Karayolları Makine Parkı Yeni Araçlarla Güçlendi

karayollari makine parki yeni araclarla guclendi
karayollari makine parki yeni araclarla guclendi

Karayolları Genel Müdürlüğü kar mücadelesi ve yol bakım çalışmalarında kullanılacak 421 adet makine ve ekipman 17 Kasım Salı günü düzenlenen törenle hizmete alındı. Karayolları Akköprü Atölye Müdürlüğünde gerçekleştirilen törene Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Kamuran Yazıcı, Karayolları Genel Müdür Yardımcıları, Daire Başkanları ve Karayolcular katıldı.
Bakan Adil Karaismailoğlu, Türkiye’de tekerlek dönsün araba yürüsün anlayışı ile yapılan yolların devrinin artık kapandığını belirterek, “Uluslararası standartlara uygun, konforlu, can ve mal güvenliği sağlayan yollar yapıyoruz. Hatta, akıllı ulaşım sistemlerimiz ile ulaşımın her modunda çağın ötesine geçiyoruz” dedi.
Son 18 yılda Karayollarına 563,4 milyar lira yatırım yapıldığını dile getiren Karaismailoğlu, “Ülke genelinde bölünmüş yol uzunluğunu 6 bin 100 kilometreden 28 bin kilometrelere çıkardık. Dağları tünellerle; vadileri, boğazları köprülerle aştık. 2003 öncesi 50 kilometre olan tünel uzunluğunu 600 kilometrelere ulaştırdık. 311 kilometre olan toplam köprü ve viyadük uzunluğunu 680 kilometrelere yükselttik” ifadelerini kullandı.
Özellikle 2016 yılından itibaren yapılan geniş kapsamlı çalışmalarla Karayolları Makine Parkının yüzde 36,5’ini yenilediklerini aktaran Bakan Karaismailoğlu, makine parkında 16 yaş ve üstü ekonomik ömrünü dolduran makinenin oranının yüzde 61’den yüzde 27,2’lere düştüğüne dikkat çekti.
2020 yılında alınan makine ve ekipmanların yüzde 82,3’ünün yerli imalat olduğunu vurgulayan Bakan, bu alımlar ile makine parkının yenileme değerinin yaklaşık 5 milyar 486 milyon TL olduğunu söyledi.
Araç teslim töreninde konuşan Genel Müdür Abdulkadir Uraloğlu, Karayolları Genel Müdürlüğünün araç alımlarını kar mücadelesi ve yol bakım çalışmaları kapsamında yaptığını belirtti.
Kar mücadelesi çalışmalarının 7/24 esasına göre 65 bin 693 kilometrelik yol ağında, 440 adet karla mücadele merkezi üzerinden, 10.665 adet makine-ekipman ve 12.626 personel ile gerçekleştirildiğini ifade eden Genel Müdür Uraloğlu, 2020-2021 kış programında 526.129 ton tuz, 402.865 m3 tuz agregası, kritik kesimler için 10 bin tona yakın kimyasal buz çözücü kullanılacağını söyledi. Tipi ve esinti nedeni ile trafik akışının güçleştiği veya kapandığı kesimler için 818 kilometre kar siperi yapıldığını anlatan Genel Müdür, Karayolları Genel Müdürlüğü Makine Parkının genel durumuna ilişkin bilgi verdi.
Makine Parkında yer alan 13 bin 226 adet makinenin yaş ortalamasının son yıllarda yapılan alımlarla 10,5’a kadar düşürüldüğünü belirten Genel Müdürümüz, 2020 yılında alınan 421 adet makine ve ekipmanın maliyetinin 218 milyon TL olduğunu söyledi.
Genel Müdür Uraloğlu, Karayolları Makine Parkının İç ve Dış Güvenlik Harekatlarında, Kosova Barış Gücü kapsamında, AFAD’ın yürüttüğü Türkiye Afetle Mücadele Planı kapsamında Elazığ ve İzmir depremlerinde de kullanıldığını sözlerine ekledi.
Konuşmaların ardından makine ve ekipmanlar kesilen kurdele ile hizmete sunulurken, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu yeni alınan bir kamyonu makine parkında sürerek test etti.

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*