AKSUNGUR SİHA’nın Yeni Hedefi 55 Saat Havada Kalmak

aksungur sihanin yeni hedefi saat havada kalmak
aksungur sihanin yeni hedefi saat havada kalmak

59’uncu test uçuşunda 49 saat havada kalarak rekor kıran AKSUNGUR, 55 saat havada kalmayı hedefliyor.
ANKA’dan farklı olarak, güdüm kontrol sistemi, yapısalı, uçuş mekaniği, iniş takımları, motor ve yakıt sistemi gibi tüm uçak sistemleri gibi birçok özelliği baştan tasarlanan AKSUNGUR, tam mühimmat kapasitesiyle ilk kez yaklaşık 28 saat havada kalarak, büyük bir heyecana neden olmuştu. Başarısını 49 saatlik bir uçuşla taçlandıran insansız hava aracı, 20 bin feet irtifada yaptığı bu uçuşta rotasını ay ve yıldız şeklinde oluşturarak, şanlı bayrağımızı gökyüzüne çizmişti.
59’uncu uçuşunda 49 saat havada kalarak, birçok gururu aynı anda yaşatan insansız hava aracı, 300 saatlik uçuş saatini doldurmuş durumda. İlk kez Paris Airshow’da maketi, IDEF’te ise gerçeği sergilenen aracı ikinci fazında ise özel bir gövde bekliyor. TUSAŞ, AKSUNGUR’un daha gelişmiş bu versiyonunu da yakında gökyüzüne taşımayı ve 55 saat havada kalmayı hedefliyor.

AKSUNGUR SİHA’dan TEBER güdüm kitli mühimmat ilk kez atıldı

T.C. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir TSK’ya yeni bir TEBER Lazer Güdüm Kitli mühimmat ile AKSUNGUR SİHA’dan atış gerçekleştirildiğini açıkladı. Demir sosyal medya hesabı twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “TEBER güdüm kitli mühimmat ilk kez bir İHA’dan atıldı. ROKETSAN’ın ürettiği TEBER’in Aksungur’dan atışı başarılı şekilde gerçekleşti.” ifadelerine yer vermişti.
AKSUNGUR SİHA’dan gerçekleştirilen atışta TEBER-82 mühimmatında harp başlığı olmadığı görülmektedir. TEBER-82 mühimmatının 3 metreden daha az cep değeri var. Atışta ise cep değerleri ile paralel bir isabet gerçekleştirildiği görülüyor.
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen çift motorlu AKSUNGUR ve tek motorlu ANKA+ İHA’lara TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen Hassas Güdüm Kiti (HGK) ve Kanatlı Güdüm Kiti (KGK) entegrasyonu da başladı. AKSUNGUR İHA ise 750 kg faydalı yük kapasitesine sahip. Yerli İHA’larımız gerçekleştirilen KGK ve HGK entegrasyonu sayesinde daha etkili vuruş kabiliyetine sahip olacak. AKSUNGUR’un envantere girmesi ile İHA’ların etkinliğinin daha da artması bekleniyor.
AKSUNGUR MALE sınıfı İHA Sistemi: gece/gündüz her türlü hava koşullarında istihbarat, gözetleme, keşif ve taarruz görevlerini gerçekleştirebilen; EO/IR, SAR ve Sinyal İstihbaratı (SINGINT) faydalı yüklerini ve çeşitli havadan yere mühimmat sistemlerini taşıyabilen Orta İrtifa Uzun -Süre- Havada Kalışlı İnsansız Hava Aracı Sistemi’dir. AKSUNGUR 40.000 feet irtifaya çıkabilen ve en zorlu operasyonların tamamlanabilmesine imkan veren iki adet çift turboşarjlı dizel PD-170 motoru kullanacak.

Kaynak: DefenceTurk

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*