Araç Kiralama için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Araç Kiralama için Gerekli Belgeler Nelerdir?
Araç Kiralama için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Araç kiralama ulaşım konusunda hem maddi hem de vakit açısından birçok avantajlara sahiptir. Araç kiralamanın bu avantajları gerek bireysel sürücüler gerekse de kurumsal ihtiyaçlar bakımından oldukça önemli eksiklikleri gideren niteliktedir. Rentalia çevrimiçi araç kiralama konusunda yardıma ihtiyacınız olduğunda, size anında yardım edecektir.

Rent a car firmalarının araç kiralama hizmetinden faydalanmak isteyenlerden bu belgeleri talep etmesinin en önemli sebebi müşteri ve rent a car firması arasında imzalanacak olan araç kiralama sözleşmesidir. Bu belgelerin sağlanması neticesinde hizmet sağlayıcı pozisyonundaki rent a car firması araç kiralayacak olan müşterisinden emin olur. Böylece resmi evraklar kullanılarak hazırlanacak olan sözleşme sayesinde de rent a car firması kendisini ve aracını güvence altına alır. Evrak tesliminin gerçekleştirilmesiyle birlikte hazırlanan sözleşme imzalanır imzalanmaz araç müşteriye teslim edilir.

Bir araç kiralama sözleşmesi imzalanırken müşterilerin de dikkat göstermesi gereken birtakım önemli hususlar bulunmaktadır. Bu hususların başında ise olası kaza ve arıza durumları yer almaktadır. Bir rent a car firmasından araç kiralayan sürücüler olası kaza ve arıza durumlarına dair gerekli tüm prosedürleri hizmet sağlayıcı firmadan öğrenmelidirler. Daha önce araç kiralamış olanlar ve araç sahipleri aslında bu prosedürleri oldukça iyi bilmektedirler. Olası bir kaza durumunda ilk önce kazanın fotoğrafları farklı açılardan çekilmelidir. Ardından durum anında polise bildirilmelidir. Bu süreçten sonra ise resmi kurumlarla işleyecek prosedürlerle rent a car firması ilgilenmektedir. Araç kiralayacak olan müşterilerin olası kaza ve arıza gibi durumlara karşı kendilerini güvence altına alabilmeleri adına araçlarını kiralarken mutlaka kasko poliçe hakkından da faydalanmaları gerekir.

Araba kiralamak isteyenlerin gerekli firma ile görüşmeden önce mutlaka bilmesi gereken bazı kriterler bulunmaktadır. Araba kiralama şartlarını karşılamıyorsanız bu işlemi gerçekleştiremezsiniz. Bu nedenle araç kiralamadan önce araba kiralama şartlarını öğrenmeniz gerekir. Örneğin Ankara Esenboğa havalimanı araç kiralama konusunda yardıma ihtiyacınız var! İşte istenen evraklar:

Sürücü Yaşının En Az 21 Olması

Sigorta kriterlerine göre ekonomik bir araç kiralayabilmek için en az 21 yaşında olmanız önemli bir kriterdir. Orta ve Üst sınıf araçlar için 25 yaş alt sınır olarak kabul edilir. Lüks ve büyük araçlar için ise en az 28 yaşında olmanız önemli bir etkendir.

Ehliyetin Süresi

Ekonomik, orta sınıf veya üst sınıf bir araç kiralamak isteyenler en az 2 yıllık ehliyete sahip olmalıdır. Bunun yanı sıra lüks veya büyük araçlar için ise bu süre 3 senedir.

Ek Sürücü Olması

Kiralanan herhangi bir araç birçok kişi tarafından kullanılabilir. Bu durumda ise ikinci ya da ek sürücünün kiralama öncesinde mutlaka bildirilmesi gerekir. Böylece ek sürücü de kasko sigortası kapsamına dahil olur. Ek sürücünün de ana sürücü için belirtilen yaş ve ehliyet kriterlerine uyması oldukça önemlidir.

Kilometre Sınırı

Kiraladığınız aracın ücretine dahil olan kilometre sınırı aracın bulunduğu ekranda gösterilmektedir. Belirtilen kilometrenin aşılması halinde 50 kuruş kilometre aşım ücreti uygulanmaktadır.

Araba Kiralamak İçin Gereken Evraklar

Araba kiralamak için gerekli evraklar, temel olarak aşağıdaki gibidir:

  • Sürücü belgesi ve yaş sınırı (Sürücü belgesinin en az iki yıllık olması gerekir.)
  • Nüfus cüzdanı
  • Kredi kartı
  • İkametgâh belgesi
  • Kiralayan adına kayıtlı adresini de gösteren herhangi bir fatura

Araç kiralama şartları ve araç kiralamak için gerekli belgeler gibi konuları sizler ile paylaştık. Araç bakımı, araç parçaları hakkında merak edilenler ve çok daha fazlası için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Hizmetlerimiz ve araç kiralama süreçlerimiz hakkında da daha detaylı bilgi almak için iletişim kanallarımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*