Türkiye’nin Karayolu, Demiryolu, Havayolu ve Denizdeki Hedefleri

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Türk gençliği 15 Temmuz gecesinde, şehit ve şahit olarak, üzerine düşen görevi fazlasıyla yapmıştır.” ifadesini kullandı.

Karaismailoğlu “Güçlü Türkiye’nin Lokomotifi Gençlik” programına katılarak Türkiye’nin 2023 ve 2053 yılındaki hedeflerine gençler sayesinde ulaşacağını belirtti.

Büyük Türkiye için üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirme ve gençlerin çabalarını destekleme kararlılıklarının güçlenerek devam ettiğinin altını çizen Karaismailoğlu,  “Türkiye toplam nüfusunun  yüzde 32’sinden fazlası öğrenim çağında olan genç ve dinamik bir ülkedir. Bizim öğrenci nüfusumuz, birçok Avrupa ülkesinin toplam nüfusundan daha fazladır. Genç nüfus demek; dinamiklik, gelişme, değişim ve iyiye dönüşüm imkanı demektir.” değerlendirmesini yaptı.

“Biz gençlerimizi ülkemizin geleceği, yarınlarımızın güvencesi ve göz aydınlığı olarak görüyoruz” diyen Karaismailoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“15 Temmuz hain darbe girişiminin olduğu gece gençlerimiz, köprü başlarında, Kızılay Meydanında, Emniyet Müdürlüklerinin önünde TBMM ve Genel Kurmay Başkanlığının kapısında ve daha birçok yerde vatanına, milletine, bayrağına, istiklaline ve demokrasisine sahip çıkmıştır. 15 Temmuz gecesinde Türksat’ta şehit düşen Ahmet Özsoy ile, İzmir’in işgalinde ilk kurşunu atan Hasan Tahsin, bizim için bir ve biriciktir.”

Bakan Karaismailoğlu,  Türk gençliğinin 15 Temmuz gecesinde, şehit ve şahit olarak, üzerine düşen görevi fazlasıyla yaptığının altını çizdi.

Bakanlık olarak yaptıkları her yatırımda, gençlere destek olmaya devam ettiklerini vurgulayan Karaismailoğlu, şöyle devam etti: “Son 18 yılda ülkemiz, ulaşım, iletişim ve haberleşmede kat be kat büyümüş, adeta çağ atlamıştır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğindeki hükümetlerimiz, önemli yatırımlarını bu ülkenin insanlarının ve gençlerinin hizmetine sunmaktadır. Bilişim Sektörünü biz ‘siber vatan’ olarak görüyoruz. Fiziki vatanımızı koruyup geliştirdiğimiz gibi, siber vatanımızı da geliştiriyoruz.”

“1 milyon yazılımcı projesi hız kesmedi”

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından başlatılan “1 Milyon Yazılımcı Projesi”nin tüm hızıyla devam ettiğine dikkati çeken Karaismailoğlu, “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun ‘BTK Akademi’ bünyesinde eğitim alan gençlerimiz sınavlarını geçtiklerinde meslek ve hemen iş sahibi olacaklar.” ifadesini kullandı.

Karaismailoğlu konuşmasında şu bilgileri verdi: “2003 yılından bu yana yaptığımız yatırımlarla; Türkiye’yi bilişim otobanları ile donattık. Ülkemizdeki genişbant abone sayısı 2020’de 77 milyona çıktı, bu sayı 2023’de 83 milyona çıkacak. Mobil abone sayımız; 2003’de 27.9 milyon iken, 2020’de 81.8 milyon olacak. 2023 hedefi: 87.6 milyondur. Türkiye’de 75.3 milyon internet kullanıcısı var. Mobil şebekelerde yerli ve millilik oranı, 2016’da yüzde 1 iken, 2019’de yüzde 23’e yükseldi. Yakın zamanda 5G teknolojisinin ülkemizde kurulması için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yıldönümündeki hedefimiz; her eve internet erişimi sağlamaktır.”

Türkiye’nin kara, demir, hava yolları ve denizdeki hedefleri

Karayollarında yapılan icraatlara da değinen Bakan Karaismailoğlu, “2003 yılından ülkemizde sadece 6 bin kilometre bölünmüş yol varken, bugün bunu yaklaşık 5 kat artırarak, 27.300 kilometreye çıkardık. 2030’de hedefimiz 29 bin kilometredir.” dedi.

Karaismailoğlu demiryollarında da 2003’te 10 bin kilometre olan demiryolu ağının 2020’de 13 bin 831 kilometreye çıkarıldığına dikkati çekerek, 2023’de hedefin 18 bin kilometre olduğunu bildirdi.

Havayollarındaki mevcut durumu ve hedefleri de aktaran Karaismailoğlu, “Havalimanı sayısını 26’dan 56’ya çıkardık. 2003 yılında yurtdışında 60 noktaya uçarken, bugün uçuş yaptığımız nokta sayısını ise 329’a çıkardık. 2003 yılı sonunda yıllık yolcu sayımız 34,5 milyon iken, bugün, 210 milyona ulaştık.” şeklinde konuştu.

Karaismailoğlu, denizcilikle ilgili olarak da şu bilgileri paylaştı: “Biz denizlerimizi ‘Mavi Vatan’ olarak görüyoruz. Denizcilik eğitiminde de önemli mesafeler kat ediyoruz. 15’i lisans 11’i ön lisans düzeyinde eğitim veren YÖK’e bağlı Fakülte ve Yüksekokulda 1260’ı güverte, 760’ı makine bölümlerinde olmak üzere yaklaşık 2000 öğrenci eğitim alıyor. Mega Yat İmalatı ve Gemi Söküm sektöründe Dünya 3’üncüsüyüz. 18 yılda, dünya denizcilik filosuna göre  yüzde 87 daha fazla büyüme sağladık. Gemi üretiminde hedefimiz; yüzde 80 oranında milli ve yerliliktir.”

“Gençlere güvencimiz tam”

Konuşmasında “15 Temmuz’da vatanseverliğini bir kez daha ispat eden gençlerimize güvencimiz tamdır.” diyen Karaismailoğlu, Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gençliğe verdiği önemi onlara özel bir hitabe ile gösterdiğine dikkati çekti.

Karaismailoğlu şöyle devam etti: “15 Temmuz hain girişimde bu ülkenin namusunu koruyan gençliği milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy şöyle tanımlıyor,  ‘Âsım’ın nesli…diyordum ya…nesilmiş gerçek. İşte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek’

15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul’da hainlere karşı Boğaziçi Köprüsünün başında şehit olan gençlerimizi Necip Fazıl Kısakürek’in şu dizeleriyle ve hayırla anıyorum;

 ‘İşte bütün meselem, her meselenin başı, ben bir genç arıyorum gençlikle köprü başı’ “

Bakan Karaismailoğlu konuşmasının sonunda gençlere Atatürk’ün Gençliğe Hitabından “Ey Türk istikbalinin evladı!  İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi, vazifen, Türk istiklal ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur.” dizelerini okudu.

İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın