Yeni Nesil Kriminal İnceleme Aracı KIRAÇ Tanıtıldı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, sosyal medya hesabından Yeni Nesil Kriminal İnceleme Aracı Projesi kapsamında üretilen KIRAÇ araçlarının anahtar teslim töreni ile Emniyet Genel Müdürlüğü’ne teslim edildiğini açıkladı ve “Teşkilatımıza hayırlı olsun.” notunu ekledi.
KIRAÇ’ın anahtar teslim ve tanıtım toplantısı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katıldığı törenle yapıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen törende, Başkanımız Prof. Dr.İsmail Demir ve Katmerciler Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Katmerci de yer aldı.
Savunma alanında pek çok projenin hayata geçirilmesinde kritik rol başkanlığımız tarafından başlatılan proje kapsamında geliştirilen KIRAÇ, Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığının faaliyetlerini hızlı ve etkin gerçekleştirmesine yardımcı olmak üzere Katmerciler tarafından özgün olarak tasarlandı ve üretildi.
Emniyet Genel Müdürlüğü ekipleri tarafından olay yerlerinin planlı ve etkili şekilde incelenebilmesi, delillerin emniyetli ve hızlı toplanması amacıyla geliştirilen Kıraç, Zırhsız Olay Yeri İnceleme Aracı, Zırhlı Olay Yeri İnceleme Aracı ve Zırhsız Kriminal Laboratuvar İnceleme Aracı olmak üzere üç farklı konfigürasyonda üretiliyor.
Toplam 60 adet üretilecek “Kıraç”lardan 20’si zırhlı, 40’ı zırhsız olacak. Ayrıca 385 panelvan tipi Olay Yeri İnceleme Aracı ile kriminal inceleme faaliyetlerinde kullanılmak üzere kullanılacak görev ekipmanları Katmerciler tarafından üretilip, 2021 yılı ortasına kadar teslim edilecek.
Törende sergilenen ve anahtarı verilen 6 adetlik ilk parti ”Kıraç”lar, nisan ayında teslim edilmişti.
Daha önce üretilen olay yeri inceleme araçlarından çok daha üstün özelliklerde donanıma sahip olay yeri inceleme ve mobil kriminal inceleme aracının içinde ofis, delil muhafaza, laboratuvar gibi çeşitli bölümler bulunuyor.
Olay yeri ve kriminal laboratuvar incelemede kullanılacak araçta, atış mesafe ve yönü tespit sisteminden delil analiz cihazlarına, otomatik parmak izi sisteminden (APFIS) kimyasal analize, delil muhafaza sisteminden internet ve uydu sistemine birçok sistem yer alıyor.
Kıraç, 4×4 ve 4×2 devir hızına sahip olarak yüzde 30 eğime tırmanabiliyor. Araç, tam bağımsız süspansiyon sistemi ve otomatik şanzımanlı 4×4 özellikleri sayesinde, her türlü hava ve yol koşulunda mükemmel hareket kabiliyeti sunuyor. Kıraç araç platformunun ekstra yük kapasitesi, farklı seviyelerde balistik koruma ve çok yönlü ekipman kullanımına olanak sağlıyor.

İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın