HAVELSAN ile MSB Arasında PARDUS İş Birliği Protokolü İmzalandı

havelsan ile msb arasinda pardus is birligi protokolu imzalandi
havelsan ile msb arasinda pardus is birligi protokolu imzalandi

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ile HAVELSAN arasında, PARDUS Göç, Bakım ve İdame Hizmeti Projesi kapsamında iş birliği protokolü, Milli Savunma Bakanı Yardımcısı Sayın Alpaslan KAVAKLIOĞLU’nun da katıldığı törenle imzalandı.
MSB adına Mu.ve Bil.Sis. Daire Başkanı Tuğgeneral Halil İbrahim Büyükbaş ile HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif NACAR tarafından imzalanan protokol;

  • Milli Savunma Bakanlığı’nın PARDUS Göç, Bakım ve İdame Hizmeti alımı ile Milli Savunma Bakanlığı ve HAVELSAN A.Ş. arasında yerli ve milli yazılım sistemlerinin kullanılması,
  • e-Dönüşüm, e-devlet uygulamaları, Ar-Ge, bilgi ve iletişim teknolojileri konularında birlikte çalışılması ve işbirliği yapılmasının usul ve esaslarını belirliyor.

Milli Savunma Bakanlığı’nda 2009 yılından itibaren iç ağda terminal sunucu mimarisinde PARDUS ve açık kaynak kodlu işletim sistemleri kullanılmaktadır. İlgili mimarinin modernize edilmesi ve PARDUS İşletim Sistemi kullanmayan bilgisayarların da PARDUS işletim sistemi kullanabilmesine yönelik PARDUS Göç Projesi başlatılmıştır. Bu projeyle 2009 yılından itibaren kullanılan PARDUS sistemine ilave olarak yaklaşık 10.000 bilgisayarın PARDUS’a göçü sağlanmış olacaktır.
PARDUS Göç Projesinde, veri merkezi içerisinde açık kaynak kodlu işletim sistemleri kullanılacak ve proje kapsamında HAVELSAN tarafından; PARDUS güncelleme, yaygınlaştırma ve sunucu sistemlerinin güncellenmesi ve siber güvenlik hizmetleri verilecektir. Bu proje sonucunda, sadece merkezden yönetim sağlanacak ve tüm sistemler güncel hale getirilmiş olacaktır.
Proje 3 yıl sürecek olup, İstemci tarafında kullanılacak cihazların tamamı PARDUS Kurumsal Sürümü ile kullanılacaktır. Bu proje kapsamında, istemcilerde kullanılacak Masaüstü Sanallaştırma Ortamı (VDI) imajları hazırlanacaktır. İlgili PARDUS makineleri yönetebilmek için 19 Mayıs 2020 tarihinde 1.0 sürümü duyurulan Liman Merkezi Yönetim Sistemi(MYS) yazılımı kullanılacaktır. Bu yazılım ile birlikte, PARDUS ve GNU/Linux tabanlı istemci ve sunucuların uzaktan yönetilebilmesi sağlanacaktır.
İmza törenine MSB adına Daire Başkanları Suat İSKENDER, Adem EYLENCE, Tuncay KİBAR, Barış Egemen ÖZKAN, Ali BARLES ve Milli Savunma Uzmanı Ahmet FARFAR ile HAVELSAN adına Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT) Genel Müdür Yardımcısı Ömer Özkan, BİT Programlar Direktörü Karaca Demirbağ, BİT İş Geliştirme Direktörü Çağlayan Karapınar, BİT AR-GE ve Mühendislik Direktörü Serkan Gümrükçüoğlu, BİT MSB Modernizasyon Proje Müdürü Elvan Cahit Şahin de katılım sağladı.

Kaynak: DefenceTurk

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*