Milli Helikopter Gökbey Yıl Sonunda Yerli Motorla Uçacak

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen yerli ve milli marka Gökbey Genel Maksat Helikopterimiz yıl sonunda yerli ve milli motor ile uçmaya başlayacak.
TUSAŞ şu anda 4 helikopter programı yürütüyor. Bunlardan ikisi modifikasyon ve üretim ağırlıklı 5 tonluk T129 Atak Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri ile T70 Genel Maksat Helikopteri.
Bu program kapsamında şu ana kadar Türk Silahlı Kuvvetleri ve İçişleri Bakanlığına 59 helikopter teslim edilmiş bulunuyor.
Pakistan ile 30 helikopter ve Filipinler ile 6 helikopter için kontratlar imzalandı ama ABD’den motor ihracat lisansı bekleniyor.
Tamamen yerli ve milli imkanlarla tasarlanan Gökbey Genel Maksat Helikopteri’nin sertifikasyon ve geliştirme test uçuşları ise başarıyla devam ediyor. Bu yıl sonuna kadar yerli ve milli Motorla test edilecek Gökbey helikopterimiz böylece hiçbir sistem bakımından dışarıya bağımlı olmayan, herhangi bir kısıtlaması bulunmayan tamamen yerli ve milli bir helikopter olacak. Gökbey ile dünyada bir helikopteri bütünüyle kendisi tasarlayıp üreten 6-7 ülkeden biri olacağız.

Dr. İlhami Pektaş

İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın