MKEK’nin Yerli Deniz Topunun Özellikleri Belli Oldu

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Türk Deniz Kuvvetlerinde mevcut gemiler için “76/62mm Deniz Topu” geliştiriyor.
11 Temmuz 2020 tarihli Milliyet gazetesinden Abdullah Karakuş’un haberine göre Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) gemiler için bir “deniz topu” geliştiriyor.76/62 mm Deniz Topu Geliştirme Projesi: “Silah sisteminin yurtdışı tedarik süresi minimum 24 ay iken, yerli ve milli imkânlarla üretilecek prototipin 12 ay içerisinde fabrika kabul testlerine başlanması planlanıyor. Kurumun, silah sistemini yerlileştirme çalışmalarına başladıktan sonra, yurtdışı tedarikçi firma, birim fiyatını çok düşürmüş. Bu silah sistemi Deniz Kuvvetleri envanterindeki orta ve düşük tonaj gemilerde kullanılacak.”

Yerli 76/62 Deniz Topunun Özellikleri

  • Silah sistemi menzili 16 km’dir.
  • Namlu çapı 76 mm, boyu 4700 mm’dir.
  • Namlu su soğutma sistemine sahiptir.
  • Atim hızı max. 80 atım/dk dır.
  • Silah sistemi mühimmatsız 7500 kg, mühimmat ile birlikte 8500 kg ağırlığa sahiptir.
  • Silah sistemi 70 mühimmat kapasiteli döner cephaneliğe sahiptir.
  • Silah sistemi hava, kara ve deniz hedeflerine karşı etkilidir.

Gemi topları uzun menzile çok hızlı şekilde atış yaptıkları için geliştirilmeleri standart obüs ve toplardan farklı olmaktadır. Bu nedenle gemi topu geliştirilmesi ve üretimi zorlu bir süreç. Türk Deniz Kuvvetleri envanterinde İtaylan OTO Melara (Leonardo Grubu altında) 76 mm gemi topu kullanılıyor. Türk Deniz Kuvvetleri envanterindeki Gabya sınıfı fırkateynler, ADA sınıfı korvetler ve Rüzgar, Doğan sınıfı, Yıldız sınıfı ve Kılıç sınıfı hücumbotlarda OTO Melara 76 mm gemi topu kullanılıyor.OTO Melara tarafından üretilen 76 mm top sisteminin Compact, Super Rapid ve Strales Systems adında 3 farklı versiyonu bulunuyor. Türk Donanması gemileri çok büyük oranda Compact modelini kullanıyor. Yeni üretilen gemilerde ise Super Rapid modeli kullanılıyor. Türk Deniz Kuvvetleri en çok 76 mm top kullanan donanmalardan biri olarak öne çıkıyor. Bu topun yerli olarak geliştirilmesiyle önemli miktarda kaynak ülke içinde kalacak.

Kaynak: DefenceTurk

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*