Bakan Karaismailoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Reformlarını Değerlendirdi

bakan karaismailoglu ulastirma ve altyapi reformlarini degerlendirdi
bakan karaismailoglu ulastirma ve altyapi reformlarini degerlendirdi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ulaştırma ve altyapı reformlarının yanı sıra gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulunup, soruları yanıtladı.

“İzmir’de ulaşım ya da iletişimde herhangi bir aksama yaşanmadı”

İzmir’deki deprem sebebiyle zarar gören altyapıya yönelik çalışmalara ilişkin soru üzerine Bakan Karaismailoğlu, “İzmir’de de altyapıda ya da iletişimde herhangi bir sıkıntı yaşanmadı. Enkaz altındaki vatandaşların pek çoğuna bu iletişim altyapımız sayesinde ulaşıldı, canlar kurtarıldı.” dedi. Bu tür afetlerde hükümetin ve devletin kolay organize olup tedbirler aldığına dikkat çeken Bakan Karaismailoğlu, Elazığ depremi ve Giresun’daki sel felaketini örnek gösterdi. Bakan Karaismailoğlu, “Giresun’da enkaz aylarca kaldırılmaz denilen yerde, 8’inci günde asfaltı döktük. Hükümet olarak, devlet olarak, kolay organize olup; tedbirlerimizi alıp, kısa zamanda bertaraf etmek için el birliğiyle bütün bakanlıklar olarak çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

“Altyapı yatırımlarımızı ciddi bir seviyeye getirdik”

Altyapı yatırımlarına ağırlık verdiklerini belirten Bakan Karaismailoğlu, “Bölünmüş yol uzunluğunu 5-6 bin kilometrelerden 27-28 bin kilometrelere çıkardık. Son 18 yılda altyapı yatırımlarımız biraz kara yolu ağırlıklı oldu çünkü orada ihtiyaç vardı. Artık onu çok ciddi bir seviyeye getirdik. 2002 yılına kadar Türkiye’de toplam 50 kilometrelik tünel vardı. Şu an bizim 600 kilometrelik tünelimiz, 200 kilometrelik de yapımı devam eden tünel ağımız var. Şu an sadece Artvin’de çalışan tünel uzunluğumuz 51 kilometre. Yusufeli Barajı’ndan dolayı yaptığımız tünellerin uzunluğu ise 56 kilometre. Artık kara yolu ağımız belli bir seviyeye geldi. Bundan sonra demir yollarına ağırlık vereceğiz” diye konuştu.

“Samsun-Sivas hattı çok önemli bir hat oldu”

Yenilenen Samsun-Sivas demir yolunun 1932 yılında yapıldığını anlatan Karaismailoğlu, ” Samsun-Sivas hattını yenilemeye 5 yıl önce başladık. Raylarına kadar altyapısını söktük ve yeniden yaptık. Oradaki üretimin Anadolu’ya ve dünyaya yayılması için çok önemli bir hat oldu.” değerlendirmesinde bulundu. Lojistik koridorların birbiriyle bağlantılı olduğuna da işaret eden Bakan Karasmailoğlu, “Ülkemizdeki hatlar elden geçiriliyor. Yeni hatları planlıyoruz. Sanayicilerimize bir müjde vermek istiyorum. Sanayi alanlarını, OSB alanlarını demir yolu ağlarına bağlıyoruz. Ayrıca limanları da demir yolu ağlarına bağlıyoruz. Sanayideki üretim kısa sürede limanlara bağlanacak. Lojistikteki yüzde 50 oranındaki maliyetleri yüzde 10’un altına düşürmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

“Hızlı tren çalışmalarımız devam ediyor”

Demir yolunda yük konusundaki çalışmaların yanı sıra, hızlı tren çalışmalarının da devam ettiğini belirten Karaismailoğlu, “Ankara-İzmir hattımız bir taraftan devam ediyor. Güneyde, Gaziantep’teki yatırımların denize ulaşması için Mersin-Adana-Gaziantep hattımız çok önemli. Yine Bursa’yı, Ankara-İstanbul hattına bağlıyoruz. Demir yolu ağlarımızı fizibilitelere göre planladık, yatırımlarımızla altyapıyı kurduğumuzda dünyada lojistik süper güç olacağız” dedi. Demir yoluyla taşınan yıllık 30 milyon ton yük miktarını, 2023 itibarıyla 45 milyon tona, 2028’de ise 150 milyon tona çıkartmayı hedeflediklerini ifade eden Bakan Karaismailoğlu, “Türkiye’nin en güvenilir yolcu ve yük taşıma markası olmak, demir yollarının Avrupa’da yük taşıyan markası olmak, hatta Doğu Ekspresi’ne alternatif hatlar oluşturmak istiyoruz. Toros Ekspresi, Van Gölü Ekspresi gibi turizm hatlarıyla ilgili planlamalarımız var. Hem kurum olarak hem de altyapı olarak buna hazırlanıyoruz. Önümüzdeki yıllar demir yolu yılları olacak” diye konuştu.

“Aralık ayı ortası itibarıyla 5A uydumuzu fırlatacağız”

Karaismailoğlu, uydu ve haberleşme projelerine ilişkin şunları söyledi: “5A uydumuzun imalatları bitti. Aralık ayı ortası itibarıyla 5A uydumuzun fırlatmasını yapacağız. 5A daha çok uydu yayıncılığıyla alakalı, kalite artacak. Peşinden 5B’nin imalatları devam ediyor. 5B’yi ise Haziran 2021 gibi planlıyoruz. Biz asıl farkı 5B’de hissedeceğiz, uydumuzu fırlattığımızda haberleşme hızımız oldukça artacak, internet hızı 56 gigabayta çıkacak. Yerli ve milli teknolojilerdeki gelişmelerin en önemli örneği 6A uydusunun da imalatı devam ediyor, 2022 başı itibarıyla uzaya fırlatacağız. Böylelikle uzayda da kendi teknolojilerimizi kullanmış olacağız.”

“Marmara Ring” projelerine ilişkin bilgi verdi

Bakan Karaismailoğlu, 1915 Çanakkale Köprüsü’ndeki yapım çalışmaları, Kuzey Marmara Otoyolu ve “Marmara Ring” projelerine ilişkin bilgi verdi. Kuzey Marmara Otoyolu’nun 400 kilometrelik bir aks olduğunu ifade eden Karaismailoğlu, “Türkiye’deki ticaret hacminin hareketliliğinin yüzde 60’ı olan bir bölgeden bahsediyoruz. Söz konusu otoyolun açılışını yaptığımız 6. kesimindeki tüneller dünyanın en genişi. Böyle bir konfor, rahatlık, güvenlik hiçbir ülkenin otoyolunda yoktur. Bunun gibi projeler ülkemize vizyon kazandırıyor. Kuzey Marmara Otoyolu’nun son kesimi olan İzmit-Akyazı hattı 21 Aralık’ta hizmete açılacak. Böylece 400 kilometre hat tamamlanacak.” diye konuştu.

“Çanakkale Köprüsü dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü”

1915 Çanakkale Köprüsü’nün, tamamlandığında “dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü” unvanını alacağı belirten Karaismailoğlu, “Kedi yolu imalatları bitince araçların geçici tabliyelerinin imalatlarına başlayacaklar. Tarih olarak 18 Mart 2022’de orayı hizmete açmak… Ama güzel gelişmeler oluyor, işler hızlandı. Belki belirttiğimiz tarihten daha erken bir sürede de açabilme imkanımız var.” dedi.

“Sağlık çalışanlarına ücretsiz seyahat imkânı verdik”

Karaismailoğlu, marttan itibaren sağlık çalışanlarına ücretsiz seyahat etme imkanı verdiklerini de anımsatarak, şöyle devam etti: “İstanbul’da Marmaray’da, Ankara’da Başkentray’da, İzmir’de İzban’da bu desteği veriyoruz. İnternetle ilgili de ücretsiz paketler devam ediyor. Sağlık çalışanları bu süreçte başarılı işler çıkardılar, bir taraftan evlerinden uzaklaştılar, bir taraftan kendilerini tamamen işe vererek vatandaşlarımızın sağlığı için kendilerini feda ettiler.”

“18 yılda 26 olan havalimanı sayısını 56’ya çıkardık”

Salgın nedeniyle 27 Mart itibarıyla hava yolu seferlerini kapattıklarını anımsatan Karaismailoğlu, mayıs ayı itibarıyla hareketliliği yeniden sağlama noktasında Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda havalimanları ve uçaklara ilişkin gerekli tedbirleri yayınladıklarına dikkati çekti. Türkiye’de son 18 yılda kara yollarında ve havalimanlarında devrimler yaptıklarını vurgulayan Karaismailoğlu, “26 olan havalimanı sayısını 56’ya çıkardık. 2002’de 30 milyon kişi olan havalimanı hava yolu uçuş rakamlarını 210 milyona çıkardık. Adeta hava yolunu halkın yolu yaptık. Dünyada da 173 ülkeye 329 noktaya uçmaya başladık.” dedi.

“İstanbul Havalimanı, yap-işlet-devret modelinin en başarılı projelerinden biri”

Bakan Karaismailoğlu, İstanbul Havalimanı’nda salgın öncesi çok güzel rakamların yakalandığını ifade ederek, burasının yap-işlet-devret modeliyle yapılmış dünyanın en başarılı projelerinden biri olduğunu söyledi. “Havalimanı 1 yıl dolmadan garantinin üzerinde para ödemeye başladı.” bilgisini paylaşan Karaismailoğlu, geçen hafta Eurocontrol’un açıkladığı rakamlara ilişkin detaylar da paylaşarak, şöyle devam etti: “Biz hava yolunda da Avrupa’da ve dünyada çok öncüyüz. Geri dönüyoruz. Burada da günlük 591 uçuşla THY Avrupa’nın birinci hava yolu şirketi. Türkiye, uçuş ortalaması bakımından da Avrupa’da 4’üncü. 2019 noktasına dönmek biraz zaman alacak. Bu dünyada da çok tartışılıyor.”

“Ankara-Konya arasındaki yolculukların yüzde 70’i hızlı trenle yapılıyor”

Hızlı tren konforunun bir kültür ve rahatlık olduğunu vurgulayan Karaismailoğlu, özellikle Ankara-İstanbul Hızlı Treni’nin interneti ve televizyonuyla bir ofis olarak kullanılabilecek seviyede olduğunu bildirdi. Karaismailoğlu, şu anda Ankara-Konya arasındaki yolculukların yüzde 70’inin hızlı trenle yapıldığına işaret ederek; “Trenlerin en büyük özelliği merkezden merkeze geçmeniz. O da çok büyük bir avantaj ve artı değer katıyor. Ankara-İstanbul arasında 4 saati bulan yolculuklar oluyor ama orada şimdi inşaatı devam eden tünellerimiz var. Onlar bittiğinde inşallah yolculuk 3,5 saate inecek” dedi.

“Sinyal teknolojilerini artık kendimiz yapıyoruz”

Tren teknolojilerinde Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayii AŞ (TÜDEMSAŞ), Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi AŞ (TÜLOMSAŞ) ve Türkiye Vagon Sanayisi AŞ’yi (TÜVASAŞ) birleştirerek Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii AŞ (TÜRASAŞ) markasını kurduklarını anımsatan Karaismailoğlu, hızlı tren üretimlerini burada yapacaklarını bildirdi. Karaismailoğlu, hızlı tren teknolojilerinde önemli gelişmeler olduğunu ifade ederek, dışarıdaki özel yatırımcıları da bu işin içine katarak onlarla beraber üretimi yapacaklarını söyledi. Karaismailoğlu, “Yıllardır dışarıya bağımlı olduğumuz sinyal teknolojilerini artık kendimiz yapıyoruz. Kendi sinyal teknolojimizi ürettik. Bir yandan tren yollarına yatırım yaparken bir yandan da raylı sistem teknolojimiz gelişiyor.” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*