalı alanlar açılacak.
Türkiye, 11 Mart’ta görülen ilk koronavirüs vakasının ardından gelinen 1.5 aylık sürecin ardından virüs sonrası normalleşmeyi gündemine aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan kabine toplantısının da en önemli başlığının normalleşme takvimi olduğu belirtildi.
Buna göre, bayram sonrası ‘yüzde yüz normalleşme’ gerçekleşmeyecek ancak kademeli olarak yasaklar kalkacak ve kapalı alanlar açılacak.
Normalleşme süreci 4 aşamadan oluşacak ve ‘hazırlık dönemi’ adı altında olan ilk aşama 4-26 Mayıs 2020 tarihleri arasında başlayacak.
Milliyet’ten Kıvanç El’in haberine göre, diğer alanlarla ilişkin normalleşme takvimi ise şu şekilde:
Spor merkezleri: Spor merkezlerinin de yaz sonuna kadar kapalı kalmasının beklendiği belirtildi.
Konser, tiyatro: Yaz aylarında belediyeler ve yerel yönetimler tarafından organize edilen konser, tiyatro ve benzeri toplu etkinliklere de izin verilmeyecek.
Oteller: Dünyada ilk kez uygulanacak sertifikasyon sistemine göre otellerin sosyal mesafeye göre kademeli olarak açılması planlanıyor.
Seyahat yasağı: Seyahat yasağının bayram sorası da bir süre daha sürmesi ancak izinlerin kolaylaştırılması planlanıyor.
Okullar: Okulların da yaz aylarında açılmayacağı ifade ediliyor.
Camiler: Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bayram namazının önlemler alınarak kılınabilmesi için çalışma yaptığı ancak buna izin verilmesinin ‘şu aşamada’ pek mümkün olmadığı değerlendiriliyor. Diyanet’in camilerde aralıkların korunabileceği, bahçelerde önlem alınabileceği yönünde taahhütler verdiği öğrenildi.

Normalleşme aşamaları

Aşama 0 (Hazırlık dönemi) 4-26 Mayıs 2020
Aşama 1: 27 Mayıs-31 Ağustos 2020
Aşama 2: 1 Eylül-31 Aralık 2020
Aşama 3: 1 Ocak 2021- Covid 19 için aşının geliştirilerek uygulandığı tarih

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*