Ankara’nın En Güzel 5 Kitapçısı

Ankara ili denilince insanın aklına ilk önce devlet kurumları, politika, resmiyet kelimeleri gelmektedir. Devlet kurumlarının fazla olması, insanlarda politika ve siyaseti anımsattığı için insanlar için Ankara şehri soğuk şehir olarak algılanmaktadır. Bir İstanbul gibi denizi olmayabilir, martıları, mükemmel manzaraları olmayabilir ama Ankara kültür sanat açısından oldukça aktif ve gelişmiş bir şehirdir. Türkiye’nin en büyük üniversiteleri ve 500 bini geçkin sayıda üniversite öğrencisi Ankara’da bulunmaktadır. Kültür sanat denildiğinde akla ilk gelen ortamlar ise kitabevleridir. Günümüzde gittikçe yaygınlaşan kitap-kafe tarzında mekanlar da yaygınlaşmaktadır. Eskiden günümüze kadar gelen tozlu rafların bulunduğu sahaflar dışında kitap- kafe tarzındaki kitabevleri de artık tercih edilen mekanlar arasındadır.
Fatih Kitabevi
Ankara ve kitap kelimeleri denilince akıllara gelen ilk isim Fatih Yurdakul’un sahibi olduğu Fatih kitabevidir. 30 yıldan daha fazla bulunan Fatih kitabevinin en çok sevilmesinin nedenlerinden biri sahibi Fatih beydir. Fatih bey tam bir kitap ve yazar dostu olarak bilinir. Fatih kitabevi öğrencilerin yanı sıra birçok siyasetçi, kültür adamı tarafından da uğrak bir mekandır. Kitap satın almaya gidenler Fatih bey ile sohbet etmeden dükkandan ayrılmazlar.
Dost Kitabevi
Dost kitabevi de kitapseverler açısından en çok tercih edilen kitabevleri arasındadır. İstenilen her türlü kitabın bulunduğu, büyük, kitap açısından en kapsamlı ve Kızılay’ a gidildiğinde ilk girilen mekanlar arasında bulunmaktadır.
Kurtuba kitabevi
En önemli kitabevlerinden bir diğeri ise Kurtuba kitabevidir. Kurtuba, kitap-kafe tarzında çay kahve tiryakileriyle kitapseverleri buluşturan bir mekandır. Hem kitap okuyup hem kahve içilebilecek bir yerdir. Kurtuba kitabevinde her gün ayrı bir etkinlik yapılmaktadır. Yılın her günü, paneller, imza günleri, anma törenleri, konferanslar düzenlediği etkinliklerden bazılarıdır.
Arkadaş Kitabevi
Arkadaş kitabevi de son günlerdeki kitap- kafe modasını takip eden kitabevleri arasındadır. Arkadaş kitabevi ayrıca Ankara’nın en büyük kitapçıları arasında yer almaktadır. İçeriye girildiği zaman kitapçıdan daha çok bir kütüphaneyi andıran Arkadaş kitabevi kitapseverlerin uğrak mekanı haline gelmiştir. Mekan oldukça sessiz, nezih, temiz ve ferah bir kütüphaneyi andırdığı için ders çalışmak için de iyi bir ortamdır.
 İhtiyar Kitabevi
İhtiyar kitabevi de Kurtuba kitabevi gibi kitap kafe tarzında bir mekandır. Ankaralıların uğrak bir mekanı haline gelmiştir. Daha çok üniversite öğrencileri tarafından tercih edilmektedir. İhtiyar kitabevinde hem kitap okuyup hem de kahvelerinizi yudumlayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*