25. RAME Toplantısı Gerçekleştirildi

TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun’un başkanlığını yaptığı RAME toplantısı, video konferans yöntemiyle 24 Haziran 2020 tarihinde Ankara Genel Müdürlük binasında gerçekleştirildi.
Toplantıya TCDD ve TCDD Taşımacılık AŞ, İran Demiryolları (RAI), Irak Demiryolları (IRR), Afganistan Demiryolları Otoritesi (ARA), Ürdün Hicaz Demiryolları (JHR), Ürdün Akabe Demiryolları (ARC), Suriye Hicaz Demiryolları (SHR) Genel Müdürleri ile UIC Genel Müdürü, RAME Bölgesel Koordinatörü ve diğer UIC yetkilileri katıldı.
Toplantıda, RAME faaliyetlerine ilişkin bilgiler verilirken, bölge ülkeleri arasındaki işbirliğini ilerletmek ve demiryolunun bölgesel kalkınma adına daha aktif biçimde kullanılabilmesi için neler yapılabileceği üzerinde fikir alışverişinde bulunuldu.
Avrasya bölgesinde yük taşımacılığında demiryollarının payındaki artışa yönelik RAME Ofisi tarafından yapılan çalışmanın detayları incelendi. RAME’nin 2020-2021 Eylem Planında yapılacak güncellemeler kararlaştırılarak üyelerin onayına sunuldu.
Teşekkülümüzün faaliyetleri ile ilgili TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun tarafından üyeleri bilgilendirici sunum yapıldı.
Tüm dünyayı derinden etkileyen Covid-19 Pandemi ile mücadele kapsamında üye demiryolları alınan tedbirler ve önlemler konusunda karşılıklı bilgi paylaşımında bulundu. Salgınla mücadele kapsamında, RAME bünyesinde neler yapıldığı ve önümüzdeki süreçte neler yapılabileceği de ele alınırken, bölgede önümüzdeki dönemde yapılacak olan etkinliklerin planlaması yapıldı.
Video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantı, salgın nedeniyle seyahatlerin ve hareket kabiliyetimizin kısıtlandığı bu zor günlerde, uzun yıllardır süregelen bölge ülkeleri arasındaki işbirliğinin farklı yöntemlerle de olsa devam ettirilebileceğinin ve yardımlaşmanın öneminin görülmesi açısından da faydalı oldu.

İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın