ASELSAN'ın Denizgözü AHTAPOT Sistemi Göreve Hazır

Denizgözü-AHTAPOT sistemi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının Elektro-Optik Dayrektör (EOD) Sistemi ihtiyaçları göz önüne alınarak deniz platformlarına özel olarak geliştirildi ve daha önceden teslimatları gerçekleştirilen ASELFLIR-300D sistemi yerine kullanılmak üzere tasarlanarak 2018 yılında teslim edilen prototip ürünler ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin kullanımına sunuldu.
MİLGEM 3’ncü ve 4’üncü gemilerinde ilk iki prototipi entegre edilmiş ve fiilen kullanılmakta olan Denizgözü-AHTAPOT sistemi geliştirme çalışmaları, ASELSAN öz kaynakları ile 2015 yılında başladı. Beş yıllık bir geliştirme süreci sırasında gerçekleştirilen faaliyetler sonunda imzalanan sözleşmeler kapsamında, Denizgözü-AHTAPOT sistemi Türk Donanmasının hizmetine temel EOD Sistemi olarak girmiş olacak. Sonuncusu 2025 yılında teslim edilecek olan bu sistemlerden seri üretimden çıkan ilk iki Denizgözü-AHTAPOT sisteminin fabrika kabul testleri, Mikroelektronik Güdüm ve Elektro-Optik (MGEO) Sektör Başkanlığı Akyurt yerleşkesinde tamamlandı.
Aralarında TCG-BURGAZADA, TCG-KINALIADA ve TCG-ANADOLU gemilerinin de olduğu yeni nesil tüm muhrip ve destek gemilerinde Denizgözü AHTAPOT sisteminin kullanımı artarak devam ediyor. Yerli ve milli imkânlarla ortaya çıkarılmış, dünya standartlarında bir elektro optik dayrektör olan Denizgözü-AHTAPOT sisteminin, önümüzdeki yıllarda dost ve müttefik donanmalarda da ülkemizin deniz elektro-optik konusundaki temsilcisi olması hedefleniyor.

Denizgozu Ahtapot Sistemi
Denizgozu Ahtapot Sistemi

Denizgözü-AHTAPOT Tedarik Sözleşmesi

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacını karşılamak üzere Milli Savunma Bakanlığı ile ASELSAN arasında Denizgözü AHTAPOT-S Elektro-Optik Keşif ve Gözetleme Sistemi tedarikine yönelik bir sözleşme imzalandı.
54,5 milyon USD tutarındaki sözleşme ile; Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki gemilerin Denizgözü AHTAPOT-S Sisteminin sahip olduğu yüksek elektro-optik yetenekler sayesinde hem gündüz hem gece gözetleme ve hedef konumlama kabiliyetleri arttırılmış olacak.

Denizgözü AHTAPOT-S

Denizgözü AHTAPOT-S Sistemi, ASELSAN tarafından tasarlanmış olan Denizgözü AHTAPOT Sisteminin geliştirilmiş ve ilave yetenekler ile donatılmış yeni nesil versiyonu olup deniz platformlarına özel tasarımı sayesinde üzerinde yer aldığı platformların tüm elektrooptik ihtiyaçlarını karşılayabilecek bütünlükte bir sistem çözümü olarak öne çıkıyor.
Denizgözü AHTAPOT-S Elektro-Optik Sensör Sistemi, birbirinden farklı gelişmiş teknolojileri kullanmakta olan algılayıcıları kolay idame edilebilir dağıtık bir yapı içerisinde sunuyor. Sistem; orta dalga boyunda (MWIR) çalışan bir termal görüntüleme sistemi, full HD renkli gündüz görüş kamerası, kısa dalga boyunda (SWIR) çalışan bir termal görüntüleme sistemi ve lazer mesafe ölçer birimlerini kapsıyor. Denizgözü AHTAPOT-S, geniş bir menzil aralığında hedefin belirlenmesi (tespit, teşhis, tanıma) ile ilgili gereksinimleri karşılıyor.
Kullanıcı, yüksek performanslı termal görüntüleme sistemindeki sürekli optik büyütme, hassas jiroskopik stabilizasyon ve tek tuşla otomatik odaklama yetenekleri sayesinde sistemin sahip olduğu elektro-optik yetenekleri 7/24 keşif ve gözetleme amaçlı kullanabilme avantajına sahip oluyor. Yüksek çözünürlüklü sayısal video çıkışları da kristal berraklığında bir görsel performans sergileyerek kullanıcıya en iyi çevresel farkındalığı sağlıyor. (Kaynak: defenceturk)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*