Las Vegas’ta Spor Etkinlikleri ve Arenalar

Son yıllarda Amerikan spor dünyasının ilgi odağı hâline gelen ve önde gelen Amerikan futbolu, buz hokeyi, basketbol ve beyzbol takımlarının isim değiştirerek taşınmak için sıraya girdiği Las Vegas – görünüşe bakılırsa- ultra lüks kumarhane tesisleri sayesinde yakaladığı şöhreti, ülkenin büyük çaplı spor organizasyonlarına da ev sahipliği yaparak pekiştirme yolundaki ilk adımlarını sağlam bir şekilde atıyor.

Front Office Sports haberine göre Haziran 2016’da düzenlenen NHL takım sahipleri toplantısında oybirliğiyle alınan karar neticesinde 500 milyon dolar bedelle kurulan Vegas Golden Knights, 17-18 sezonundan itibaren aktif olmak üzere lige giriş yapmış ve spor tarihindeki ilk Las Vegas merkezli profesyonel spor kulübü olarak kayıtlara geçmiş ve ilerleyen yıllarda başlayacak profesyonel takım göçü sürecine öncülük etmişti.

Forbes’a göre güncel değer 1,125 milyar dolar olan buz hokeyi ekibi 2016’da açılan, inşaat maliyetleri 375 milyon doları bulan ve farklı sporlardaki karşılaşmalara ev sahipliği yapan T-Mobile Arena’da maçlara çıkıyor. İşletmeciliğini MGM Resorts’un üstlendiği arena, buz hokeyi müsabakalarında 17.500 kişilik izleyici kapasitesine sahip.

Musabaka Aralarında Eğlence İçin Sweet bonanza

Sweet bonanza’da her slot türünün meraklısına hitap eden bahis fırsatlarını kaçırmayın. Sweet bonanza sitesi; verdiği yüksek kazanç oranlarıyla sizin de kalbinizi kazanacak. Sweet bonanza slot seçenekleriyle de bilinen, 50’den fazla slot oyunu bulunan bir oyun merkezi.

Sweet bonanza 100 TL değerindeki kayıt bonusu ve free spin imkânıyla da göz dolduruyor. Sweet bonanza giriş sayfasına gitmek için https://sweet-bonanza-sitesi.com/ link’ine tıklamanız yeterli. Üye olduktan sonra arkadaşlarınıza da Sweet bonanza oyna tavsiyesinde bulunmayı sakın unutmayın.

NFL ve WNBA devlerinin tercihi Las Vegas

Geride bıraktığımız 5-6 yıllık süreçte NFL’in efsanevi ekibi Oakland Raiders ve başarılı WNBA ekiplerinden San Antonio Aces; daha iyi kârlılık sağlayacağı düşüncesinden hareketle isimlerini sırasıyla Las Vegas Raiders ve Las Vegas Aces olarak değiştirip Las Vegas kentindeki yeni merkezlerine taşınma kararı aldılar.

  • Raiders’ın sahibi Mark Davis, Oakland’da yaşadıkları nakit akışı sıkıntılarının Las Vegas’ta olmayacağını vurgulayarak bu hamleyi yaptıklarını söylüyor.
  • NY Times haberine göre Raiders’ın yeni evi Allegiant Stadium’un inşaat maliyeti 1,9 milyar doları buldu.
  • Takımın değerininse 6,2 milyar dolara ulaştığı belirtiliyor.
  • WNBA ekiplerinden Aces ise 2018’de taşındığı LV’deki ilk profesyonel kadın basketbolu takımı olmuştu.

Faaliyet gösterdikleri eski şehirlerde yeteri kadar gelir elde edemeyecekleri düşüncesi, profesyonel spor kulüplerinin Vegas gibi büyük ve henüz potansiyelini gerçekleştirmemiş pazarlara yönelmesindeki en büyük etken.

Vegas’a taşınmak için bekleyenler

2020 yılında taşındıkları LV’deki arenalarında spor karşılaşmalarına ek olarak çok farklı etkinlikler de düzenleyen Raiders, The Athletic haberine göre bu organizasyonlardan 70 milyon dolardan fazla hasılat sağladı. Bu gibi gelişmeler, başka ekiplerin de Vegas’a taşınma düşüncesini pekiştiriyor.

  • Amerikan Beyzbol Ligi MLB ekiplerinden Oakland Athletics, 28-29 sezonundan itibaren Vegas’ta yer alacaklarını duyurdu.
  • Kulüp, söz konusu tarihe kadar 1,5 milyar dolarlık stadyumunun inşaatını tamamlamayı hedefliyor.
  • 33.000 kişilik yeni stadyumda düzenlenecek sportif ve spor dışı faaliyetlerle ekstra gelir elde edilmesi hedefleniyor.

Özetlemek gerekirse, hâlihazırda bulundukları şehirde yeterli gelir elde edemedikleri gerekçesinden hareketle Vegas’a taşınmayı tercih eden profesyonel spor kulüpleri, Vegas’ın devasa ekonomik imkânlarından sonuna kadar istifade etmeyi hedefliyor. Bilet satışları, ürün satışları, stadyum içi faaliyetler ve konserlerden elde edilecek gelirler; yeni sponsorluk anlaşmaları ve daha birçok yeni gelir kapısı edinme fırsatını gören diğer kulüplerin de Vegas’a taşınma planlarını hayata geçirmeleri pek uzun sürmeyecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*