ASELSAN, NATO’nun Düzenlediği Savunma İnovasyon Yarışması’ında Birinci Oldu

aselsan natonun duzenledigi savunma inovasyon yarismasiinda birinci oldu
aselsan natonun duzenledigi savunma inovasyon yarismasiinda birinci oldu

ASELSAN, NATO İletişim ve Bilgi Ajansı (NCIA) tarafından bu yıl 5’incisi düzenlenen Savunma İnovasyon Yarışması’nda birinci oldu.
NATO İletişim ve Bilgi Ajansı (NCIA)’nın 2016 yılından beri düzenlediği “Savunma İnovasyon Yarışması”nın 5’incisi 2020 yılında gerçekleştirildi. Türk savunma sanayii firmalarının önde gelenlerinden olan ASELSAN, Savunma İnovasyon Yarışması’nın 2020 yılı birincisi oldu. ASELSAN, bahse konu yarışmada, hava gözetleme radar performansını iyileştirmeye yönelik geliştirdiği 2 proje önerisiyle, sistemlerini NATO ortak güvenliği için operasyonel kullanıma dönüştürme şansı elde etti. Yarışmaya katılanlar arasında, sırasıyla 2’inci ve 3’üncü olan Çekya merkezli ERA a.s. ve Kanada merkezli Reticle Ventures Canada Incorporated firmaları yer aldı.
ASELSAN tarafından geliştirilen ‘Ağ Destekli Yetenek’ projesi NATO’nun EURASIAN STAR’19 tatbikatından kedini ispatladı
EURASIAN STAR (EAST) 2019 Tatbikatı, 3’üncü Kolordu Komutanlığı, İstanbul’da, NATO Komuta ve Kuvvet Yapısıyla birlikte on dokuz karargâh, millî kurum ve uluslararası kuruluştan toplam 495 personelin katılımıyla icra edilmişti.
EAST-2019 tatbikatında taktik durumun oluşturulması ve tatbikat boyunca güncel durumun yansıtılması maksadıyla, ASELSAN tarafından Ağ Destekli Yetenek (ADY) Projesi kapsamında geliştirilmekte olan Tabur Üstü Komuta Kontrol Sistemi (TÜKKS/TACCIS) yazılımının başarılı bir şekilde kullanıldığı aktarılmıştı.
ADY Projesi kapsamında EAST-2019 çalışmalarına 30 Eylül 2019 tarihinde TÜKKS/TACCIS yazılımının kurulumu ile başlandı. Kurulum, eğitici ve kullanıcı eğitimleri, tatbikat öncesi veri girişi ve tatbikatın icrası safhalarına yoğun personel desteği verildi. Bu esnada eğitmen, kurulum sorumluları ve kullanıcı personelden geri beslemeler alındı ve tatbikatın başarılı bir şekilde tamamlanması için gerekli çalışmalar yürütüldü.
ADY Projesi teslimatından on ay önce Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarının öncelikle karşılanması maksadıyla TÜKKS/TACCIS yazılımı ile ilk kez katılım sağlanan EAST-2019 tatbikatı başarı ile tamamlandı.

Kaynak: DefenceTurk

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*