Orta Sınıf İnsansız Kara Aracı O-İKA 2 Projesinde Başlangıç Vakti

Orta Sınıf İnsansız Kara Aracı O-İKA 2 Projesinde Başlangıç Vakti
Orta Sınıf İnsansız Kara Aracı O-İKA 2 Projesinde Başlangıç Vakti

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), Kara Kuvvetleri Komutanlığı, ASELSAN ve Katmerciler firması katılımlarıyla O-İKA 2 proje başlangıç toplantısı gerçekleştirildi.
Türk savunma sanayiinin önemli firmalarından Katmerciler ve ASELSAN güvenlik birimlerinin orta sınıf insansız kara aracı (İKA) ihtiyacının yerli imkanlarla karşılanması amacıyla müşterek bir çalışma yürütüyordu. Geçtiğimiz temmuz ayında çalışmalarda yeni bir aşamaya geçilerek seri üretime yönelik taraflar arasında sözleşme imzalanmıştı.
Orta sınıf ikinci seviye İnsansız Kara Aracı Projesi kapsamında, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), Kara Kuvvetleri Komutanlığı, ASELSAN ve KATMERCİLER firması katılımlarıyla proje başlangıç toplantısı gerçekleştirildi. Proje; keşif, gözetleme, hedef tespiti yapabilen ve üzerine değişik silah sistemleri ile ihtiyaç duyulan başka sistemlerin takılabildiği, uzaktan komuta edilebilen, otonom olarak kullanılabilen, üstün hareket kabiliyetine sahip insansız kara aracı geliştirilmesi ve seri üretimini içeriyor.
SSB’nin tedarik makamı olduğu projede kullanıcı makam olarak Kara Kuvvetleri Komutanlığı yer alıyor. ASELSAN’ın ana yüklenici olduğu projede Katmerciler firması platform üreticisi olarak görev alacak. Aselsan Mikroelektronik Güdüm ve Elektro-Optik (MGEO) Sektör Başkanlığı tarafından yürütülen projede silah sistemi Aselsan Savunma Sistem Teknolojileri (SST) Sektör Başkanlığı tarafından sağlanacak.
Bu proje ile silahlı insansız kara aracının milli olarak geliştirilmesi amaçlanıyor. Geliştirilecek insansız sistem; tehlikeli sahalarda keşif, gözetleme yapabilecek, gerektiğinde tehditlere karşı üzerinde bulunacak silah sistemi DUAL SARP ile sahayı ateş altına alarak kontrol sağlayacak. Otonom devriye atabilecek, karıştırma altında otonom geri dönüş özelliği ile savunma etkinliği en üst düzeye çıkarılmış olacak. Geliştirilecek olan silahlı insansız kara aracının, sahadaki diğer insansız hava ve kara sistemleriyle de entegre olarak, kullanıcıya muharebe sahasında büyük avantaj sağlayacağı değerlendiriliyor.

İKA’nın Özellikleri

Piyade unsurlarınca kullanılan mühimmatlara karşı koruma sağlayacak kadar bir zırha sahip olacak araç, arkasında giden piyadeyi koruması için de yeterli bir zırha sahip olacak. Devam eden proje kapsamında şu an sistem üzerinde elektro optik kamera yok ancak nihai halinde mast üzeri kamera olacak. Sürüş kameraları önde ve arkada yer alıyor. Ayrıca sistem uydudan görüntü aktarım kabiliyetine de sahip olacak. Otonom olacak şekilde tasarlanan platformun silahı acil bir durumda yakınlardaki askeri personel tarafından da kullanabilecek.
Teknofest 2019’da Defence Turk ekibinin sorularına yanıt veren yetkili geliştirilen sistem ile ilgili olarak “Bu işin en sıkıntılı konularından biri veri güvenliği ve iletişimi karıştırılmaya karşı güvenli bir halde görev yapması. Aselsan bu konuda kriptolu iletişim kullanacak.” ifadelerini kullandı. Aselsan ve Katmerciler’in ortak projesi O-İKA’nın 1.1 tonluk UKAP platformunun büyüğü olarak 2.5 tonluk bir ağırlığa sahip olması bekleniyor. Şimdilik araçta Aselsan üretimi SARP UKSS kullanıyor. İlerleyen süreçte ASELSAN tarafından üretilen farklı UKSS sistemlerini de kullanabilecek.
Kaynak: DefenceTurk

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*