KORKUT Hava Savunma Sisteminin Eğitim Simülatörü Göreve Başladı

Kundağı Motorlu Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemi “KORKUT” için HAVELSAN tarafından geliştirilen Eğitim Simülatörü Korkut-ES göreve başladı
Askeri ve sivil alanda kullanılan platformlar için simülatör geliştiren, bu alanda Türkiye’ye liderlik eden HAVELSAN, KORKUT hava savunma sistemi için simülatör üretme sorumluluğu üstlendi. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirdiği simülatörlerle personel eğitim süreçlerinde önemli bir konuma sahip olan HAVELSAN ürettiği KORKUT-ES ile hava savunma birimlerinin de ihtiyaçlarına karşılık vermiş oldu.
HAVELSAN mühendisleri tarafından geliştirilen Korkut Eğitim Simülatörü, Konya Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Hava Savunma Eğitim Merkezi’ne kuruldu. Korkut-ES sisteminin 6 farklı hava savunma ve komuta kontrol sisteminin bağımsız ya da tümleşik konfigürasyonda eğitimlerinin verilmesine olanak sağlayacağı ifade edilmektedir.
KORKUT Seri Üretim Sözleşmesi T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında 19 Mayıs 2016 tarihinde imzalandı. KORKUT sistemlerinin seri üretimi kapsamındaki ilk teslimat Mart 2019’da yapıldı. Son teslimatlarla birlikte toplamda 13 adet KORKUT Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemi TSK’ya teslim edildi. ASELSAN’ın ana yüklenici olduğu projede, HAVELSAN da alt yüklenici olarak Korkut-ES’yi geliştirerek teslim etti.

KORKUT Kundağı Motorlu Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemi

KORKUT Sistemi, hareketli unsurlar ile mekanize birliklerin hava savunmasının etkin şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla geliştirilmiş bir hava savunma sistemidir. KORKUT Sistemi, 3 Silah Sistemi Aracı (SSA) ve 1 Komuta Kontrol Aracı’ndan (KKA) oluşan takımlar halinde görev yapacaktır. KORKUT-SSA, yine ASELSAN tarafından geliştirilen 35 mm Parçacıklı Mühimmatı atma kabiliyetine sahiptir. Parçacıklı Mühimmat; 35 mm hava savunma toplarının görevlerini havadan karaya füzeler, seyir füzeleri ve insansız hava araçları gibi güncel hava hedeflerine karşı etkin olarak icra edebilmelerine imkan sağlamaktadır.

Kaynak: DefanceTurk

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*