AB Büyükelçileri Turistik Doğu Ekspresi İle Anadolu’yu Keşfetti

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Berger, AB ülkelerinin Ankara büyükelçiler ve eşleri, Turistik Doğu Ekspresi’nin fantastik yolculuğu ile Anadolu’yu keşfetti.
Avrupa Birliği (AB)-Türkiye ulaştırma sektörü iş birliği kapsamında düzenlenen organizasyonla AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger, AB ülkelerinin Ankara büyükelçileri ve eşleri, Turistik Doğu Ekspresi ile Ankara’dan Sarıkamış’a gitti.
Seyahat kapsamında, Turistik Doğu Ekspresi’nde “AB-Türkiye İş Birliği” konulu toplantı da düzenlendi.
Toplantıya, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcıları Ömer Fatih Sayan ile Selim Dursun, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Berger, Litvanya, Bulgaristan, Danimarka, Letonya, Romanya, Portekiz, Belçika, Malta, Hollanda, Hırvatistan, Finlandiya, İrlanda ve Yunanistan’ın Ankara büyükelçileri, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Erdem Direkler, TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Kamuran Yazıcı katıldı.
Turistik Doğru Ekspresi’nin ilk durağı olan Sivas’ta Divriği Ulu Cami’yi, Erzurum’da Çifte Minare ve Üç Kümbetler’i ziyaret eden büyükelçilerin son durağı Sarıkamış Kayak Merkezi ile Kars oldu.

“Yol boyunca gördüğümüz manzara, kar, nehirler gerçekten çok güzel”

Berger, Türkiye’nin her yerini merak ettiğini belirterek, Turistik Doğu Ekspresi’nin ülkenin kuzey doğusunu görme ve keşfetme fırsatı verdiğini söyledi.
Türkiye’nin turistik sembolü haline gelen trene insanların yoğun ilgi gösterdiğini anımsatan Berger, “Bu da hiç şaşırtıcı değil çünkü yol boyunca gördüğünüz manzara, kar, nehirler gerçekten çok güzel. Aslında bu seyahati biz sonbaharda yapacaktık ama bize ‘kar yağışını bekleyin’ dediler. Gerçekten çok güzel bir görüntü.” diye konuştu.
Turistik Doğu Ekspresi’ne ilk kez bindiğini ama Türkiye’nin bu bölgesine ilk kez gelmediğini ifade eden Berger, Sivas’ın Divriği ilçesine, Sivas Kongresi’nin 100’üncü yılı dolayısıyla geldiğini anlattı.

“Ankara-Kars Güzergahının Özel Olduğunu Düşünüyorum”

Hırvatistan’ın Ankara Büyükelçisi Hrvoje Cvitanovic de geçen yıl Kars ve Erzurum’a kayak amaçlı gittiğini belirterek, bölgenin tarihi güzelliklerini çok beğendiğini ifade etti.
Ani Harabeleri’ni daha önce gördüğünü ifade eden Cvitanovic, ” Öyle bir yer ki bir kere gördükten sonra unutmak mümkün değil, çok özel bir yer. Ben Türkiye’nin bütün bölgelerini seviyorum ama bu bölgenin özel olduğunu düşünüyorum. Kayak merkezinin ve bu bölgenin reklamı daha fazla yapılmalı ki herkes buraları görsün.” değerlendirmesinde bulundu.

“Doğu Ekspresi’ndeki Yolculuk Muhteşem Bir Deneyim ve Bu Tren bir Sembol”

Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi Marjanne de Kwaasteniet de ilk kez bindiği Turistik Doğu Ekspresi’ndeki yolculuğunu “muhteşem bir deneyim” olarak nitelendirerek, bir sembol haline gelen bu tren gezisinin farklı güzergahlarda da yapılmasını önerdi ve Sivas’ın Divriği ilçesinin çok etkileyici olduğunu söyledi.

“Farklı güzergahlarda da Turistik Doğu Ekspresi Konsepti Olmalı”

Divriği’de sofistike sanat eseri gördüklerine dikkati çeken Kwaasteniet, şöyle konuştu: “Aynı rafineliği Avrupa’da aynı dönemde görmek mümkün değil. Dolayısıyla bu eserin gotik sanatçıları çok etkilediğini düşünüyorum. Gerçekten çok özeldi. Ayrıca trende olmak çok eğlenceli. Trende bir topluluk içindeyiz, topluluk içinde birbirimizle yakınlaşma fırsatı bulduk. Beraber yemek yedik, dışarıyı seyrettik, sohbet ettik. Her şey çok güzel.”

“Bu Trene Daha Fazla Avrupalı Turistin Bineceğinden Eminim”

Belçika’nın Ankara Büyükelçisi Michel Malherbe de bu trenle seyahat imkanı sağladığı için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile TCDD Taşımacılık AŞ’ye teşekkür etti.
Büyükelçilerin trende bir araya gelmesinin, çok akıllıca girişim olduğunu ifade eden Malherbe, her yıl binlerce Belçikalı ve Avrupalı turistin Türkiye’de Antalya’ya uçakla tatile geldiğini, burada tatil yaptıktan sonra tekrar uçakla ülkelerine döndüğünü dolayısıyla iç bölgeleri görmediğini belirterek, “ Belçikalı ve AB turist bu harika yerlere gelebilir, bu geziden sonra bu bölgedeki turizmin geliştirilmesi için destek olacağız” dedi.

“Gittiğim Her Yer Beni Büyülüyor”

Portekiz’in Ankara Büyükelçisi Paula Leal da Silva ise 3 yıldır Türkiye’de görev yaptığını anlatarak, Türkiye’nin güzelliğinden ve insanlarının misafirperverliğinden çok etkilendiğini ifade etti. Türkiye’de gittiği her yerin kendisini büyülediğini dile getiren Silva, “Geçmişten, tarihi yerlerden, çeşitli medeniyetlerden, onların mimarisinden büyüleniyorum.” dedi.
Bu seyahatlerin, Avrupa’yı Türkiye’ye yakınlaştırma izlenimi oluşturma fırsatı verdiğini anlatan Silva, şöyle konuştu:
“Türkiye ile Avrupa’yı, ziyaret ettiğimiz yerlerde bir araya geldiğimiz insanlarla yakınlaştırma söz konusu olabiliyor. Dolayısıyla böyle seyahatlerin siyasi katma değerinin olduğunu düşünüyorum. Bu seyahatle ilgili aynı zamanda çok istekli ve hevesliyim. Çok güzel bir trendeyiz, ortak macera yaşıyoruz. Benim Türkiye’nin doğusuna ilk ziyaretim. Ulu Cami’den çok etkilendim. Herkese teşekkür ederim.”
AB Türkiye Delegasyon Başkanı Christian Berger’in eşi Marilena Georgiadou-Berger ise Turistik Doğu Ekspresi’nin şahane olduğunu belirterek, “Çok güzel bir tren, kesinlikle seyahat edilmeye değer. Manzara çok güzel, herkes ömründe bir defa bu seyahati yapmalı.” değerlendirmesinde bulundu.

İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın