Sanayimiz Emin Adımlarla Yoluna Devam Edecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, her hal ve koşulda üretimi ayakta tutacaklarına dikkati çekerek, “Rekabet gücümüzü daha da artıracak politikaları tereddütsüz uygulayacağız. Sanayimiz emin adımlarla yoluna devam edecek.” dedi.

FIRSATLARA ODAKLANMALIYIZ

Bakan Varank, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Genişletilmiş Yönetim Kurulu Toplantısı’na video konferans yoluyla katıldı. Konuşmasında, Covid-19 salgınının pek çok dengeyi sarsmaya devam ettiğini kaydeden Varank,  “Yaşadığımız bu dönem; dünya açısından geçici bir şok olabileceği gibi, kalıcı hasarlar bırakan uzun vadeli bir çıkmaza da dönüşebilir. Durum her ne olursa olsun, bizim güçlü kalıp, bu dönemin bize sunduğu fırsatlara odaklanmamız gerekiyor.” dedi.

SALGINLA MÜCADELE

Varank, salgınla mücadelede Türkiye’nin, kendini pek çok ülkeden pozitif yönde ayrıştırdığını anlatarak, “İstihdam, finansman ve sosyal yardım alanlarında kritik adımlar attık. İşçiyi ve işvereni mağdur etmemek adına, kısa çalışma ödeneğinden faydalanma şartlarını kolaylaştırdık. Başvuru sayısı 3 buçuk milyonu geçti. Şimdiye kadar 2 buçuk milyon kişiye de ödeme yapıldı.” diye konuştu.

MÜSAADE ETMEYECEĞİZ

Türkiye’nin sağlam bir üretim ve Ar-Ge altyapısına sahip olduğunu altını çizen Varank, “Türk sanayisinin zayıflamasına müsaade etmeyeceğiz.” dedi. Varank, her hal ve koşulda üretimi ayakta tutacaklarına dikkati çekerek, “Rekabet gücümüzü daha da artıracak politikaları tereddütsüz uygulayacağız. Böylelikle sanayimiz emin adımlarla yoluna devam edecek.” diye konuştu.

YOL ARKADAŞIMIZSINIZ

Faaliyetini büyütmek isteyen, yatırıma odaklanan ve istihdam oluşturan herkesin yanında olmaya devam edeceklerini vurgulayan Varank, “Geleneksel sektörlerimize sahip çıkarken, katma değerli ve teknoloji yoğun sektörleri daha güçlü destekleyeceğiz. OSB temsilcileri olarak sizler, bu süreç boyunca yol arkadaşımız olacaksınız.” ifadelerini kullandı.

TAMAMI FAALİYETLERİNE BAŞLADI

Varank, üretim cephesinde kayda değer gelişmeler olduğunun altını çizerek, “Otomotiv ana fabrikalarının tamamı faaliyetlerine başladı. Tekstil firmalarında da hareketlenmeler söz konusu. Gıda, kimya, ilaç ve ambalaj sektörü güçlü bir şekilde yoluna devam ediyor.” açıklamasında bulundu.

TSE’NİN ÖNLEM KILAVUZU

OSBÜK yönetim kurulu üyelerine 5 tavsiyede bulunan Varank, şöyle devam etti: Birincisi ve en önemlisi çalışanlarınızın sağlığını güvence altına almanız. Önlemlere ilişkin bir kılavuz hazırladık. TSE’nin hazırladığı bu rehber dokümanı bir iki gün içinde yayımlayacağız. İkinci beklentimiz, dinamik olmanız. Üçüncü olarak, tedarik zincirlerindeki konumunuzu güçlendirin. Dördüncü olarak, yerlileşme oranlarınızı artırmak için gayret etmelisiniz. Son önerimse; verimliliği arttıracak dijital dönüşüm yatırımlarınızı ertelememelisiniz.

EKONOMİNİN GÖZ BEBEĞİ

Varank, sanayi sektörünün ekonominin göz bebeği olduğunu kaydederek, “Her türlü desteğimiz emrinize amade. Yeni normali, sizler şekillendireceksiniz. Salgın sona erdiğinde Türkiye ekonomisi, daha güçlü bir şekilde kaldığı yerden yoluna devam edecek.” dedi.
OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, Covid-19 taramasının OSB’lerde yaygınlaştırılmasında görev almaya hazır olduklarını belirtti. Pandemi sürecinin ilk gününden beri Türkiye’de üretimin durdurulmaması gerektiğini söylediklerini anımsatan Kütükcü, “Sanayicilerimizin kararlılığı ve devletimizin desteğiyle üretime devam ettik.” dedi. Kütükcü, OSB sanayicilerinin taleplerini de Bakan Varank’a iletti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*